Zavřít reklamu

Apple nám představil svůj nový hardware, který skutečně mohl i přes všechny ty leaky v mnohém překvapit. Nás tedy minimálně i cenou. Jaké jsou tedy ty největší novinky, které přinesl iPhone 15? 

Dynamic Island 

První jej přinesly iPhony 14 Pro, čekalo se, že jej letos dostane celá řada. Má to smysl, protože je to jasný tahák. Apple se tedy tímto definitivně zbavil výřezu a dokud zde nebudeme mít poddisplejové selfie kamery a senzory, pravděpodobně se nám Dynamic Island nikam nepohne. Zatím to na škodu není, protože se jedná o efektní zobrazování informací, které baví. Rozšíření na další řady telefonů bude mít také vliv na přijímání prvku mezi vývojáři, kteří mu tak budou více ladit své tituly.

Design 

Vzhled iPhonů 15 se sice obměnil, ale jen mírně. Hrany jsou tak více zaoblené, i když strany pořád rovné. Co je však zajímavé, je fakt, že zadní sklo je nyní plně probarvené. Je navíc tvrzené speciálním dvojitým procesem iontové výměny a nasazené do rámečku z leteckého hliníku. Ten je ze 75 % recyklovaný. Zůstává odolnost proti polití, vodě a prachu podle specifikace IP68. iPhony 15 a 15 Plus tak zvládnou až 30 minut v hloubce do 6 metrů. Na této odolnosti se tedy nic nezměnilo, i když Apple přijal USB-C. Barvy jsou černá, modrá, zelená, žlutá a růžová a nejsou syté nýbrž hodně pastelové.

USB-C 

Když už jsme to nakousli, tak další velkou změnou je samozřejmě odstranění Lightningu a přijetí USB-C. Ostatně byl to právě Apple, který s USB-C přišel v roce 2015 ve svém MacBooku, kde jej udělal standardem. Android zařízení jej začala přijímat až později, i když je pravda, že úplně prvními smartphony s USB-C byly u nás neznámé Le 1 a Le Max 1 z roku 2015. Nové USB-C (USB 2 s až 480 Mb/s) vám tak umožní dobít iPhone stejným kabelem, jako Mac nebo iPad, z iPhonů 15 klidně nabijete i Apple Watch nebo AirPody. 

Apple-AirPods-Pro-2nd-gen-USB-C-connection-demo-230912

48MPx hlavní fotoaparát 

Kdo to čekal, ať zvedne ruku. My tedy ne a Applu se podařilo tajit to i před leakery. Základní iPhony tedy také dostaly 48MPx fotoaparát, i když je to jiný fotoaparát než ten v iPhonech 14 Pro a nyní i 15 Pro. Jeho specifikace, kterou uvádí sám Apple, je následující: 

  • 48MPx hlavní fotoaparát: 26 mm, clona ƒ/1,6, optická stabilizace obrazu s posuvem snímače, 100% Focus Pixels, fotky v supervysokém rozlišení (24MP a 48MP) 

Jenže když se podíváme na loňské iPhony 14 Pro a letošní iPhony 15 Pro, máme zde hlavní fotoaparát následující: 

  • 48MP hlavní fotoaparát: 24 mm, clona ƒ/1,78, druhá generace optické stabilizace obrazu s posuvem snímače, 100% Focus Pixels, fotky v supervysokém rozlišení (24MP a 48MP) 

Rozdíly jsou tedy v ohnisku a zároveň cloně i stabilizaci. Jaký to bude ve finále rozdíl, si musíme počkat. Důležité je, že iPhony 15 nově umí i 2x přiblížení, a to právě díky zvýšenému rozlišení hlavního fotoaparátu.

Čip A16 Bionic 

Apple o něm říká, že je to pracant prověřený profíky. Ti jej totiž celý rok používali v iPhonech 14 Pro. I v dnešní době je nicméně ze strany Android konkurence nedostižný, takže mít jej v základní řadě iPhonů vůbec ničemu nevadí. Má 6jádrové CPU se 2 výkonnostními a 4 úspornými jádry, 5jádrové GPU a 16jádrový Neural Engine. V iPhonech 15 se mimo jiné stará i o výpočetní technologii potřebnou na 24Mpx fotografie a portréty další generace, které jsou softwarovou novinkou dostupnou jen právě představené řadě iPhonů 15 a 15 Pro.

.