Zavřít reklamu

To, že Apple začne upřednostňovat své vlastní čipy Apple Silicon před procesory Intel, bylo jasné už po jejich představení. Pokud tuto situaci převedeme do rodinného života, tak je prakticky jasné, že rodič bude ve vybraných situacích upřednostňovat svého vlastního potomka před tím nevlastním – tak to prostě bylo, je a také bude. V případě Applu však nebylo jisté, kdy přesně k tomu dojde. Pokud jste na tento moment, kdy začne opravdové znevýhodňování procesorů Intel, čekali, tak pro vás mám dobrou zprávu. Nadále už totiž čekat nemusíte. V macOS 12 Monterey se totiž objevilo několik funkcí, které si na Macích s procesory Intel prostě a jednoduše neužijete. Pojďme se společně v tomto článku podívat na to, o jaké funkce se jedná.

Interaktivní 3D zeměkoule v Mapách

Jestliže patříte mezi jedince, kteří náš magazín čtou pravidelně, tak vám zajisté v posledních dnech neunikly návodní články, ve kterých se společně věnujeme novým funkcím, které Apple přidal do nedávno představených operačních systémů. V jednom z těchto článků jsme se věnovali také tomu, jakým způsobem můžete na Macu v aplikaci Mapy zobrazit interaktivní 3D zeměkouli, se kterou je pak možné jednoduše pracovat. Pro zobrazení 3D zeměkoule stačí, abyste v Mapách klepnuli vpravo nahoře na tlačítko 3D, a poté provedli kompletní oddálení. Měli byste ale vědět, že tato funkce je k dispozici pouze u Maců s čipem M1. Vlastníte-li jablečný počítač s procesorem Intel, tak si 3D zeměkouli jednoduše nezobrazíte. Tohle by bylo ještě pochopitelné, nutno však podotknout, že ve starších verzích macOS můžete tuto zeměkouli zobrazit i na Macích s Intelem. Vypadá to tedy, že se Apple prostě a jednoduše rozhodl funkci pro procesory Intel deaktivovat.

mapy macos 12 monterey

Portrétní režim ve FaceTime hovorech

Apple se na vývojářské konferenci WWDC21, na které došlo k představení iOS a iPadOS 15, macOS 12 Monterey, watchOS 8 a tvOS 15, dlouhou dobu věnoval různým vylepšením v aplikaci FaceTime. Nově jsme například schopni zakládat místnosti pomocí odkazu, takže jednak nemusíte mít účastníky v kontaktech, a jednak je možné komunikovat i s takovými jedinci, kteří vlastní například počítač s Windows či jiné zařízení s Androidem. Kromě toho pak Apple do FaceTime přidal možnost pro aktivaci portrétního režimu, tedy režimu, ve kterém dojde k rozmazání pozadí – tuto funkci můžete znát z ostatních komunikačních aplikací. Nutno však podotknout, že portrétní režim ve FaceTime lze využít pouze na Macu s čipem M1, a pokud tedy vlastníte Intel, tak máte smůlu. Co se pak týče iPhonů, tak i zde je portrétní režim omezený. Aktivovat jej můžete pouze na iPhonu XS (XR) a novějším, potažmo na zařízení s čipem A12 Bionic a novějším.

facetime macos 12 monterey

Neomezené diktování offline

V rámci operačního systému macOS můžete samozřejmě jednoduše psát text prostřednictvím klávesnice, ostatně stejně jako na všech ostatních zařízeních. Kromě toho ale můžete pro zvýšení pohodlnosti využít také možnost diktování. Pokud diktování využijete, tak to znamená, že budete na Mac mluvit, a ten převede váš hlas na text. Nutno však podotknout, že až doposud byly ke zpracování vašeho hlasu využívány servery Applu, což z hlediska bezpečnosti a ochrany soukromí nemusí vyhovovat některým uživatelům. V macOS 12 Monterey jsme se tak dočkali novinky, kdy ke zpracování hlasu dochází lokálně a offline. Tohle offline diktování je však opět k dispozici jen pro Macy s M1 a uživatelé jablečných počítačů s procesory Intel tak mají smůlu. Kromě toho je nově na Macu s M1 diktovat text neomezeně, zatímco u zařízení s Intelem je stále nutné počítat s jednou minutou. Po uběhnutí minuty je vždy nutné diktování ukončit, a poté znova spustit.

Živý text pro práci s textem na obrázcích

Podstatnou část konference WWDC21 věnoval Apple také funkci Live Text – v češtině se funkce nazývá Živý text. Pokud jste tuto funkci nějak nepostřehli, popřípadě pokud doposud nevíte, co vlastně dělá, tak si ji pojďme rychle vysvětlit. Díky funkci Živý text budete schopni na Macu jednoduše pracovat s textem, který se nachází na fotkách a obrázcích. Jestliže se na konkrétním obrázku objeví nějaký text, tak jej v macOS 12 Monterey budete schopni označit, zkopírovat či vyhledat, stejně jako kdybyste například pracovali s textem z webové stránky. Pokud bude součástí obrázku například telefonní číslo či e-mail, tak na něj budete schopni jediným klepnutím zavolat, respektive se přesunete do mailového klienta a ihned se vrhnete do psaní e-mailu. Nutno však podotknout, že Živý text bude dostupný pouze pro Macy s čipy Apple Silicon, což zajisté nepotěší mnoho uživatelů starších jablečných počítačů s procesory Intel – holt se nedá nic dělat.

live text macos 12 monterey

Detailní mapy velkých světových měst

Když se řekne navigační aplikace, tak si většina z vás vybaví nejspíše Google Maps či Waze. Málokdo si vybaví nativní aplikaci Mapy, která je součástí všech jablečných zařízení. Pravdou v tomto případě je, že až donedávna nebyla nativní aplikace Mapy úplně ideální navigační aplikací. Oproti konkurenci postrádala mnoho důležitých funkcí a co se týče navigování jako takového, tak se opět nejednalo o žádnou slávu. Apple se však snaží na Mapách neustále pracovat a vylepšovat je, aby se jednoho dne mohly rovnat největším „hráčům“ na poli navigačních aplikací. Kromě toho, že si nově v aplikaci Mapy můžete zobrazit 3D interaktivní zeměkouli, tak si můžete také prohlédnout detailní mapy velkých světových měst. Konkrétně je tato nová funkce k dispozici například v New Yorku, Los Angeles či San Franciscu. I v tomto případě je nutné zmínit, že detailní mapy velkých světových měst si na Macu s Intelem neužijete.

.