Zavřít reklamu

Představení nových operačních systémů od Applu jsme se dočkali již před dvěma týdny. Konkrétně jablečná společnost představila iOS a iPadOS 15, macOS 12 Monterey, watchOS 8 a tvOS 15. Ihned po skončení prezentace si mohli vývojáři stáhnout první beta verze zmíněných systémů. Naprosto stejně jsme učinili i my, což znamená, že pro vás veškeré systémy již delší dobu testujeme a přinášíme vám články, ve kterých vás informujeme o nových funkcích a změnách. Nedávno jsme se společně podívali na 10 novinek z iOS 15, o kterých jste možná nevěděli, v tomto článku se zase budeme zabývat operačním systémem macOS 12 Monterey.

Režim nízké spotřeby baterie

Pokud patříte mezi vlastníky jablečného telefonu, tak zajisté víte, že je součástí iOS režim nízké spotřeby baterie. Ten můžete aktivovat několika různými způsoby – v Nastavení, přes ovládací centrum či prostřednictvím dialogových oken, které se zobrazí v případě, že nabití baterie klesne na 20 % či 10 %. V případě, že byste stejný režim nízké spotřeby chtěli aktivovat na iPadu či Macu, tak jste až doposud nemohli. S iPadOS 15 a macOS 12 Monterey jsme se však dočkali přidání režimu nízké spotřeby baterie i do těchto systémů. V iPadOS 15 je postup aktivace stejný, v macOS 12 Monterey je nutné přejít do Předvolby systému -> Baterie -> Baterie.

Uspořádání monitorů

Mnoho uživatelů macOS využívá k práci kromě vestavěného monitoru také ten externí. To se hodí především v případě, pokud potřebujete zvětšit pracovní plochu. Každý monitor je ale jiný a aby bylo přesouvání kurzoru mezi oběma monitory příjemné, tak je nutné správně nastavit jejich uspořádání, a to v Předvolby systému -> Monitory -> Uspořádání. Rozhraní pro změnu uspořádání monitorů bylo po dobu několika let neměnné a v poslední době už se stalo lehce zastaralé. To si naštěstí Apple uvědomil, a proto přispěchal s kompletní renovací tohoto rozhraní. Prohlédnout si ho můžete níže.

Zobrazování oranžové tečky

Jestliže vlastníte Mac, tak zajisté víte, že se po aktivaci přední kamery automaticky rozsvítí zelená dioda, která značí její používání. Právě díky ní byste měli vždy jednoduše vědět, kdy (ne)máte zapnutou přední kameru. V iOS 14 se pak tato zelená tečka začala zobrazovat přímo na displeji, nově společně s tečkou oranžovou, která značí aktivní mikrofon. Apple se rozhodl, že oranžovou tečku přidá také do macOS 12 Monterey – konkrétně je možné ji zahlédnout v horní liště, a to hned vedle ikony ovládacího centra. Pokud je tedy na Macu využíván mikrofon, tak se vedle ikony ovládacího centra zobrazí oranžová tečka. Po otevření ovládacího centra se pak můžete podívat, jaká aplikace mikrofon (či kameru) využívá.

Rychlé poznámky

Určitě jste se někdy ocitli v situaci, kdy jste si potřebovali rychle něco poznamenat. Ať už se jednalo například o myšlenku, anebo nějaký obsah z webu, na kterém se nacházíte. Přesně kvůli tomu jsme se v macOS 12 Monterey dočkali přidání rychlých poznámek. Do rozhraní rychlé poznámky se můžete přesunout tak, že podržíte tlačítko Command, a poté přejedete kurzorem do pravého dolního rohu (lze přenastavit). Pak už jen stačí klepnout na ikonu rychlé poznámky a můžete ihned začít psát. Pokud si rychlou poznámku poznamenáte na nějakém webu, tak se k ní po opětovném přesunu na konkrétní stránku můžete vrátit.

Skrývání horní lišty

Pokud na vašem Macu přepnete jakékoliv okno do režimu celé obrazovky, tak dojde k automatickému skrytí horní lišty. To ale nemusí vyhovovat všem uživatelům, jelikož tím dojde ke skrytí ikon horní lišty a především také času. Jednoduše se tak může stát, že ztratíte přehled o čase, což může být problém. Dobrou zprávou však je, že v macOS 12 Monterey je nově možné si nastavit, aby se horní lišta po přechodu do režimu celé obrazovky automaticky neskrývala. Pokud byste tuto možnost chtěli aktivovat, stačí přejít do Předvolby systému -> Dock a řádek nabídek. Zde vlevo v menu rozklikněte sekci Dock a řádek nabídek a níže v kategorii Řádek nabídek odškrtněte Automaticky skrývat a zobrazovat řádek nabídek na celé obrazovce.

