Zavřít reklamu

Stalo se to poprvé, kdy Apple vydal podobné video představující dané funkce již prezentované v rámci keynote, které doplnil novými komentáři. Jenže soukromí je pro společnost velké téma, mnozí jej totiž uvádějí i jako hlavní benefit v používání produktů Applu oproti jeho konkurenci. Video tak podrobně představuje připravované funkce ochrany osobních údajů. „Věříme, že je soukromí základním lidským právem,“ říká Cook v nově natočeném úvodu. „Neúnavně pracujeme na tom, abychom jej integrovali do všeho, co děláme, a to je zásadní pro to, jak navrhujeme všechny naše produkty a služby,“ dodává. Video má více jak 6 minut a jsou v něm přibližně 2 minuty nového obsahu. 

Zajímavé je, že video má cílit především na britské uživatele, protože bylo publikováno v rámci YouTube kanálu Velké Británie. Evropská unie uvedla v roce 2018 v platnost nejpřísnější zákon týkající se ochrany soukromí na světě, tzv. Obecné nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR). I Apple tak musel posílit své záruky, aby splnil extrémně vysoké standardy stanovené zákonem. Nyní však uvádí, že stejné záruky poskytuje všem jeho uživatelů, nehledě na to, jestli jsou z Evropy nebo jiných světadílů. Velkým krokem bylo už iOS 14.5 a zavedení funkce transparentnosti sledování aplikací. S iOS 15, iPadOS 15 a macOS 12 Monterey ale přijdou další funkce, které budou dbát na bezpečnost uživatelů ještě o to více. 

 

Mail Privacy Protection 

Tato funkce dokáže blokovat neviditelné pixely, které u příchozích e-mailů slouží ke sběru dat o příjemci. Apple díky jejich blokování znemožní odesílateli zjistit, zdali jste e-mail otevřeli, navíc nebude zjistitelná ani vaše IP adresa, takže odesílatel se nedozví žádnou vaší on-line aktivitu.

Intelligent Tracking Prevention 

Funkce už nyní zamezuje trackerům ve sledování vašeho pohybu v rámci Safari. Nově však bude blokovat přístup k IP adrese. Nikdo ji tak nebude moci využít jako unikátní identifikátor sledování vašeho chování na síti.

App Privacy Report 

V Nastavení a kartě Soukromí nově naleznete záložku App Privacy Report, ve které si budete moci prohlédnout, jak jednotlivé aplikace nakládají s citlivými daty o vás a vašem chování. Uvidíte tedy, jestli používá mikrofon, kameru, polohové služby atd. a jak často tak činí. 

iCloud+ 

Funkce kombinuje klasické cloudové úložiště s funkcemi podporující soukromí. Např. tak můžete procházet web v rámci Safari maximálně šifrovaně, kdy jsou vaše požadavky odesílány dvěma cestami. První přiděluje Anonymní IP adresu v závislosti na poloze, druhá se stará o dešifrování cílové adresy a přesměrování. Díky tomu nikdo nezjistí, kdo danou stránku navštívil. iCloud+ si však bude nově umět poradit i s více kamerami v rámci domácnosti, kdy navíc nebude velikost nahraných dat počítat do placeného tarifu iCloudu.

Hide My Email 

Jedná se o rozšíření funkcionality Sign in with Apple, kdy nebudete muset v prohlížeči Safari sdílet svůj e-mail.  „Tyto nové funkce ochrany osobních údajů jsou nejnovější z dlouhého proudu inovací, které naše týmy vyvinuly za účelem zlepšení transparentnosti a kontroly uživatelů nad jejich daty. Jedná se o funkce, které pomohou uživatelům získat klid na duši tím, že posílí jejich kontrolu a svobodu používat technologii bez obav z toho, kdo se dívá přes jejich rameno. Naším závazkem ve společnosti Apple je dát uživatelům možnost volby, jak budou jejich data použita, a do všeho, co děláme, začlenit soukromí a zabezpečení,“ ukončuje Cook video. 

.