Zavřít reklamu

I když jsou si v mnohém podobné, stejně tak jsou rozdílné. Co se funkcí týče, poměrně úspěšně se vzájemně kopírují, obzvláště pokud k tomu přičteme četné snahy výrobců telefonů a jejich nadstaveb. Jaké ale možnosti nabízejí oba systémy svému uživateli s ohledem na diagnostiku zařízení? Budete se možná divit. 

Apple si s jeho iOS stojí za názorem, že čím méně do něho může uživatel šťourat, tím lépe. Android je oproti tomu o poznání otevřenější platforma, v čemž je ostatně i ten problém. Jeho možností je o hodně více a z pohledu jablíčkáře to může vypadat až neuvěřitelně, co všechno Google a výrobci telefonů svým uživatelům nabízejí. Ne vždy je to ale myšleno v dobrém slova smyslu. Jasně to totiž dokládá složitost platformy a prostoru pro chyby, kterým se Apple snaží vyvarovat.

Právě na iPhonech má totiž uživatel prakticky jediné dvě možnosti, jak nakládat s baterií a pamětí RAM. První je v Nastavení -> Baterie -> Kondice baterie, kde když ta klesne na danou mez, může omezit výkon zařízení a šetřit výdrž. V druhém případě jde o prostě uzavření aplikací z multitaskingu jejich vysunutím nad obrazovku. Nic víc, nic míň.

Na Androidu je toho ale skutečně hodně, jak můžete zařízení diagnostikovat a uživatelsky zjišťovat problémy, a i je řešit. Na iOS prostě nic takového není. Následující informace jsou tedy popsány s ohledem na telefon Samsung Galaxy S21 FE 5G s Androidem 12 a nadstavbou One UI 4.1. Je samozřejmé, že s ohledem na jiné výrobce se budou možnosti lišit. Chceme zde však jen nastínit, jak se obě platformy liší.

Péče o zařízení 

Jistá obdoba funkce kondice baterie je v případě Samsungu v Nastavení -> Péče o baterii a zařízení -> Baterie. Zde si můžete určit limity využívání aplikací na pozadí, které jsou v režimu spánku, v režimu hlubokého spánku nebo aplikace, které nikdy nespí. Najdete zde i možnost povolení Vylepšeného zpracování dat ve všech aplikací kromě her, stejně jako možnost Chránit baterii, která ji nenabije na více jak 85 %.

Péče o zařízení ale nabízí ještě správu úložiště a paměti RAM. Na operační paměť Apple úplně kašle, proto ji u svých iPhonů ani neuvádí, u Androidu má ale svou důležitost. V této nabídce ji tak můžete nejen že vymazat, ale také rozšířit funkcí RAM Plus, která vezme určitý počet GB internímu úložišti a přemění je na virtuální paměť. Sama možnost Péče o zařízení pak nabízí i jeho optimalizaci.

Zavírání aplikací probíhá vlastně stejně avšak s tím rozdílem, což je třeba pochválit, že zde můžete zavřít všechny najednou. Pokud ale podržíte prst na ikoně aplikace, můžete zde zvolit Informace a tady ještě využít možnosti Vynucené zastavení. Ani toto na iOS nenajdete.

Samsung Members 

Aplikace Samsung Members je poměrně zajímavý svět, který vám po registraci poskytne mnohé výhody, mezi které patří i komplexní diagnostika zařízení. V záložce Podpora si zde totiž můžete spustit diagnostiku, která vás provede kompletním testováním vašeho zařízení, a to od funkčnosti NFC, mobilní sítě, senzorů, fotoaparátů, mikrofonů reproduktorů až ke čtečce otisků prstů, nabíjení atd. Pokud pak něco nefunguje, máte o tom jasnou zpětnou vazbu.

Na jednu stranu to lze brát tedy pozitivně s tím, že sami můžete odhalit závadu zařízení a nemusíte do servisu. Na druhou stranu je to pro paranoiky poměrně nešťastný nástroj, který ti neustále spouštějí a kontrolují, jestli je s jejich zařízením vše v pořádku. Všechno toto ale jen dokládá, že i sami výrobci zařízení s Androidem jsou si vědomi toho, že je třeba čas od času funkčnost zařízení zkontrolovat. U iPhonů toto vůbec neřešíte, stejně jako jeho restarty. Pokud to totiž nevíte, Android telefony si můžete nastavit na pravidelné restartování, aby „zahodily“ zbytečný balast a chovaly se zase tak, jak bylo původně zamýšleno. Pro Apple a jeho iPhony je toto samozřejmě nemyslitelné.

Pak jsou zde ještě různé kódy. Pokud ty napíšete do aplikace Telefon, ukážou vám skryté možnosti zařízení a systému. Některé jsou unikátní jen pro daného výrobce, jiné jsou obecnější pro Android. Můžete zde tedy třeba testovat zobrazení displeje, jestli korektně zobrazuje barvy a mnoho dalšího. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.