Zavřít reklamu

I když většina fanoušků Apple očekává především recenze na iPhone 15 Pro, na našem magazínu nesmíme zapomenout ani na základní verzi, tedy na iPhone 15. Tato verze také zaslouží naši pozornost, protože ji určitě mnoho uživatelů bude zvažovat. Pojďme se tedy podívat na tento model.

Design se moc nezměnil, ale přesto baví

Na rozdíl od minulých verzí základního iPhone, které byly prakticky odlišitelné pouze podle barvy, se u iPhone 15 konečně objevují změny. Stejně jako u modelu 15 Pro, i zde Apple zvolil mírné zaoblení kovových rámečků, a to jak na přední, tak na zadní straně, což výrazně ovlivnilo vzhled tohoto telefonu. Co je však důležitější, přechodem od ostrých hran k zaobleným se zásadně změnil způsob, jakým se telefon drží.

Přiznám se, že když Apple přešel od zaoblených hran na ostré u minulých iPhonů, nepatřil jsem mezi kritiky, kteří se stěžovali na horší úchop, protože jsem nepociťoval žádný problém. Nicméně, když jsem poprvé uchopil iPhone 15 nebo 15 Pro s jejich zaoblenými hranami, uvědomil jsem si, jaký rozdíl tento drobný detail může udělat. Mějme však na paměti, že výhoda zaoblených hran může být pro většinu uživatelů omezena tím, že telefon bude většinou v pouzdru, což mírně ovlivní samotný úchop. Každopádně pocit z držení nového designu je opravdu výborný.

I přes to, že rámečky telefonu jsou stále vyrobeny z hliníku v tradičním provedení, záda iPhone 15 se tentokrát inspirovala modelem 15 Pro a jsou provedena v matném provedení. Pro někoho to může být pouhý detail, protože většinou jsou záda skryta pod krytem, ale podle mého názoru tato designová změna posouvá iPhone 15 vpřed. Lesklé záda, která jsme znali z minulých let, byla hezká, ale matný povrch působí moderněji a kvalitněji. Dokonce vytváří určitý luxusní dojem na základním iPhonu. Navíc je k dispozici v několika odvážných barevných provedeních, což potěší různé vkusy. Model, který jsem recenzoval, byl růžový, což je nový odstín a vypadá opravdu krásně – živější a hravější než růžová varianta minulé řady. Kromě růžové jsou dostupné i černá, světle modrá, světle zelená a žlutá.

Kromě zad tvoří designu také přední stranu s displejem. Zde proběhl významný upgrade, na který se čekalo již od minulého roku, a to v podobě výměny tradičního výřezu za Dynamic Island. To dává iPhone 15 modernější a podle mého názoru i atraktivnější vzhled. Je sice stále diskutovatelné, jak efektivně se využívá Dynamic Island, protože jeho softwarová podpora zatím trochu zaostává, ale je zřejmé, že tímto směrem se Apple rozhodl jít, a proto nemá smysl polemizovat, zda je to správné. Musíme akceptovat tento směr až do doby, než se podaří umístit všechny senzory pod displej.

Displej dosahuje kvality řady Pro – tedy skoro

Co si však zaslouží zvážení, je samotný displej a rámečky kolem něj. Chápu, že základní iPhony mají tradičně širší rámečky než modely řady Pro, ale v letošním roce se mi to zdá trochu neúměrné. Když se podíváte na technické specifikace displejů iPhonů 15 Pro a iPhonů 15, zjistíte, že se liší jen v jediném ohledu, a to obnovovací frekvenci. Kontrast, rozlišení a maximální jas jsou totéž. Proto se mi zdá zbytečné, že když už Apple nasadil panely s téměř totožnými specifikacemi, nezúžil rámečky.

Širší rámečky kolem displeje bych byl ochoten tolerovat, ale absence technologie ProMotion mě skutečně zklamala. Jde o telefon začínající na ceně téměř 24 000 Kč, což není malá investice. Přesto však má stále pouze 60Hz displej, což je v dnešní době podprůměrné, zejména ve srovnání s levnějšími konkurenčními zařízeními. ProMotion s obnovovací frekvencí 120Hz má výrazný vliv na plynulost a přepnutí zpět na 60Hz je znát. Z osobního hlediska jako uživatele iPhonu řady Pro, kde je ProMotion běžný, je to zvlášť patrné. Je však třeba mít na paměti, že někdo, kdo je zvyklý na 60Hz, možná nepostřehne tuto rozdílnost. Nicméně to neznamená, že by se mělo šetřit na komponentech v telefonu za takovou cenu a spoléhat na to, že 60Hz bude dostatečné. Důležité je sledovat aktuální trendy v oblasti obnovovací frekvence a dělat kroky kupředu. Pokud někdo relevantní z Applu čte tyto řádky, prosím, pojďme už začít přecházet na vyšší obnovovací frekvence.

