Zavřít reklamu

Na tvorbu dokumentů, tabulek i prezentací existují v zásadě tři kvalitně zpracované balíčky: Microsoft Office, Google Office a Apple iWork. Kancelářské aplikace od Microsoftu jsou prozatím nejpopulárnější, avšak mnozí, kteří zakořenili v Apple ekosystému (včetně mě), ale postupně přecházejí na Pages, Numbers a Keynote. Pokud se vám tyto aplikace designově líbí, ale nestíháte objevovat všechny skryté funkce, možná se vám budou hodit ty, které zmíním v následujících řádcích.

iWork na Windows

Je zřejmé, že zarytí uživatelé systému Windows se asi nevrhnou na zkoumání kancelářského balíku od Applu, nicméně pokud jste v situaci, kdy potřebujete s uživateli iWork spolupracovat, mohla by se vám práce s iWork dokumenty na Windows hodit. Jak jistě tušíte, oficiální možnost instalace programů iWork na Windows neexistuje, k dokumentům je však možné přistupovat skrze webové rozhraní. Nejprve se přesuňte na stránky iCloudu, přihlaste se ke svému Apple ID, a v seznamu webových aplikací vyberte Pages, Numbers nebo Keynote. Upozorňuji však, že webové aplikace jsou oproti verzím pro iPad či Mac značně osekané. Co se týče podporovaných prohlížečů, fungují v Safari 9 a novějším, Chromu 50 a novějším a Internet Exploreru 11 a novějším. K zapisování navíc potřebujete mít vytvořené Apple ID, což mnoho uživatelů zejména ve střední Evropě stále aktivní nemá.

iCloud beta web
Zdroj: iCloud.com

Převod souborů do jiných formátů

Pages, Numbers i Keynote jsou sice kvalitně zpracované, jak jsem ale již výše poznamenal, ne všichni disponují Apple zařízeními a nebudou ochotni kvůli úpravě několika málo dokumentů vytvářet Apple ID. Dokumenty vytvořené v iWork však můžete snadno převádět a na výběr máte celou řadu formátů. Na iPhonu či iPadu si otevřete potřebný soubor, nahoře klepněte na Více a poté vyberte možnost Exportovat. Zvolit si můžete hned z několika formátů, mezi kterými nechybí například přípony používané v Microsoft Office, dokument je možné exportovat i do PDF. Následně se zobrazí klasický dialog pro sdílení, kdy můžete dokument předat prakticky do jakékoli aplikace. Na Macu je postup velice podobný, v otevřeném dokumentu vyberte ikonu Apple -> Soubor a zde klikněte na Exportovat do. Po výběru potřebného formátu exportovaný dokument přidejte do složky, ve které jej chcete mít uložený. Upozorňuji vás však, že se při převodu, zejména pak na soubory s příponou .docx, .xls a .pptx, mohou vyskytnout určité problémy. Připravte se na to, že použité písmo bude pravděpodobně jiné, jelikož v Microsoft Office najdete jiná písma než v iWork – to však funkčnost souboru neovlivní. Kromě toho není vyloučeno, že se generovaný obsah nebo složitější tabulky nepřevedou korektně. Na druhou stranu, se středně složitými dokumenty by neměl být výraznější problém, export se téměř za jakýchkoli okolností podaří.

Spolupráce s ostatními uživateli

Podobně jako u konkurence můžete v iWork na všech dokumentech spolupracovat, a nutno podotknout, že možnosti sdíleného iCloud prostředí vlastníky Apple ID téměř neomezují. Pokud máte při ruce iPhone či iPad, po otevření dokumentu klepněte na Spolupracovat. Zde uvidíte klasický dialog pro poslání pozvánky do určité aplikace, na konci si po klepnutí na Volby sdílení můžete nastavit, jestli budou mít přístup jen pozvaní uživatelé nebo kdokoli s odkazem, dále je možné zvolit, zda-li uživatelé s přístupem budou moci dokument prohlížet nebo upravovat. Na Macu a ve webovém rozhraní je postup totožný, tlačítko Spolupracovat se nachází na panelu nástrojů v otevřeném dokumentu.

spolupráce pages
Zdroj: Pages

Otevření neuloženého dokumentu na ostatních zařízeních

Všechny moderní služby pro kancelářskou práci propojené s cloudovými úložišti automaticky ukládají změny, čímž je zajištěno, že se i po selhání pracovního zařízení data neztratí. Jistě však znáte ten pocit, kdy narychlo zapisujete do nově vytvořeného souboru důležité údaje, musíte rychle odběhnout a dokument zapomenete uložit. Jestli jste odešli a data z něj potřebujete, bez problému se k nim můžete dostat. Stačí si totiž na jiném zařízení nebo na stránkách iCloudu najít na iCloud Drivu složku pro Pages, Numbers nebo Keynote, a otevřít nepojmenovaný dokument. Na něm pak můžete pracovat, případně jej pojmenovat a uložit.

.