Zavřít reklamu

Srovnání hudebních streamovacích služeb může zajímat všechny ty, kteří se chtějí na nějakou z nich přesunout. Každý člověk je originální a jedinečný, nejspíše ale neznám nikoho, na koho by nezapůsobily tóny určité skladby nebo slova podcastů. Náročnější uživatelé, kteří se svými oblíbenými skladbami vstávají, pracují, sportují i usínají, již pravděpodobně přišli na to, že nejsnadnější cestou k poslechu je předplacení služby, čímž získají přístup k téměř neomezené knihovně skladeb a alb většiny interpretů. Poskytovatelů je ale na trhu několik a vy si možná nemůžete vybrat, kterého z nich zvolit. Pokud jste nerozhodní, tak se společně v tomto článku podíváme na srovnání těch nejpopulárnějších hudebních streamovacích služeb – určitě si jednu z nich vyberete.

Spotify

Všichni, kteří alespoň koutkem oka zavadili o technologie, zajisté slyšeli o švédské službě Spotify. Je totiž zdaleka nejpopulárnější ve své oblasti – a není se čemu divit. V její knihovně najdete více než 50 milionů skladeb a vybere si tedy opravdu každý. Spotify je také známé propracovanými algoritmy, které vám podle toho, co posloucháte, dokáží sestavit playlisty přesně podle vašeho gusta. Pokud vás zajímá, jaké tóny obšťastňují vaše přátele, je možné se navzájem sledovat a intereagovat s nimi. Vývojáři do své služby implementovali i sekci pro podcasty, což uvítá mnoho uživatelů. Služba je dále schopna využít pokročilého hledání podle textů skladby, což se hodí, pokud neznáte název písně, pamatujete si však alespoň útržky z textu. Kromě aplikace pro iPhone je Spotify dostupné i pro iPad, Mac, Apple TV, Android, Windows, webový prohlížeč a téměř všechny chytré televize a reproduktory. Jestliže si za Spotify nechcete platit, budete se muset smířit s nutností přehrávat skladby jen náhodně, omezeným počtem přeskakování skladeb, častými reklamami a nemožností stahovat skladby pro offline poslech. Spotify Premium pak odemkne stahování písniček přímo do paměti telefonu, kvalitu hudby až 320 kbit/s, program pro Apple Watch s možností streamingu hudby do sluchátek, anebo třeba ovládání hudby pomocí Siri. Za Spotify Premium pro jednoho zaplatíte 5,99 euro měsíčně, tarif pro dva členy vás vyjde na 7,99 euro za měsíc, rodinný tarif, který pojme až 6 členů, stojí 9,99 euro a studenti zaplatí měsíčně 2,99 euro. Ať už zvolíte jakýkoli druh předplatného, dává vám Spotify první měsíc na vyzkoušení zdarma.

Aplikaci Spotify nainstalujete zde

Apple Music

Jablečná streamovací služba, která obsahuje více než 70 milionů skladeb, perfektně zapadne do Apple ekosystému. Má snad nejlepší aplikaci pro Apple Watch svého druhu, která umí kromě streamingu hudby i stahovat písně do pro offline poslech. Služba navíc perfektně funguje na chytrém reproduktoru HomePod, kdy můžete hudbu kompletně ovládat přes Siri. Kromě všech jablečných produktů si Apple Music užijí majitelé Androidu, použitelná je i ve webovém prohlížeči nebo v reproduktoru Amazon Alexa. Oproti Spotify si ji však neužijete na tolika chytrých reproduktorech nebo televizích. Zpěváky jistě potěší to, že kalifornský gigant implementoval do služby texty některých skladeb, neznalí textu si tedy se svými oblíbenými interprety zazpívají. Apple myslel i na informovanost uživatelů o jejich oblíbených umělcích, proto vsází na exkluzivní rozhovory a videoklipy, do kterých jednotlivé interprety zapojuje. Jako skandinávští vývojáři, tak i ti z Cupertina implementovali algoritmy pro doporučování písniček, jejich propracovanost však zdaleka není tak vysoká, jaká by mohla být. To samé platí o propracovanosti sdílení toho, co posloucháte, s ostatními přáteli. Kvalitou zvuku je na tom Apple Music průměrně, za své peníze dostanete až 256 kbit/s. Pokud byste jablečnou službu chtěli používat v omezeném režimu zdarma, nepochodíte. Dostanete však alespoň tříměsíční zkušební dobu, během které určitě zjistíte, zdali vám služba „sedne“, či nikoli. Ceny se pak nevymykají konkurenci – za individuální předplatné si Apple účtuje 149 Kč měsíčně, za rodinné pro 6 členů 229 Kč a za studentské 69 Kč.

