Zavřít reklamu

První aprílový den je zároveň také výročím založení společnosti Apple. Ta letos slaví již dvaačtyřicet let existence, plných řady významných okamžiků. Pojďme si některé z nich připomenout ve výročním přehledu.

Zrození

To, že se dnes ikonická společnost Apple zrodila v garáži adoptivních rodičů Steva Jobse, ví asi každý, ale stejně si to rádi připomínáme. Přátelství Stevů Jobse a Wozniaka je ale starší, než jablečná společnost. „Poprvé jsme se setkali za dob mých studií na vysoké škole,“ vzpomínal v roce 2007 jeden ze zakladatelů Steve Wozniak. „Psal se rok 1971, když mi jeden z mých přátel řekl, že bych se měl seznámit se Stevem Jobsem, protože má rád elektroniku a žertíky. A tak nás seznámil.“

Příchod Apple I

Jobs s Wozniakem začali záhy intenzivně pracovat na prvním oficiálním Apple počítači. Apple I se prodával za cenu 666,66 dolarů (která neměla nic společného s náboženským vyznáním kohokoliv ze zakladatelů Applu), jeho ceny na aukčních webech dnes činí stovky tisíc dolarů.

Apple II – ještě lepší, ještě osobnější

Rok po prvním pokusu s Apple I přišel nový model s názvem Apple II. Ve své snaze přinést uživatelům skutečně osobní počítač v tom pravém smyslu slova byla jablečná společnost tentokrát o něco úspěšnější a Apple II si našel cestu do řady domácností i kanceláří.

Jablko proti jablku

Společnost Apple se do dějin zapsala i zajímavým soudním sporem se … společností Apple. Apple Corps., nahrávací společnost, založená členy legendárních Beatles, byla na světě o něco déle než „počítačový“ Apple, a když se cupertinská společnost chtěla pustit do vod podnikání s multimédii, druhému Applu se to příliš nelíbilo – spor se ale po letech utišil.

Akcie, akcie, akcie

Apple se do vod trhu s akciemi vydal 12. prosince roku 1980. Tipnete si, jaká byla tehdy cena jeho akcie? Činila neuvěřitelných 22 dolarů.

Sbohem, Steve

V roce 1981 přežil spoluzakladatel Applu Steve Wozniak leteckou nehodu, ze které vyvázl s poměrně vážným zraněním. To ho donutilo nejprve k dočasné zdravotní pauze, ze které se vrátil, v roce 1985 ale jablečnou společnost opustil navždy.

John Sculley se chápe kormidla

John Sculley k Applu přeběhl ze společnosti PepsiCo. Když u ní v roce 1983 začínal, činila její hodnota 800 milionů dolarů. V době jeho odchodu o deset let později se hodnota jablečné společnosti vyšplhala na 8 miliard dolarů. Sculleyho do Applu nepřilákal nikdo menší, než Steve Jobs, který mu tehdy položil sugestivní otázku, zda chce až do smrti prodávat sladkou vodu, nebo raději změnit svět.

Hello, Mac!

Hranatý, bílý, kompaktní, skvěle ovladatelný, revoluční – a s grafickým uživatelským rozhraním. Takový byl první Apple Macintosh. Pro uživatele to znamenalo konec komunikace prostřednictvím příkazů, pro Apple ještě větší přiblížení počítače uživatelům. Jednoznačná win-win situace.

1984

XVIII. Super Bowl. Chystaný Macintosh. A orwellovský reklamní spot „1984“, který tehdy vyrazil dech jak laické, tak i odborné veřejnosti, a dodnes mu právem náleží místo v učebnicích reklamní a marketingové tvorby.

Nashledanou, Steve

Steve Jobs se sice zasloužil o příchod Johna Sculleyho do Applu, pohromadě to ale oběma osobnostem příliš neklapalo. Situace vyvrcholila v roce 1985 odchodem Steva Jobse, ten poté založil vlastní společnost NeXT.

Žaloba Microsoftu

Společnost Apple za dobu své existence zažila více či méně absurdní žaloby z různých stran, tentokrát šlo ale o žalobu samotného Microsoftu ze strany jablečné společnosti. Apple v ní prohlašoval, že se nově vydaný operační systém Windows podezřele podobá grafickému rozhraní na Macintoshi.

