Zavřít reklamu

Apple je jedna z mála technologických společností, kterým záleží na bezpečnosti a ochraně soukromí svých zákazníků. Dokazuje nám to například různými funkcemi a všeobecným přístupem ke sběru a zpracovávání dat. Stačí se jen zamyslet nad tím, kolikrát se na internetu objevily informace o únicích, zneužitích či prodejích dat od ostatních technologických gigantů, zatímco podobné zprávy byste ve spojení s Applem hledali marně. Pojďme se společně v tomto článku podívat na 5 tipů a triků, díky kterým posílíte svou ochranu soukromí na iPhonu.

Nastavení polohových služeb

iPhone, stejně jako například iPad a Mac, může pracovat s vaší aktuální polohou, a to jak v aplikacích, tak na webu. V některých případech je samozřejmě údaj o aktuální poloze užitečný – například pokud hledáte nejbližší restaurace či jiné podniky, popřípadě pokud využíváte navigaci. Avšak například takové sociální sítě přístup k vaší poloze určitě nepotřebují. Pokud chcete nastavit, které aplikace mohou mít přístup k vaší poloze, tak přejděte do Nastavení -> Soukromí -> Polohové služby. Zde si u jednotlivých aplikací můžete přístup nastavit. U aplikace, které přístup k poloze povolíte, si můžete zvolit také to, zdali bude moci pracovat s naprosto přesnou polohou, anebo jen tou přibližnou.

Přístup k mikrofonu, fotoaparátu a fotkám

Podobně jako s polohovými službami je to i s přístupem k mikrofonu, fotoaparátu a fotkám. Pokud si z App Storu stáhnete nějakou novou aplikaci, tak vás po prvním spuštění a využití musí aplikace požádat o to, aby mohla získat přístup k určitým funkcím a službám. Tato nastavení lze však přizpůsobit i zpětně. Opět existují takové aplikace, které přístup k mikrofonu, fotoaparátu a fotkám potřebují, mnoho jich ale rozhodně není. Chcete-li si zkontrolovat, které aplikace mají k mikrofonu, fotoaparátu či fotkám přístup, tak přejděte do Nastavení -> Soukromí, kde rozklikněte Mikrofon, Fotoaparát či Fotky. Pak si stačí vybrat aplikaci a přístup povolit či odepřít. U Fotek můžete případně přesně určit, ke kterým snímkům bude mít aplikace přístup.

 

Žádosti o sledování

V rámci iOS 14 jablečná společnost zprovoznila funkci, která se nazývá Žádosti o sledování. Tato funkce je svým způsobem převratná, jelikož dokáže aplikacím a webovým stránkám zakázat to, aby vás mohly sledovat. To znamená, že ještě předtím, než se vás aplikace pokusí sledovat, tak vás o to musí požádat. Sami si pak zvolíte, zdali sledování být chcete či nikoliv. I v tomto případě si můžete prohlédnout seznam veškerých aplikací, kterým jste (ne)povolili žádosti o sledování. Stačí přejít do Nastavení -> Soukromí -> Sledování. Pokud funkci Povolit aplikacím žádosti o sledování deaktivujete, tak se vám nadále žádosti nebudou zobrazovat a sledování bude automaticky zakázáno.

Sdílení fotografií bez metadat

Fotografie zajisté skrze různé komunikační aplikace sdílel každý z nás. Věděli jste však o tom, že prakticky každá fotografie v sobě nese metadata, tedy data o datech? Díky metadat si tak můžete jednoduše zobrazit například to, jakým zařízením byl snímek pořízen, dále kde byl vytvořen, kolik bylo hodin, jaké bylo nastavení fotoaparátu a mnoho dalšího. V některých případech tato metadata mohou být použita proti vám, především tedy informace, které se týkají polohy. Před sdílením snímku cizí osobě je tedy nutné, abyste deaktivovali odeslání metadat společně s fotografií. Přejděte tedy do aplikace Fotky a klasicky si vyberte fotku, kterou chcete sdílet. Následně klepněte na tlačítko sdílení, a poté v horní části obrazovky klepněte na tlačítko Volby >. Zde v kategorii Zahrnout deaktivujte Místo i Všechna data fotek. Následně se můžete vrátit zpět a snímek bezpečně sdílet.

Skrytí náhledů oznámení

Pokud vlastníte iPhone s Face ID, tak zajisté víte, že se na uzamknuté obrazovce nezobrazí náhled oznámení do té doby, dokud nedojde k odemčení zařízení. U starších iPhonů s Touch ID se však ve výchozím nastavení náhledy zobrazují, což může být v některých situacích nebezpečné. V takovém případě se doporučuje, abyste nastavení změnili tak, aby se náhledy oznámení na uzamčené obrazovce zobrazily až poté, jakmile se autorizujete pomocí Touch ID. Toho docílíte tak, že přejdete do Nastavení -> Oznámení -> Náhledy, kde zaškrtněte možnost Při odemčení. Pokud zvolíte Nikdy, tak se náhledy nebudou zobrazovat ani po odemčení zařízení. Uvidíte tak pouze název aplikace, ze které oznámení pochází.

.