Zavřít reklamu

V dnešní době se i zanícení fanoušci Applu občas zamýšlí nad tím, zda by přeci jen nestál za vyzkoušení nějaký ten Android. Je pravdou, že jsou v současnosti některé z konkurenčních mobilů opravdu lákavé, ať už kvůli menšímu vykrojení z displeje, přítomnosti 3,5mm jacku nebo lepšího propojení se systémem Windows, pokud s tímto OS musíte pracovat. I přesto ale v operačním systému iOS na telefonech iPhone existují funkce, které Android zřejmě nikdy nenabídne.

iMessage

Jednou z věcí, o které mohou uživatelé Androidu navždy snít, je odesílání zpráv přes iMessage. Uživatelé na všech moderních iOS zařízeních si mohou mezi sebou posílat texty i média pomocí WiFi nebo internetových dat, díky čemuž ušetří na poplatcích za SMS u mobilního operátora. Videa a fotografie mohou odesílat bez komprese a když je soubor příliš velký, příjemce obdrží odkaz na stažení z iCloudu. Třešničkou na dortu jsou pak animace, možnost reakce a lá Facebook Messenger nebo možnost odesílání peněz přes Apple Pay.

Služba iMessage byla spuštěna před více než 8 lety, výrobci telefonů s Androidem tak měli dostatek času na to, aby se jí alespoň přiblížili. Ne. Za všechna ta léta Google experimentoval s různými alternativami, přesto se ani jedna neprosadila natolik, aby lidé začali některou z nich obhajovat jako pádný argument, proč není přechod z iPhonu na Android tak bolestivý.

iMessage audio FB

Proč? Protože zde chyběla marketingová komunikace a šlo o samostatné aplikace, nikoliv o funkce vestavěné přímo v aplikaci Zprávy. Uživatelé se proto museli zatěžovat instalací a následným používáním dalšího Messengeru kvůli těm dvoum přátelům, kteří nechtěli používat Facebook. Později všichni tři přešli na WhatsApp a byl klid. Není proto divu, že i Samsung se rozhodl předinstalovat WhatsApp do svých telefonů. Mimochodem, pamatujete na Google Allo? To je v pořádku, ani my ne.

FaceTime

To samé se dá říct o službě FaceTime. Elegantní řešení přímo vestavěné v iPhonech, iPadech a Macích vám umožňuje pořádat videohovory a nově také konferenční videohovory až pro 32 lidí. Abyste mohli začít používat FaceTime, stačí vám Apple ID, se kterým jste se do zařízení stejně přihlásili už při jeho úvodním nastavení a telefonní číslo. Zkrátka naprosto intuitivní řešení.

Apple group FaceTime

Na Androidu to Google zkoušel zprvu s aplikací Hangouts, v roce 2016 pak vyhlásil, že zařízení musejí mít místo Hangouts předinstalovanou službu Google Duo. Po její prvním zapnutí musíte souhlasit se smluvními podmínkami, povolit požadovaná oprávnění, propojit službu s vaším telefonním číslem pomocí ověřovací SMS a dál jsem se nedostal. Službu jsem vypnul a odinstaloval. Naštěstí, u této aplikace to totiž šlo.

Bloatware

Čímž se také dostáváme k dalšímu bodu. Applu trvalo mnoho let, než pootevřel iOS a umožnil uživatelům mazat ty systémové aplikace, které nechtějí používat. Jako třeba Akcie nebo iBooks, pokud dáváte přednost papírovým knížkám před digitálními. Android to ovšem neumožňuje, a tak na svém novém Galaxy S10+ najdete E-mail, Gmail, Samsung Internet, Google Chrome, Galaxy Wearable, Wear OS, Galaxy Store, Google Play, sadu Microsoft Office, sadu Google Docs, OneDrive, Google Drive, Samsung Galerii, Google Photos, Google Duo, WhatsApp, Facebook Messenger, Google Music, Spotify…

Kdyby byl bloatware člověk, vypadal by jako osoba vlevo

Ano, některé z aplikací jsou pro uživatele opravdu praktické a umožňují mu dělat věci efektivně napříč zařízeními. Jiné jsou zde ovšem jen proto, že se reklamní partner nebo operátor rozhodl, že určitě chcete i v roce 2020 hrát první verzi Angry Birds z roku 2009. Nemluvě o tom, že podle mnoha bezpečnostních expertů bloatware, který je v telefonu nainstalován, obsahuje bugy a bezpečnostní chyby, díky kterým může být vaše zařízení vystaveno hrozbám. Smutné je, že ne vždy lze tyto zbytečnosti odstranit, některé věci můžete pouze deaktivovat a skrýt, ale v paměti zařízení pořád zůstávají. Proč musí být můj telefon propojený s třemi cloudovými službami, když stejně vše uploaduji na OneDrive?

Cloud, záloha a obnova dat

Ačkoliv je podle drzost, že iCloud nabízí uživatelům zdarma pouze 5 GB místa, musím také uznat, že způsob, jakým je iPhone propojen s touto službou, je bezkonkurenční. Opravdu. Vždy, když dám svůj iPhone nabíjet, telefon začne zálohovat data a i kdyby se mi tak stalo něco opravdu špatného, nemusím se obávat, že bych přišel o svá data. Můžu si je stáhnout do nového zařízení nebo při obnově svého stávajícího telefonu je mohu jednoduše znovu stáhnout do něj. Řeč je zejména o fotkách a videích. Když mi iPhone 5c definitivně umřel, prakticky kromě vzpomínek na časy, kdy mi tento telefon spolehlivě sloužil, jsem o nic nepřišel. Vlastně ano, byl tam nainstalovaný Flappy Bird.

icloud úlžoiště

Aktualizace

Aktualizace jsou věc, ve které se Android nikdy, opravdu nikdy iPhonu nevyrovná. A je jedno, kolik iniciativ typu Android One Google zorganizuje, ne všichni výrobci se poddají a i ti, kteří se k iniciativě přidají, ji vnímají spíš experimentálně. Důsledkem toho pak ze všech telefonů, které daný výrobce během roku vydá, iniciativu podporují možná 3 nebo 4. A tak je i nadále Google Pixel skutečně jediným druhem telefonů s Androidem, které dostávají různé aktualizace včas. U jiných si musíte počkat 3-4 měsíce, po kterých se možná dočkáte aktualizace i ve vašem regionu a u vašeho operátora. Protože… vlastně jako běžný uživatel ani nevím.. A proč, když konkurenční operátor vydává aktualizaci pro můj Samsung, je můj operátor zticha. Android i po mnoha letech prezentuje, jak se nemají dělat aktualizace.

Naproti tomu si Apple řídí vše sám a když vydá aktualizaci, tak až na ojedinělé výjimky ji vydá na všechna podporována zařízení v ten samý den, v tu samou hodinu a s tou samou nabídkou novinek, oprav a vylepšení. Bez ohledu na to, jakého operátora máte. Také potěší, že iOS 13 je kompatibilní i s opravdu starým iPhonem 6s vydaným před čtyřmi a půl lety. A nejen to, nejnovější spekulace hovoří o tom, že s těmito starými iPhony bude kompatibilní i iOS 14, který nás čeká ke konci roku. Nejnovější systém na pět let starém zařízení? Budu rád, když se něčeho takového dožije i má Galaxy S10+.

Pixel 4 vs iPhone 11 FB
.