Zavřít reklamu

Již od prvního rozbalení a zapnutí telefonu s operačním systémem iOS zejména nováčkům doslova spadne brada. Propracované nativní aplikace, špičkové zabezpečení i intuitivnost ovládání vás pohltí a vy od obrazovky nového dotykového kamaráda neodtrhnete oči. První dojmy nadšení a zábavy ale postupně vymizí a vy si začnete říkat, čím si smartphone vylepšit, a jak by vám mohl dále usnadnit práci. Aplikací v App Storu je více, než byste si přáli, vybrat ale tu pravou pro vaše potřeby je opravdu složité. V odstavcích níže budete seznámeni s těmi aplikacemi, které se v určitých případech mohou hodit každému a minimálně v základní verzi pro jejich funkčnost ani nebudete muset sahat do své peněženky.

Microsoft Authenticator

S přehledem nejpoužívanější kancelářský balíček na tvorbu dokumentů, tabulek a prezentací je Microsoft Office. Pro plnohodnotnou práci s tímto balíčkem je nutné, abyste si předplatili službu Microsoft 365, která je přidružená k vašemu Microsoft účtu. Jistě byste ale nechtěli, aby se kdokoli cizí dostal k vytvořeným souborům, a co si budeme nalhávat, neustále zadávání hesla není úplně pohodlné. Přesně pro účely rychlého, ale bezpečného přihlašování slouží bezplatná aplikace Microsoft Authenticator, která po zadání uživatelského jména pošle notifikaci na váš smartphone. Vy ji rozkliknete a přihlášení schválíte otiskem prstu, obličejem nebo hodinkami Apple Watch. To ale zdaleka není vše, co Authenticator umí. Pomocí něj je totiž možné aktivovat dvoufaktorové ověřování u služeb třetích stran jako je například Facebook či Netflix, kdy po zapsání přihlašovacích údajů budete vyzváni k otevření Authenticatoru a zadání jednorázového kódu, který se v aplikaci zobrazí. I kdyby někdo dokázal zjistit vaše heslo, nebude mít takřka žádnou šanci se k účtu přihlásit.

Aplikaci Microsoft Authenticator nainstalujete bezplatně zde

Documents

iOS byl dlouhá léta kritizován za to, že zde nebyl dostupný žádný pořádný správce souborů. Doba pokročila a vývojáři z Cupertina si uvědomili, že pro udržení svých uživatelů a nalákání nových musí tento problém vyřešit, a tak se s příchodem aplikace Soubory také stalo. Ne každému však musí Soubory vyhovovat, v takové situaci ale přichází povedená aplikace Documents. Neslouží pouze ke správě souborů, ale i jako webový prohlížeč, prostřednictvím kterého si můžete jednoduše stahovat téměř jakékoli soubory a kamkoli je importovat. Jestliže jste si aplikaci oblíbili a chtěli byste od ní něco víc, vývojáři nabízí předplatné. To vám odemkne možnost komprimovat složky do formátu ZIP, propojit program s cloudovými úložišti Google Drive a Dropbox, a službami jako je Netflix nebo HBO, a bezpečně procházet internet pomocí VPN.

Aplikaci Documents nainstalujete zde

Google Keep

Pokud hledáte jednoduchý poznámkový blok, který umožňuje spolupráci s ostatními kolegy, s Google Keep byste mohli být spokojeni. V oblasti tvorby poznámek toho moc neumožňuje, text sem ale zapíšete, důležité věci označíte a dokonce můžete importovat fotografie nebo zvuk. Jestliže jste zapomnětliví anebo si jen pro klid vaší duše potřebujete naplánovat den, nic vám nebrání si v aplikaci vytvořit připomínku. Upomínat vás Google Keep dokáže jednak podle času, dále i ve chvíli, kdy dorazíte na určité místo – pokud tedy máte jednání s kolegou v práci, anebo musíte v obchodě koupit kosmetiku pro manželku, notifikace z telefonu vás na to upozorní až po vašem příchodu na místo určení. Všechny poznámky a připomínky navíc můžete sdílet s ostatními uživateli, což výrazně usnadní komunikaci. Poslední, avšak neméně podstatný důvod, proč si zmíněnou aplikaci do telefonu stáhnout, je verze pro Apple Watch. Na zápěstí můžete diktovat poznámky, které se synchronizují se všemi vašimi zařízeními přihlášenými pod Google účtem.

Aplikaci Google Keep nainstalujete bezplatně zde

Photomath

Situace ohledně pandemie koronaviru v České republice není jednoduchá a současná politická scéna nenapovídá tomu, že by se v dohledné době něco mělo změnit. Jedna z oblastí, která byla zasažena opravdu významně, je školství – již téměř rok jsme se totiž vůbec nedostali mezi spolužáky a učitele. Není žádným tajemstvím, že pro mnohé ze studentů není snadné porozumět matematickým příkladům, naštěstí i pro jejich vysvětlení existuje aplikace Photomath. Do něj můžete buď vyfotografovat nebo ručně zadat matematický problém a software vám ukáže výsledek společně s podrobným postupem řešení. Poradí si jak se základními aritmetickými výpočty, tak i s lineárními a kvadratickými rovnicemi, geometrií nebo třeba faktoriály a integrály. Dalším benefitem programu Photomath je funkčnost i mimo internetové připojení. Kromě toho, že se v aplikaci zobrazí postup řešení, uvidíte zde i animace, které danou úlohu poměrně dobře rozeberou. Pokud by vám ani to nestačilo, za zkoušku stojí předplacení měsíčního či ročního předplatného, čímž odemknete pokročilého průvodce sestaveného učiteli a matematiky.

Aplikaci Photomath nainstalujete zde

DuckDuckGo

Společnost Apple celému světu klade na srdce, že její prioritou je soukromí, a to poznáte mimo jiné i při používání nativního prohlížeče Safari, který se o vaši anonymitu na internetu postarat dokáže. Pokud ale máte pocit, že je ochrana nedostatečná, nebo vám z nějakého důvodu Safari tak úplně nesedne, na scénu se dere alternativa v podobě DuckDuckGo. Tato aplikace zajistí absolutní soukromí na internetu – dochází zde k automatickému blokování sledování vašeho pohybu a jedním klepnutím je možné vymazat celou historii prohlížení. Pro větší bezpečnost doporučuji vyzkoušet DuckDuckGo zabezpečit za pomoci Touch ID a Face ID, k historii prohlížení webových stránek se pak nedostane opravdu nikdo. Programátoři DuckDuckGo ale implementovali i důležité funkce, aby se vám prohlížeč pohodlně používal. Webové stránky si můžete přidávat do oblíbených, vytvářet záložky nebo nastavit světlý či tmavý režim.

Aplikaci DuckDuckGo nainstalujete bezplatně zde

.