Pokud přehlédneme zvláštní volbu obnovovací frekvence displeje, která, přestože dostačuje, měla již být vyšší, nezbývá nám téměř žádná výtka k samotnému displeji. Je velmi dobře čitelný na slunci a i pod různými úhly, maximální jas je skvělý, podání barev se rovná modelům řady Pro, a obecně je radost na něj pohlížet. Není však zanedbatelné, jak málo k dokonalosti v tomto ohledu chybělo, a to zvláště vzhledem k tomu, že Apple se nakonec rozhodl neimplementovat technologii ProMotion.

iPhone 15 LsA 9

Výkon, který vám bude bez problému stačit

Základem telefonu je čipset A16 Bionic, který byl představen loňským rokem, obsahující 6 jáder CPU a 5 jáder GPU. Toto je stejný čipset, který se nachází v iPhonech 14 Pro, což naznačuje, že co se výkonu týče, je telefon naprosto konkurenceschopný. Výkon telefonu je tedy na velmi vysoké úrovni, což je zřejmé, a nemáme tedy žádný důvod zpochybňovat jeho schopnosti. Není důvod se obávat použití loňského procesoru, protože to byl krok, který Apple udělal loni, a stejný procesor používá i letos.

Důležité je si uvědomit, pro koho je iPhone 15 určen. Pokud jste náročný uživatel, nejspíše není pro vás. Pokud jste však fanouškem iPhone a nestaráte se o technické specifikace, bude pro vás tento telefon ideální. Telefon vám poskytne vynikající uživatelský zážitek díky použitému procesoru. Ačkoliv není tak výkonný jako iPhone 15 Pro s čipsetem A17 Pro, nepoznáte výrazný rozdíl. To znamená, že výkon by neměl být hlavním kritériem, pokud zvažujete nákup tohoto telefonu. S aktuálními výkony smartphonů a množstvím dostupných aplikací neexistuje mnoho situací, které by telefon dostaly na 100 % vytížení. Proto se můžeme ptát, má význam řešit rychlost načítání aplikací o desetiny sekundy?

V souvislosti s iPhony 15 (Pro) se objevily zprávy o problémech týkajících se přehřívání, na které někteří majitelé telefonů upozorňují na sociálních sítích. Během testování, které probíhalo od minulého pátku, jsem však osobně nepozoroval žádný výrazný nárůst teploty telefonu, i přes náročné úkoly, které jsem na něm prováděl. Prvních pár dnů mohla být výdrž baterie pod průměrem, ale to lze přičíst procesu indexace dat a podobným činnostem. V této souvislosti se tak skutečně bavím pouze o výdrži baterie a ne o přehřívání. Stejně tak jsem na svém vlastním iPhonu 15 Pro nepozoroval žádné problémy s přehříváním, což mě vede k tomu, že mi zprávy o vážných problémech s přehříváním přijdou stále záhadnější. Je možné, že se jedná pouze o omezený počet telefonů z vadné série nebo o problém, který ovlivňuje pouze malou část uživatelů. Celkově bych se však neměl bát, že by to byl široce rozšířený problém.

Konečně komplexní fotoaparát

Zatímco v minulých letech se Apple soustředil především na zdokonalení fotoaparátů v iPhonu řady Pro, situace je letos zcela odlišná. iPhony 15 Pro (Max) sice samozřejmě zaznamenaly vylepšení fotoaparátů, ale mnohem větší pokrok zaznamenala také fotoaparátová soustava iPhonů 15 základní verze. Tím mám opravdu velkou radost. Ne, že by fotoaparáty těchto telefonů v minulých letech byly nekvalitní, ale stálo za to, aby byly více komplexní, zejména s ohledem na cenu těchto zařízení. Letos se to mění, protože díky „chytřé integraci hardwaru a softwaru,“ jak to Apple výstižně popisuje ve svém tiskovém materiálu, přibyla na iPhony 15 dvakrát větší optický zoom, i když mají stále jen dva objektivy. A právě tento dvakrát větší optický zoom se mi zdá být zřejmě nejvýznamnější novinkou v fotoaparátu iPhonu 15. Díky němu může uživatel získat ještě kvalitnější snímky při velkém přiblížení. Kvalita těchto snímků je opravdu vynikající, a to jak co se týče detailů, barev, tak i funkce HDR. Mějte však na paměti, že při použití dvakrát většího zoomu se fotografie fotí s rozlišením pouze 12MPx (což je stejné rozlišení jako u ultraširokoúhlého objektivu, v nočním režimu a portrétním režimu). Pro většinu uživatelů však bude toto rozlišení naprosto postačující.

