Zavřít reklamu

Od vývojářské konference WWDC21 nás dělí posledních pár dní. Už v pondělí 7. června Apple světu představí své nové operační systémy, které opět přinesou nějaké novinky. Ačkoliv jsme se vloni dočkali velké aktualizace v podobě macOS 11 Big Sur, která přinesla změnu designu a řadu zajímavých funkcí, tak přesto mi v systému něco chybí. Zde je 5 funkcí, které chci od macOS 12.

Směšovač hlasitosti

Kdybych měl vybrat pouze jednu funkci, která mi v systému macOS nejvíce schází, tak to bude jednoznačně směšovač hlasitosti. Ten už je přitom několik let (od roku 2006) elementární součástí konkurenčního systému Windows. A mám-li být v tomto směru upřímný, nevidím jediný důvod, proč Macy něco tak základního neumí. Mnohdy se navíc jedná o nepochopitelný a strašně otravný nedostatek, a to například u hovorů, kdy zároveň přehráváme video, máme spuštěné skladby a podobně.

Směšovač hlasitosti na Windows
Směšovač hlasitosti na Windows Zdroj: apcaglobal.com

Loňský macOS 11 Big Sur přitom přinesl poměrně povedené Ovládací centrum. Dokážu si představit, že právě zde by nám stačilo otevřít kartu se zvukem a dostat se tak k samotnému směšovači. Pokud vás jeho absence trápí, můžete vyzkoušet aplikaci Background Music. Jedná se o povedenou alternativu.

Time Machine v kombinaci s Cloudem

iPhone můžeme zálohovat hned dvěma způsoby. Buďto zálohy přímo ukládat do Macu/PC, nebo nechat telefon automaticky zálohovat na iCloud. Proč ale tuto možnost doposud nemáme i v případě našich Mac počítačů? Stejnou otázku si klade spousta jablíčkářů a zmiňují ji i zahraniční weby. Macy lze zálohovat pomocí vcelku solidní aplikace Time Machine, která zálohy ukládá například na externí disk či NAS. Osobně bych tedy uvítal, kdyby do tohoto programu dorazila možnost ukládání do cloudu, přičemž volbu toho, o jakou cloudovou službu půjde, bych nechal na jablíčkáři samotném.

Time Machine v kombinaci s NAS:

Zdraví

Jsem ten typ člověka, který stráví více času za Macem než s iPhonem v ruce. Telefon používám jen v případě, kdy jej nutně potřebuji, ale vše ostatní řeším právě přes Mac. Věřím, že do stejné skupiny se přitom řadí spousta dalších uživatelů, kteří by kvůli tomu mohli využít příchod nativního Zdraví i na jablečné počítače. Kdyby Apple takto aplikaci připravil a obdařil ji jednoduchým designem, tak si dokážu představit, že čas od času do ní s radostí zavítám a projdu si veškerá data. Poměrně šikovně se to podařilo vývojáři, který na Twitteru vystupuje jako @jsngr.

Widgety

Vloni představený iOS 14 s sebou přinesl zajímavou novinku v podobě widgetů, které díky tomu můžeme konečně umístit i na pracovní plochu a mít je tak pořád na očích. Sám jsem widgety jako takové předtím vůbec nepoužíval, jelikož mi jejich zobrazení v kartě Dnes zkrátka nevyhovovalo a snadno jsem se tak bez nich obešel. Jakmile ale přišla tato nová možnost, poměrně rychle jsem si ji oblíbil a doteď každý den sleduji například počasí, stav baterie mých produktů a kondici prostřednictvím widgetů na ploše. Prakticky okamžitě jsem si tehdy uvědomil, že stejnou funkci potřebuji i na mém Macu.

macOS 12 widgety koncept
Koncept widgetů na macOS 12, který se objevil na síti Reddit/r/mac Zdroj: reddit.com

Spolehlivost

Samozřejmě zde nesmím zapomenout na něco, po čem toužím každým rokem. Od macOS 12 bych totiž velice rád viděl 100% spolehlivost a funkčnost, a to bez zbytečných problémů a hloupých chyb. Kdyby Apple nepřinesl ani jednu novinku, ale místo toho nám zajistil prvotřídní systém, na který se za každé situace můžeme spolehnout, bude to pro mě znamenat víc, než kdyby do něj zakomponoval X dalších funkcí. Předchozí body bych výměnou za tento bez váhání vyměnil.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více