Aplikaci Apple Music nainstalujete bezplatně zde

YouTube Music a YouTube Premium

Pozadu nezůstává ani Google, konkrétně se kasá dvěma službami – YouTube Music a YouTube Premium. První zmiňovaná slouží pouze k přehrávání hudby a nijak nevybočuje z řady svých konkurentů. Najdete zde zhruba 70 milionů písní, které kvalitou zvuku nepřekročí 320 kbit/s, ke skladbám je pak možné zobrazit i texty. Díky tomu, že Google o svých uživatelích sbírá informace podstatně více než ostatní společnosti, doporučování skladeb funguje opravdu dobře, na druhou stranu je zde oproti konkurenci poměrně nepřehledné řazení personalizovaných žánrů a playlistů pro vás. Co se týče podpory zařízení, kromě iPhonu, iPadu a webového prohlížeče je YouTube Music dostupné pro Apple Watch a některé chytré televize a reproduktory. Verze zdarma obsahuje reklamy, neumožňuje stahování pro offline poslech, streamovat můžete jen v nižší kvalitě a při přehrávání musíte mít otevřenou aplikaci na obrazovce, telefon tedy nemůžete zamknout. Před zaplacením je možné YouTube Music vyzkoušet na měsíc zdarma. Pokud si YouTube Music aktivujete v iOS či iPadOS aplikaci, ceny budou vyšší než u konkurence. Při aktivaci přes webové rozhraní však zaplatíte pouze 149 Kč měsíčně pro jednotlivce nebo 229 Kč pro rodiny. V iOS aplikaci je cena 199 Kč, respektive 299 Kč. YouTube Premium vám kromě členství v YouTube Music odemkne i stahování videí a jejich přehrávání na pozadí, odstraní všechny reklamy, a dokonce si můžete užívat exkluzivní obsah. V případě aktivace prostřednictvím iOS aplikace zaplatí jednotlivci 239 Kč a rodiny 359 Kč, pokud službu aktivujete prostřednictvím webového rozhraní, platit budete 179 Kč, respektive 269 Kč.

Aplikaci YouTube Music stáhnete z tohoto odkazu

Aplikaci YouTube nainstalujete z tohoto odkazu

Tidal

Jestliže jste opravdoví hudební milovníci, neměli byste opomenout službu Tidal. Oproti konkurenčním aplikacím podobného druhu si zde můžete přehrávat skladby v bezztrátové kvalitě, se kterou dosáhnete stejného zážitku jako byste poslouchali hudbu na CD. Za podmínky ideálního internetového připojení se streaming zastaví na hodnotě 16-Bit/44.1 kHz. Tidal je také ideální cestou, pokud chcete co nejvíce podpořit umělce – většina příjmů totiž jde právě jim. Tvůrci se také snaží o exkluzivní rozhovory s interprety, těch zde však bohužel moc není. Aplikace toho kromě bezztrátové kvality mnoho nenabídne, a to jak co se týče funkcí, tak i pokročilého doporučování skladeb či atraktivity designu. V oblasti podporovaných zařízení se Tidal pohybuje na lehkém nadprůměru, kromě telefonů, tabletů a počítačů si hudbu přehrajete i na některých chytrých reproduktorech nebo televizích, zdaleka zde ale nenajdete všechny. Bezplatná verze funguje na podobném principu jako Spotify – skladby je možné přeskakovat jen omezeně a reklam se nezbavíte. Za 149 Kč měsíčně pro jednotlivce, 224 Kč pro rodiny nebo 75 Kč pro studenty bude možné stahovat a poslouchat hudbu ve kvalitě až 320 kbit/s. Pokud stojíte o prémiový zvuk, připravte si 298 Kč na měsíc pro jednotlivce, 447 Kč pro rodiny nebo 149 Kč pro studenty. Opět doporučuji předplatné aktivovat přes webové rozhraní Tidalu, jestliže jej totiž aktivujete prostřednictvím aplikace stažené z App Store, ceny budou o 30% vyšší.

Aplikaci Tidal nainstalujete zde

.