Zavřít reklamu

Existuje hned několik různých důvodů, proč uživatelé upřednostňují Mac před počítači s operačními systémy Windows či Linux. Některým jedincům vyhovuje prostředí, jiní jedinci pak zase vlastní více zařízení od Applu, tudíž se jim Mac z hlediska funkcí hodí. Mnoho uživatelů však oceňuje především také bezpečnost, kterou nabízí jak Mac, tak i iPhone, iPad či Apple Watch. Ať už se stane cokoliv, tak si u jablečných zařízení můžete být jistí tím, že se nikdo nedostane k vašim datům – tedy samozřejmě pokud máte vše správně nastaveno. Pojďme se společně v tomto článku podívat na 5 důležitých bezpečnostních funkcí, které jsou součástí vašeho Macu.

Šifrování dat pomocí FileVault

Pokud jste někdy v poslední době měli možnost nastavit si zbrusu nový Mac či MacBook, tak si dost možná pamatujete, že jste v úvodním průvodci měli možnost pro aktivaci šifrování dat pomocí FileVault. Někteří jedinci funkci možná aktivovali, jiní zase nikoliv. Pravdou ale je, že v úvodním průvodci není úplně ideálně vysvětleno, co FileVault vlastně dělá, a tak jej mnoho uživatelů raději neaktivuje, což je ale obrovská škoda. FileVault přidává další úroveň bezpečnosti, a to hned za vaše uživatelské jméno a heslo, které používáte k přihlášení k vašemu profilu. FileVault dokáže zašifrovat veškerá data na vašem Macu, což znamená, že se k nim nikdo nebude mít možnost dostat – samozřejmě pokud nezíská váš dešifrovací klíč. Díky FileVault si můžete být jistí tím, že i kdyby došlo ke krádeži zařízení, tak se nikdo nedostane k vaším datům. FileVault můžete aktivovat v Předvolby systému -> Zabezpečení a soukromí -> FileVault. Zde se pomocí zámečku vpravo dole autorizujte, a poté klepněte na Zapnout FileVault… Následně si zvolte, jakým způsobem bude případně možné obnovit ztracený dešifrovací klíč. Po nastavení už se data začnou šifrovat – nějakou dobu to bude trvat.

Ochrana Macu s heslem firmwaru

Stejně jako FileVault, tak i heslo k firmwaru přidává další úroveň bezpečnosti do vašeho Macu či MacBooku. Pokud je heslo k firmwaru aktivní, tak si můžete být jistí tím, že se nikomu nepodaří na vašem zařízení „rozjet“ operační systém z jiného disku, například toho externího. Ve výchozím nastavení, kdy není heslo k firmwaru zapnuté, může jakýkoliv uživateli přijít k vašemu Macu a získat přístup k několika základním funkcím. Aktivujete-li heslo k firmwaru, tak se před jakoukoliv akcí (nejen) v režimu Zotavení macOS budete muset autorizovat prostřednictvím hesla k firmwaru. To můžete aktivovat tak, že se na Macu přesunete do režimu Zotavení macOS. Následně v horní liště klepněte na Utility, a poté na možnost Utilita zabezpečeného spouštění. Pak klepněte na Zapnout heslo k firmwaru…, heslo zadejte a potvrďte. Tímto jste aktivovali heslo k firmwaru. Při zadávání hesla k firmwaru pamatujte na to, že se využívá UK rozložení klávesnice.

Najít Mac nejen pro zobrazení polohy

Patříte-li mezi vlastníky vícero různých zařízení od Applu, tak zajisté využíváte aplikaci Najít. Právě díky ní je totiž možné veškerá zařízení jednoduše lokalizovat, což se hodí v případě, že některé z nich nemůžete najít. Tak stejně je možné lokalizovat i vybrané uživatele či předměty, které jsou opatřené lokalizačním přívěškem AirTag. Věděli jste však o tom, že aplikace Najít, v rámci macOS tedy Najít Mac, není určená pouze pro zobrazení polohy vašich zařízení? Jedná se o aplikaci, která toho umí o mnoho víc. Konkrétně je v rámci ní možné nechat Mac (či jiné zařízení) na dálku smazat či uzamknout, což využijete například při krádeži. Dobrou zprávou je, že stejné úkony můžete provádět na jakémkoliv zařízení, které je připojené k internetu – nemusí se tedy jednat o Apple zařízení. Stačí přejít na stránky iCloud.com, kde se přihlaste k vašemu Apple ID a přejděte do aplikace Najít iPhone – nenechte se zmást názvem aplikace. Na Macu je pak možné službu najít aktivovat v Předvolby systému -> Apple ID -> iCloud, kde zaškrtněte políčko u Najít můj Mac.

Apple ID a dvoufaktorové ověření

Každý uživatel by měl mít na svém Apple ID aktivní dvoufaktorové ověření, a to pro zvýšení bezpečnosti. Je nutné se zamyslet nad tím, že právě Apple ID je účet, který spojuje veškeré jablečné služby, aplikace a zařízení. Pokud by tedy k tomuto účtu získal přístup, tak si může zobrazit obsah uložený na iCloudu, spravovat vaše zařízení, provádět nákupy anebo třeba resetovat dešifrovací kód k funkci FileVault či deaktivovat Najít. Jestliže ještě nemáte dvoufaktorové ověření aktivované, rozhodně tak učiňte. Stačí přejít do Předvolby systému -> Apple ID -> Heslo a zabezpečení, kde už možnost pro aktivaci najdete. Na iPhonu či iPadu pak stačí přejít do Nastavení -> váš profil -> Heslo a zabezpečení, kde je možné dvoufaktorové ověření taktéž aktivovat. Po aktivaci dvoufaktorového ověření není možné provést opětovnou deaktivaci, a to z bezpečnostních důvodů.

Ochrana integrity systému

Všechny výše uvedené funkce potřebují pro svou funkčnost manuální aktivaci. Apple vás však samozřejmě chrání také automaticky ve výchozím nastavení, a to prostřednictvím ochrany integrity systému, známé pod anglickým názvem System Integrity Protection (SIP). Tato funkce byla představena společně s OS X El Capitan a zabraňuje tomu, aby bylo možné nějakým způsobem měnit důležité součásti operačního systému. Jak už bylo zmíněno výše, tak je ve výchozím nastavení SIP aktivní. V praxi to funguje tak, že pokud se uživatel, potažmo nějaká škodlivá aplikace, pokusí pozměnit systémové soubory, tak jí to SIP prostě a jednoduše nedovolí. Pro některé vývojářské účely je možné SIP ručně deaktivovat, obyčejným uživatelům se to ale rozhodně nedoporučuje.

.