Zavřít reklamu

Již dnes se koná další ročník každoroční vývojářské konference Applu WWDC. Tyto konference jsou již řadu let příležitostí k představení nových operačních systémů pro iPhony, iPady, Macy a Apple Watch. Zde tak najdete kompletní přehled operačního systému, který používají telefony iPhone od svého představení v roce 2007.

iPhone OS 1

Operační systém iPhone OS byl představen 9. ledna roku 2007 a veřejně vydán 29. června téhož roku. Původně byl určen pro první iPhone, později nabídl také podporu pro iPod touch. Jeho poslední verze nesla označení 1.1.5 a byla vydána 15. července roku 2008. Tento operační systém ještě nenabízel podporu pro aplikace třetích stran, byl ale vybaven řadou nativních aplikací, jako byl Kalendář, Fotky, YouTube, Akcie, Počasí, Hodiny, Kalkulačka, iTunes, Mail nebo třeba Safari.

iPhone OS 2

V červenci roku 2008 byl vydán operační systém iPhone OS, určený pro první iPhone, iPhone 3G, a iPod touch první a druhé generace. Jeho největší novinkou byl App Store, ve kterém si uživatelé mohli stahovat aplikace třetích stran. Součástí operačního systému iPhone OS 2 byly tradiční nativní aplikace včetně YouTube, a uživatelé v něm měli také možnost zapnout Wi-Fi i při aktivovaném režimu Letadlo. U Kalkulačky zase přibylo přepnutí do vědeckého režimu při používání v horizontálním zobrazení. Poslední verze operačního systému iPhone OS 2 nesla označení 2.2.1 a byla vydána 27. ledna roku 2009.

iPhone OS 3

iPhone OS 3 byl poslední verzí mobilního operačního systému od Applu, která nesla název iPhone OS. Apple v této aktualizaci zavedl například celosystémovou funkci vyjímání, kopírování a vkládání, funkci Spotlight nebo třeba podporu MMS pro nativní Zprávy. Majitelé iPhonu 3GS získali možnost natáčení videí, v iPhone OS 3 přibyla také nová aplikace Diktafon. Apple zde také navýšil počet stránek plochy na 11, a plocha tak mohla pojmout až 180 ikonek aplikací.

iOS 4

Operační systém iOS 4 spatřil světlo světa 21. června roku 2010, a byl první verzí mobilního operačního systému od Applu, která nesla název iOS. Spolu s iOS 4 přišla například možnost přidávání složek na plochu, podpora vlastních tapet na pozadí nebo funkce multitaskingu, díky čemuž mohli uživatelé například používat vybrané aplikace při souběžně probíhajícím hovoru. Operační systém iOS 4 nabídl také aplikace iBooks, službu Game Center a FaceTime, o něco později přibyla také podpora HDR pro iPhone 4. Poslední verze iOS 4 nesla označení 4.3.5 a byla vydána v červenci roku 2011.

iOS 5

V říjnu roku 2011 vydala společnost Apple svůj operační systém iOS 5. Tato aktualizace přinesla novinky v podobě přepracovaných notifikací, Oznamovacího centra, iCloudu a iMessage. Uživatelé se dočkali také lepší integrace s Twitterem, majitelům iPadů přinesl iOS 5 podporu gest pro multitasking. Nativní aplikace iPod byla rozdělena do dvou aplikací s názvy Hudba a Videa, přibyly nativní Připomínky, majitelé iPhonu 4S zase získali hlasovou asistentku Siri. Apple také s příchodem iOS 5 umožnil provádět aktualizace operačního systému formou Over-the-Air, tedy bez nutnosti připojení iPhonu k počítači.

iOS 6

Nástupcem iOS 5 se v září roku 2012 stal operační systém iOS 6. Apple spolu s touto novinkou představil například vlastní nativní Mapy, nebo třeba aplikace Podcasty a Passbook. App Store se dočkal přepracování svého uživatelského rozhraní, iOS 6 nabídl také lepší integraci Facebooku. Přibyl režim Nerušit, a uživatelé získali také lepší možnosti správy soukromí v Nastavení. S příchodem iOS 6 se také Apple rozloučil s nativní aplikací YouTube – tuto službu bylo možné sledovat jen ve webovém rozhraní v prohlížeči Safari. Poslední verze operačního systému iOS 6 nesla označení 6.1.6 a byla vydána v únoru roku 2014.

iOS 7

V září roku 2013 vydal Apple svůj operační systém iOS 7. Nejvýraznější změnou bylo u této novinky zcela přepracované uživatelské rozhraní, na kterém měl mimo jiné zásluhu Jony Ive. Přibyla například funkce „odemknout přejetím“ nebo nové animace, funkce AirDrop, CarPlay nebo automatické aktualizace aplikací. Další novinkou bylo Ovládací centrum, uživatelé získali také možnost nastavení více druhů vibrací, a nativní Fotoaparát nabídl možnost pořizování fotografií ve formátu pro Instagram. Poslední verze iOS 7 s označením 7.1.2 byla vydána v červnu roku 2014.

