Zavřít reklamu

Microsoft Word je bezesporu nejpoužívanější textový editor. Kromě perfektních desktopových programů nabízí i aplikace pro mobilní zařízení, mezi které iPhone a iPad patří. V tomto článku si ukážeme skvělé funkce, které se vám při používání Wordu budou hodit.

Historie úprav dokumentu

Pokud se vám při práci s dokumentem někdy stalo, že jste si omylem vymazali část, kterou jste v dokumentu potřebovali a následně jste soubor uložili, ve Wordu je poměrně jednoduché řešení na obnovení. Stačí otevřít dokument, který potřebujete obnovit, v horní části přejít na kartu Soubor a zde vybrat sekci Historie. V historii se vám zobrazí všechny verze, které jste si uložili. Verzi, ze které chcete soubor obnovit, stačí vybrat a následně kliknout na ikonu Uložit kopii, pokud chcete vytvořit nový soubor a předchozí zachovat, nebo na Obnovit, chcete-li soubor nahradit starší verzí dokumentu. Velice důležité ale je, abyste si práci průběžně ukládali, jinak vám tato funkce nepomůže.

Přidávání komentářů

Pokud na dokumentu spolupracuje více lidí nebo pokud opravujete dokument vašeho studenta či podřízeného, spíše než samotná editace mu pomůže komentář. Ten napíšete tak, že postavíte kurzor na místo, které chcete okomentovat, v pásu karet v horní části vyberete kartu Revize a zde klepnete na Vložit komentář. Po napsání komentáře už stačí klepnout na tlačítko Publikovat.

Export do PDF

Čas od času se může hodit export celého Word dokumentu do PDF. Důvodů pro to může být hned několik. PDFko je všestranný dokument, který otevřete naprosto kdekoliv. Zároveň po exportu do tohoto formátu není možné provádět v dokumentu úpravy (bez speciálního programu). Pokud chcete export do PDF provést, tak klepněte nahoře na Soubor, poté na Exportovat a nakonec vyberte PDF.

Zjištění počtu slov v dokumentu

Velice často se stává, že při psaní nějaké práce je stanoven minimální nebo maximální počet slov. Word za vás spočítá nejen slova, ale i znaky, přičemž můžete ze spočítaného vynechat poznámky pod čarou, textová pole a vysvětlivky. Vše uděláte tak, že v dokumentu přejdete v pásu karet na kartu Revize, zde už jen vyberete ikonu Počet slov. Tím se vám potřebné údaje zobrazí.

Automatické ukládání

Tato funkce se hodí hlavně tehdy, kdy se vám přístroj vybije nebo omylem Word zavřete. Word totiž umí ukládat změny automaticky na OneDrive. Nastavíte to tak, že v dokumentu otevřete kartu Soubor a aktivujete přepínač Automatické ukládání. Díky tomu byste neměli o svá data přijít.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více