Zavřít reklamu

Patříte mezi novopečené majitele jablečného tabletu, případně jej používáte jen zřídkakdy, a proto jste si nestačili osvojit všechny možné triky a vychytávky? Kromě základního použití nabízí iPady také mnoho dalších možností, a existuje řada způsobů, kterými si můžete používání vašeho tabletu od Applu ještě více zpříjemnit, případně zefektivnit práci s ním. V dnešním článku vám představíme pět tipů a triků, díky kterým si váš iPad jistě užijete naplno.

SplitView pro práci ve dvou oknech najednou

iPady se mohou mimo jiné také pochlubit skvělými funkcemi pro multitasking. Jedna z těchto funkcí nese název SplitView, a umožňuje vám na vašem tabletu pracovat ve dvou oknech vedle sebe. Aktivace zobrazení SplitView je velice jednoduchá. Nejprve spusťte aplikace, jejichž okna chcete mít zobrazená vedle sebe. Ikonky obou aplikací se vám zobrazí v Docku ve spodní části displeje vašeho iPadu. Jakmile budete mít otevřenou jednu z požadovaných aplikací, v Docku dlouze stiskněte ikonku druhé aplikace a začněte ji pomalu přetahovat směrem do středu displeje. Poté stačí jen okno s druhou aplikací umístit na požadovanou stranu.

Rozdělení klávesnice

Nevyhovuje vám standardní zobrazení klávesnice na vašem iPadu „vcelku“ – ať už z jakéhokoliv důvodu? Operační systém iPadOS nabízí možnost rozdělení klávesnice do dvou částí, což může být pro řadu uživatelů z mnoha důvodu o poznání pohodlnější. Pro rozdělení klávesnice na iPadu ve spodní části dlouze stiskněte symbol klávesnice a v menu zvolte Rozdělit. Pro spojení opět stačí dlouze stisknout ikonku klávesnice a zvolit Sloučit.

Možnosti Spotlightu

Spotlight na iPadu již zdaleka neslouží jen k vyhledávání a spouštění aplikací. Díky tomu, že Apple neustále vylepšuje svůj operační systém iPadOS, se i Spotlight stává čím dál výkonnějším. Aktivujete jej jednoduchým krátkým potažením po displeji směrem dolů. Do textového pole Spotlightu na iPadu pak můžete zadávat například názvy webových stránek, ke kterým pak můžete snadno a rychle přejít, jednoduché početní úkony či převody jednotek, výrazy, které chcete hledat na webu, a spoustu dalšího.

Rychlé spouštění dokumentů

Pracujete na vašem iPadu s aplikacemi typu Pages, Numbers, nebo třeba Microsoft Word? U řady aplikací tohoto typu můžete k nedávno otevřeným dokumentům přejít snadno a rychle tak, že zkrátka jen dlouze stisknete jejich ikonku. Po dlouhém stisku se vám zobrazí menu, ve kterém můžete posléze vybrat některý z konkrétních nabízených dokumentů, nebo klepnout na možnost otevření nedávného dokumentu (poznámky, kresby, záznamu).

Využijte widgety naplno

Apple spolu s operačním systémem iPadOS 14 zavedl možnost přidávání widgetů do přehledu na displej iPadu. S příchodem operačního systému iOS 15 se již můžete těšit na možnost umisťování widgetů všech možných velikostí a typů také na samotnou plochu iPadu, a byla by rozhodně škoda této možnosti nevyužít. O tom, jaké widgety by na vašem jablečném tabletu rozhodně neměly chybět, si můžete přečíst třeba na našem sesterském magazínu.

.