Zavřít reklamu

WWDC21 začíná už v pondělí 7. června a Apple na něm představí nové operační systémy. Vyjma všech vylepšení, které přichází spíše na pozadí a uživatel je vlastně nevnímá, obsahují vždy i nějaké novinky, které jistým způsobem posouvají jeho používání na daných produktech dál. I když toho iPhony umí skutečně hodně, tyto 4 funkce, které chci od iOS 15, prostě ještě neumí. 

Manažer zvuků 

Má nejpalčivější bolístka může vypadat jako zcela obyčejná a nepodstatná věc. Jenže sami jistě víte, že iOS obsahuje v různém prostředí různé úrovně hlasitosti. Jedna je pro vyzvánění a budík, druhá pro aplikace a hry (i videa), další pro úroveň reproduktoru atd. I když nejsem vývojář, věřím, že by bylo skutečně jednoduché přidat do Nastavení a nabídky Zvuky a haptika volbu, ve které byste si mohli tuto úroveň nastavit ručně, pro každé použití jinak.

Lepší využití prostoru na klávesnici 

V době představení iPhonu 6 Plus mu Apple poskytl rozhraní na šířku i s rozšířenou klávesnicí, která obsahovala dodatečné možnosti vkládání a kopírování. Nikdy jsem to nepoužil, protože jsem nikdy telefon na práci v prostředí na šířku nepoužíval. Nyní zde ale máme iPhony bez tlačítka plochy, s displejem rozprostírajícím se od horní po dolní okraj a s klávesnicí, která trestuhodně plýtvá místem.

Kopírování, vkládání a další úkony provádíte dlouhým podržením prstu na textu s tím, že až posléze se vám zobrazí nabídka další práce. Nestačilo by ale najet na slovo skrze gesto Force Touch, takto jej vybrat a dole pod klávesnicí vybrat kýženou akci? Nyní se zde přece nachází jen symbol emotikony a jinak nic. Prostoru je zde tedy spousta a využití nemá žádné. Byl by to jistě malý krok pro Apple, ale velký skok alespoň pro mou spokojenost. A normální smrtelník by si nemusel lámat prsty nad tím, aby se palcem dostal do některého z horních rohů displeje.

Aktivní widgety 

Používáte widgety? Byla to velká sláva, když je iOS 14 přineslo. Jenže v případě jejich používání se o velké slávě příliš hovořit nedá. Nejsou aktivní. Obsahují totiž jen informace, po jejichž výběru jste přesměrováni do dané aplikace a tím to hasne. Kdyby ale byly aktivní, byla by to jiná káva. Mohli byste mít na ploše třeba svůj oblíbený kontakt a komunikovat s ním prostřednictvím iMessage přímo z widgetu, bez nutnosti otevírání aplikace Zprávy. V Kalendáři byste se mohli přepínat mezi dny a rovnou sledovat naplánované události, aniž byste museli aplikaci otevřít atd.

Always On 

Umí to už Apple Watch, proč by to neměly umět i iPhony? Obzvláště s OLED displeji? Chcete-li zjistit čas, musíte do iPhonu klepnout, chcete-li zjistit zmeškané události, musíte do iPhonu klepnout. Bylo by fajn okopírovat v tomto ohledu funkci Androidu, který ji má již několik let. Displej by tak i při svém uzamčení ukazoval aktuální čas, aktuální datum a jednoduchými ikonami i zmeškané události. Kdyby pak šlo určit, které zobrazovat chcete a které ne, bylo by to ještě o to lepší.

Podívejte se, jak by mohl vypadat iOS 15 v tomto povedeném konceptu:

Přání to jsou skromná a jistě splnitelná. Největší šanci mají ty widgety, v lepším případě i Always On displej, i když u něho je otázkou, zda jej Apple nepředstaví až s iPhony 13, pro které bude exkluzivní. Paradoxně bych se ale nejraději dočkal právě toho manažera zvuků a lepšího rozložení klávesnice. A co chybí v iOS vám a chtěli byste, aby to Apple s iOS 15 napravil? Napište nám to do komentářů. 

.