Aplikace Zkratky

V rámci iOS 13 jsme se na jablečných telefonech dočkali aplikace Zkratky. Díky ní lze tvořit různé sledy úloh, které mohou značně zjednodušit každodenní fungování, a které je možné jednoduše zapnout například pomocí ikony na ploše. V iOS 14 pak Apple aplikaci Zkratky rozšířil také o Automatizace, tedy sledy úloh, které se automaticky provedou jakmile nastane nějaký stav. Nedávno jsme se dočkali rozšíření aplikace Zkratky také na Apple Watch, a tak bylo víceméně jasné, že se brzy dočkáme i na našich Macích. Dočkali jsme se právě v macOS 12 Monterey, ve kterém je možné Zkratky spouštět i tvořit. Navíc k tomu se všechny zkratky synchronizují napříč zařízeními a také vzájemně na všech systémech fungují.

macos 12 monterey

Změna barvy kurzoru

Ve výchozím nastavení je v macOS kurzor černý a má bílé ohraničení. Takhle to je již delší dobu, a pokud vám to z nějakého důvodu nevyhovuje, tak jste barvy až doposud změnit nemohli. Po instalaci macOS 12 Monterey si však barvu kurzoru, potažmo barvu jeho výplně a ohraničení, můžete změnit. Stačí, abyste se přesunuli do Předvolby systému -> Zpřístupnění -> Monitor -> Ukazatel, kde už níže najdete možnosti Barva obrysu ukazatele a Barva výplně ukazatele. Pro výběr barvy stačí klepnout na aktuální barvu, čímž se otevře malé okno pro výběr. Pokud byste chtěli barvu kurzoru vrátit do továrního nastavení, stačí klepnout na Resetovat. Berte na vědomí, že při nastavení vybraných barev nemusí jít někdy kurzor na obrazovce vidět.

Hovory FaceTime přes odkaz

Pokud aktuálně chcete komukoliv zavolat přes FaceTime, tak je nutné, abyste dotyčného měli v kontaktech (popřípadě alespoň měli jeho telefonní číslo) a zároveň je pak nutné, aby dotyčný vlastnil Apple zařízení. To jednoduše řečeno znamená, že FaceTime hovory můžete provádět jen s blízkým okruhem jedinců, kteří navíc musí vlastnit něco od jablečné společnosti. To se stalo limitujícím především v době koronaviru, kdy FaceTime nebylo možné využít například pro hovory ve firmách. Nakonec jsme se ale přece jenom dočkali, byť tedy o pár měsíců později než by bylo vhodné. K FaceTime hovoru se nyní může připojit kdokoliv přes odkaz. Pokud má dotyčný Apple zařízení, spustí se přímo aplikace FaceTime, pokud má například Android či Windows, tak se spustí webový prohlížeč.

Skupiny panelů v Safari

Velkého vylepšení se v macOS 12 Monterey, stejně jako v iOS 15, dočkal nativní webový prohlížeč Safari. V rámci macOS 12 Monterey došlo k úpravě horní části, kdy se otevřené panely nově nezobrazují pod adresním řádkem, ale vedle něj. Ze „dvouřádkového“ zobrazení se tak stalo „jednořádkové“. Kromě toho ale Apple přidal také skupiny panelů, díky kterým je možné například jednoduše rozlišit zábavní panely od těch pracovních. Pokud zrovna chcete pracovat, stačí si otevřít skupinu s pracovními panely, pokud se chcete bavit, stačí otevřít skupinu se zábavními panely. Skupin panelů si samozřejmě můžete vytvořit více a pár klepnutími se mezi nimi přepínat. Skupiny panelů zobrazíte tak, že klepnete v levém horním rohu okna Safari na ikonu pro zobrazení bočního panelu.

Připravení Macu na prodej

V případě, že se rozhodnete prodat iPhone, tak stačí, abyste vypnuli Najít iPhone, a poté v Nastavení provedli reset do továrního nastavení a smazání dat. To lze učinit jen pár klepnutími a nemusíte se o nic starat. V případě Macu bylo ale doposud nutné vypnout Najít Mac, a poté přejít do režimu Zotavení macOS, kde jste provedli formátování disku a instalaci nového macOS. To se změnilo právě s příchodem macOS 12 Monterey, do kterého Apple přidal podobnou funkci té, která je k dispozici v macOS. Jablečný počítač tak bude nově možné kompletně vymazat a převést do továrního nastavení tak, že přejdete do Předvolby systému, a poté v horní liště klepnete na Předvolby systému. Z menu pak stačí vybrat Smazat data a nastavení a projít průvodcem.

.