Přichází Powerbook

Od osobního počítače byl pro Apple jen krůček k laptopu. Ten přišel v podobě Powerbooku, na poměry své doby překvapivě výkonného a především přenosného počítače. Produktová linie byla posléze nahrazena MacBooky.

https://www.youtube.com/watch?v=U1hyA07V5lQ

Newton do dlaně

Dávno, dávno předtím, než se ruce uživatelů mohly zaměstnat iPhonem, vydala společnost Apple PDA s názvem Newton MessagePad, ovládaný stylusem. Výhradně stylusem. Stylusem, o kterém Steve Jobs později prohlásil, že ho nikdo nepotřebuje.

Když Apple něco koupí…

Po odchodu Steva Jobse se jablečné společnosti příliš nedařilo. Nějaký čas se svéhlavě pokoušela fungovat bez svého charismatického spoluzakladatele, ve druhé polovině devadesátých let ho však nadšeně přijala zpět ve svých řadách – spolu s jeho vlastní firmou NeXT.

iMac v barvách

V produkování počítačů, které chtěl mít na svém stole každý, se Apple postupně stal mistrem. Koncem devadesátých let vydal produktovou linii nových all-in-one iMaců v atraktivních barvách. Barevný počítač s nakousnutým jablkem se tak stal zároveň i luxusním módním doplňkem.

Jobs zpět ve vedení

Navzdory jistým svérázným projevům byl Steve Jobs vždy velice ceněným ve své vedoucí pozici. Té se v Applu oficiálně opět chopil v roce 2000. Apple se po letech dostával opět na výsluní.

První Apple Stores

V roce 2001 Apple prozradil své velkolepé plány na otevření hned pětadvaceti maloobchodních značkových prodejen. Apple Stores se se svým do detailu propracovaným konceptem brzy staly téměř svatyněmi pro všechny fanatické fanoušky nakousnutého jablíčka.

Tisíce skladeb ve vaší kapse

MP3 přehrávače nebyly ve své době žádnou převratnou novinkou. Pak ale přišel iPod. Nebyl prvním kapesním přehrávačem, přesto se záhy stal legendou. Jedinečný design, s každým modelem lepší a lepší funkce a propracovaná reklamní kampaň udělaly své.

Spuštění iTunes

Ve své době by asi jen málokdo uvěřil, že éra lákání slečen na sbírku cédéček jednoho dne skončí. iTunes zavedly trend nakupování multimediální obsahu v digitální podobě – a také pracného převádění obsahu z fyzických nosičů do virtuální podoby.

Nemoc Steva Jobse

V roce 2003 si Steve Jobs vyslechl neúprosnou diagnózu – rakovinu slinivky. S jejím oficiálním oznámením dlouho otálel, stejně jako se zahájením tradiční léčby a nucenou zdravotní přestávkou. S tvrdohlavostí sobě vlastní bojoval do posledního okamžiku.

Projev, který se zapsal do dějin

Rok 2005 a legendární projev Steva Jobse na půdě stanfordské univerzity. Je potřeba ještě něco dodávat? Nejcitovanější, inspirativní, kultovní – taková byla promluva spoluzakladatele Applu. Stay hungry, stay foolish.

Tak trochu jiná práce s akciemi

Nákup akcií společnosti Apple byl až na pár výjimek výhodný prakticky vždy. Některá data však byla přece jenom výhodnější, čehož v Applu nepříliš poctivě využili a antedatovali data přidělení akcií některým vedoucím pracovníkům. Steve Jobs se za skandál omluvil.

Přichází iPhone

Rok 2007. Klíčový rok nejenom pro společnost Apple, ale i pro její zákazníky, pro trh s mobilním telefony a pro řadu dalších oblastí. iPhone změnil způsob, jakým lidé používají své telefony, způsob, jakým pracují a jak se baví.

Vstříc třetím stranám

Zhruba rok poté, co světlo světa spatřil úplně první iPhone, spustil Apple online obchod, na němž mohli uživatelé stahovat i aplikace třetích stran. Dva měsíce po svém startu zaznamenal App Store neuvěřitelných 100 milionů stažení.

Naděje v léčbě

Když se na veřejnost dostala informace o závažném onemocněné Steva Jobse, řadu lidí to zneklidnilo. Jobs dlouho odmítal tradiční léčbu, nakonec se ale rozhodl v Tennessee podstoupit transplantaci jater.

Přichází iPad

Tablety tu byly ještě před iPadem. Ale žádný tablet není jako iPad. V roce 2010 přišla spolu s iPadem tak trochu nečekaná revoluce, která měla za následek rekordní prodeje jablečných tabletů a další významný zápis do historie jablečné společnosti.

