Zavřít reklamu

Tento měsíc uplynulo deset let od představení prvního iPadu. Z tabletu, kterému zpočátku mnoho lidí příliš nevěřilo, se nakonec stal jeden z nejúspěšnějších produktů v historii podnikání společnosti Apple. Na den, kdy Apple svůj iPad poprvé představil, dnes na svém Twitteru zavzpomínal i Steve Sinofsky, který v té době působil v divizi Windows ve společnosti Microsoft.

S odstupem času Sinofsky označuje představení iPadu za jasný milník ve světě výpočetní techniky. Firma Microsoft tou dobou zrovna čerstvě vydala tehdejší novinku – operační systém Windows 7, a všichni měli v živé paměti úspěch, s jakým se setkal nejen první iPhone, ale i jeho další nástupci. O tom, že se Apple chystá vydat vlastní tablet, se nejen v kuloárech již nějakou dobu spekulovalo, většina si ale představovala spíše počítač – podobný Macu a ovládaný stylusem. Této variantě nahrával i fakt, že se v té době poměrně velké popularitě těšily netbooky.

Steve Jobs first iPad

Ostatně i Steve Jobs nejprve mluvil o „novém počítači“, který by ale v některých ohledech měl být lepší než iPhone, a v jiných zase lepší než laptop. „Někteří by si možná mohli myslet, že je to netbook,“ pronesl, čímž v části publika vyvolal smích. „Problém je ale  v tom, že netbooky nejsou v ničem lepší,“ pokračoval nelítostně, a označil netbooky za „laciné laptopy“ – a poté ukázal světu iPad. Sinofského podle jeho vlastních slov uchvátil nejen design tabletu, ale také desetihodinová výdrž baterie, o které si netbooky mohly nechat jen zdát. Šokující pro něj ale byla také absence stylusu, bez kterého si Sinofsky v té době nedokázal představit plnohodnotnou a produktivní práci na zařízení tohoto typu. Tím ale překvapení nekončilo.

„[Phil] Schiller předvedl přepracovanou verzi aplikací balíčku iWork pro iPad,“ pokračuje Sinofsky, a vzpomíná na to, jak měl iPad dostat aplikaci pro práci s textem, tabulkami i prezentacemi. Překvapily ho i možnosti synchronizace s iTunes, a jedním z největších překvapení byla podle něj cena, která činila 499 dolarů. Sinofsky vzpomíná na to, jak se na veletrhu CES počátkem roku 2010 předvedly rané verze tabletů, Microsoft zde oznámil příchod svých Tablet PC s operačním systémem Windows 7. Do příchodu prvního Samsungu Galaxy Tab zbývalo devět měsíců. iPad tak byl nejen evidentně nejlepším, ale také cenově nejdostupnějším tabletem té doby.

Společnosti Apple se podařilo v prvním roce po uvedení prvního iPadu prodat 20 milionů svých tabletů. Vzpomínáte si na uvedení prvního iPadu?

Zdroj: Medium

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.