iOS 8

Operační systém iOS 8 byl vydán v září roku 2014. S jeho příchodem se uživatelé dočkali například funkce Kontinuita pro lepší spolupráci napříč zařízeními od Applu, ve Spotlightu přibyly nové návrhy. Klávesnice se dočkala funkce QuickType, přibyla také nová aplikace Zdraví, a nativní Fotky nabídly podporu knihovny fotografií na iCloudu. S příchodem iOS 8.4 přibyla hudební streamovací služba Apple Music, Oznamovací centrum se dočkalo přepracování a přibyla možnost volání přes Wi-Fi. Poslední verze iOS 8 nesla označení 8.4.1 a byla vydána v srpnu roku 2015.

iOS 9

V září roku 2015 vydal Apple plnou verzi operačního systému iOS 9. V Poznámkách v iOS 9 přibyla možnost kreslení, další novinkou byla nativní aplikace Apple News (pouze ve vybraných regionech). V Apple Mapách přibyla podpora pro informace o hromadné dopravě, v iOS 9.3 Apple přidal funkci Night Shift, majitelé iPhonu 6S a 6S Plus se dočkali funkce Peek and Pop nebo třeba Live Photo pro 3D Touch. Majitelům iPadů přinesl operační systém iOS 9 funkce typu Slide Over nebo třeba Split Screen. Poslední verze operačního systému iOS 9 nesla označení 9.3.6 a byla vydána v červenci roku 2019.

iOS 10

Operační systém iOS 10 byl vydán v září roku 2016, jeho poslední verze s označením 10.3.4 spatřila světlo světa v červenci roku 2019. iOS 10 přinesl nové funkce pro 3D Touch, v nativních Zprávách přibyla podpora aplikací třetích stran, a nativní Mapy se dočkaly dalšího přepracování. Ve Fotkách přibyly nové možnosti vyhledávání, nativní Domácnost nabídla možnost správy zařízení s HomeKit kompatibilitou, Siri si začala postupně rozumět i s některými aplikacemi a službami třetích stran. V některých regionech došlo k nahrazení nativních Videí aplikací TV, přepracování se dočkalo také Ovládací centrum.

iOS 11

V září roku 2017 vydala společnost Apple operační systém iOS 11. Uživatelé s jeho příchodem získali například možnost zobrazení všech notifikací přímo na uzamčené obrazovce, u App Storu zase došlo k přepracování uživatelského rozhraní, a přibyla také nová nativní aplikace s názvem Soubory. Siri získala funkci překládání, přibylo vylepšení podpory pro službu Apple Pay, možnost nahrávání obrazovky a podpora pro rozšířenou realitu. Mezi další novinky patřila možnost aktivace režimu Nerušit při jízdě autem, nové funkce pro Fotoaparát nebo třeba podpora skenování dokumentů v nativních Poznámkách. Poslední verze operačního systému iOS 11 nesla označení 11.4.1 a byla vydána v červenci roku 2018.

iOS 12

Nástupcem iOS 11 se v září roku 2018 stal operační systém iOS 12. Tato aktualizace přinesla novinky v podobě funkce Čas u obrazovky, nativní aplikace Zkratky nebo třeba podpory navigačních aplikací třetích stran pro CarPlay. Majitelé iPadů se dočkali aplikací Diktafon a Akcie, u klávesnice přibyl režim trackpadu, a nativní Zprávy se pro změnu dočkaly podpory Memoji. Mezi další novinky patřila nová AR aplikace Měření, nativní Fotky se dočkaly přepracování a nových karet, a Apple také přidal nové možnosti správy notifikací. Poslední verze iOS 12 s označením 12.5.3 byla vydána v květnu roku 2021.

iOS 13

V září roku 2019 Apple vydal svůj operační systém iOS 13. S jeho příchodem se uživatelé dočkali vylepšených možností správy soukromí, dlouho očekávaného celosystémového tmavého režimu a nových funkcí pro klávesnici. Přibyla podpora gest pro práci s textem, funkce Sign in with Apple, a poprvé došlo také k rozdělení operačních systémů pro iPhony a iPady, přičemž v případě iPadů Apple zavedl operační systém iPadOS. Spolu s iOS 13 přišla také podpora herních ovladačů Sony DualShock 4 a Microsoft Xbox One. Poslední verze iOS 13 s označením 13.7 byla vydána v září roku 2020.

iOS 14

Operační systém iOS 14 byl vydán v září roku 2020. Tato aktualizace přinesla řadu nových funkcí, jako jsou třeba Klipy aplikací, CarKey nebo nové možnosti práce s plochou. Uživatelé mohli nově využít Knihovnu aplikací, odstraňovat celé stránky plochy nebo na plochu umisťovat interaktivní widgety aplikací. Přibyla podpora přehrávání videí v režimu Obraz v obraze, u Siri zase došlo ke kompletnímu přepracování uživatelského rozhraní. Řada prvků v UI iOS 14 získala kompaktnější podobu, a Apple zde opět výrazně vylepšil funkce a nástroje, související se soukromím uživatelů.

.