Pracovní podmínky ve Foxconnu

Společnost Apple jako taková působí velice pozitivně a její kancelářské budovy vypadají jako místo, ze kterého se snad zaměstnancům ani nechce chodit domů. Dodavatelské řetězce Applu jsou na tom ale o poznání hůře. Když došlo v čínském Foxconnu k sérii zaměstnaneckých sebevražd, vrhlo to špatné světlo i na Apple jako takový.

Přestávka pro Steva

Steve Jobs byl společnosti Apple po drtivou většinu doby její existence věrný a neopouštěl ji – až na dvě výjimky. Ta první souvisela s nástupem Johna Sculleyho, druhá měla příčinu v Jobsově nepříznivém zdravotním stavu. „Opravdu moc miluji Apple a doufám, že budu co nejdříve zpět,“ stálo v Jobsově prohlášení zaměstnancům z roku 2011.

Střídání stráží

Namísto návratu ale zdravotní potíže donutily Steva Jobse pustit kormidlo jablečné společnosti. Jobs jako svého nástupce jmenoval Tima Cooka. „Vždycky jsem říkal, že pokud náhodou přijde den, kdy už své povinnosti vůči Applu nebudu zvládat, budu prvním, kdo vám to řekne,“ napsal Jobs ve zprávě zaměstnancům. „Bohužel ten den nastal.“.

Sbohem a dík za všechna jablka

5. října roku 2011 Steve Jobs ve věku 56 let zemřel.

Vzhůru do čela

Vrchol žebříčku nejhodnotnějších společností světa ovládal gigant Exxon – ovšem jen do roku 2011, kdy ho suverénně nahradil Apple a ani v následujících letech nehodlal vrchní pozice opouštět.

Daně, daně, daně

Jablečná společnost čelila za dobu své existence řadě obvinění – včetně nařčení z toho, že se vychytrale vyhýbá placení daní. V tomto směru musel Apple obhajovat Tim Cook osobně ve washingtonském kongresu. „Platíme veškeré daně, které musíme, každičký dolar,“ uvedl Cook.

Apple kupuje Beats

V květnu roku 2014 Apple odkoupil za více než 3 miliardy dolarů firmu Beats Electronics, která má mimo jiné na kontě třeba oblíbená Beats sluchátka. U sluchátek ale nezůstalo a vliv Beats můžeme vidět třeba i na platformě Apple Music.

U2 album zdarma

V závěru konference na podzim roku 2014, kdy Apple světu představil iPhone 6 a iPhone 6 Plus, vystoupila i irská  kapela U2. Po skončení vystoupení oznámila skupina spolu s Timem Cookem, že její nové album bude pro všechny zdarma. Kromě nadšení mělo toto oznámení za následek i epidemii dotazů, týkajících se instrukcí na skrytí alba v iTunes.

Coming out

V říjnu roku 2014 CEO Applu Tim Cook oficiálně světu oznámil svou homosexuální orientaci. Stal se tak nejvýše postaveným vedoucím pracovníkem, který provedl veřejný coming-out.

Přichází Apple Watch

V roce 2015 se Apple zařadil po bok společností, jako je Samsung, Pebble nebo třeba Fitbit, a vytasil se s vlastními chytrými hodinkami s názvem Apple Watch. Chytré jablečné hodinky si i přes prvotní rozpaky nakonec získaly přízeň uživatelů.

Apple vs. US vláda

Rok 2016 se kromě jiného nesl ve znamení střelby v San Bernardinu – Apple totiž odmítl poslechnout FBI a odemknout iPhone jednoho z útočníků. FBI nakonec do telefonu pronikla bez pomoci Applu.

Sbohem, Jacku

Významným milníkem v historii Applu je také vydání iPhonu 7 a iPhonu 7 Plus. „Sedmičky“ se totiž zbavily zažitého jacku pro sluchátka, což byl pro část veřejnosti nepřekonatelný, neřešitelný a nepochopitelný problém. Jiná část veřejnosti tento problém překonala redukcí nebo zakoupením AirPods.

Revoluční X

Deset let po uvedení vůbec prvního iPhonu přišel Apple s netrpělivě očekávaným výročním modelem. iPhone X se zbavil ikonického home buttonu a přišel s řadou zcela nových funkcí, jako je například Face ID.

.