Rádi se na chvíli zaměříme na rozlišení fotoaparátu. Poprvé v historii iPhonů základní verze byl nasazen 48MPx snímač u širokoúhlého objektivu, což znamená, že můžete pořizovat snímky ve 48MPx rozlišení. Avšak fotoaparát standardně fotí v rozlišení 24MPx, a tak je nutné aktivovat funkci JPEG Max nebo ProRAW, pokud chcete využít maximálního rozlišení. Toto nastavení mi upřímně vadí. Často se mi stane, že omylem fotím ve 24MPx, i když bych chtěl zachovat snímky ve 48MPx, kvůli zapomenutí aktivovat JPEG Max. Doufám, že bude možnost nastavit funkci trvale aktivní, abych mohl zachytit snímky v plném rozlišení, a to i za cenu většího datového objemu. Co se týče velikosti fotografií, snímky s rozlišením 24MPx mají zhruba 4,5 MB, zatímco snímky ve 48MPx mají přibližně dvojnásobek této velikosti. Jak vidíte, žádná z těchto velikostí fotografie není nijak závratná, zvláště v porovnání s velikostí ProRAW fotografií, které mohou dosahovat až 60 MB.

A jak se tedy tento telefon chová při fotografování klasickým širokoúhlým objektivem bez zoomu? Musím říci, že jsem nad jeho fotografickými schopnostmi opravdu nadšen. Stejně jako v případě zoomu můžete očekávat vynikající reprodukci barev s přesnými tóny pleti, úžasný dynamický rozsah a bohaté detaily, které však závisí na tom, zda fotíte ve 24 nebo 48Mpx. Fotografování v noci není na tomto telefonu špatné, i když musíte počítat s určitým šumem, odlesky pouličního osvětlení, některými barevnými odchylkami a podobnými věcmi. To je však způsobeno tím, že fotíte na malý objektiv s malým snímačem, což omezuje množství dostupného světla. Noční fotografie na telefonu jsou tedy spíše doplňkovou možností a něco, co si vezmete v nouzi, spíše než vážný nástroj. Přesto výsledky nejsou vůbec špatné.

Vzhledem k tomu, že fotoaparát považuji za jeden z hlavních prvků iPhone, v posledních dnech jsem s ním pořídil spoustu fotografií, a musím říci, že mě nepřestal bavit ani překvapovat. Po týdnu testování mohu s klidem říci, že tento fotoaparát je nadstandardní a pokud bych nebyl tak zaujat řadou Pro kvůli ProMotion displeji, mohl by mě tento fotoaparát přesvědčit k zakoupení iPhonu 15. Díky umělé inteligenci, která používá Smart HDR k vylepšení fotografií, můžete snadno pořídit pěkné snímky, což je pro většinu uživatelů velkým plusem.

USB-C jako brána do nového světa, i když jen polootevřená

Další významnou inovací u iPhonů 15 je bezpochyby výměna portu Lightning za USB-C. Když bych byl upřímný, tento upgrade mě při jeho oznámení příliš nezaujal, protože většinou nabíjím telefon bezdrátově, takže občasné použití Lightningu pro mě nebylo omezující. Stejné platí i pro přenos dat z iPhonu do Macu, kde vždy používám AirDrop, a kabelové propojení nemá v tomto ohledu smysl. A nebude ho mít ani dále. USB-C u iPhonů 15 je totiž postaveno na standardu USB 2.0, což znamená dosažení stejné rychlosti jako Lightning, tedy 480 Mb/s. Někteří možná namítají, že je to na dnešní dobu pomalé, což lze do určité míry potvrdit, ale na druhou stranu je třeba se ptat, „Kdo v dnešní době stále používá kabel k přenosu dat?“ nebo ještě lépe „Kdo si koupí iPhone 15, když přesun dat přes kabel, a to i s poměrně nízkou rychlostí, není jejich běžnou praxí?“ Rozumíte, co tím myslím? Jednoduše řečeno, pokud vás rychlost USB-C u iPhonu 15 omezuje, pak to zkrátka není vaše cílová skupina a možná byste měli spíše zvážit iPhone 15 Pro, který nabízí 10 Gb/s, což by vám mělo být více než dost. Dále bych tedy zbytečně nehledal, protože jde opravdu jen o čísla, užitečnost, zvyky uživatelů a osobní preference. A věřím, že Apple dobře ví, proč se rozhodl pro „pomalé“ USB-C u iPhonu 15, protože většina uživatelů by jej stejně nevyužila naplno.

Co mě však na rozdíl od rychlosti přenosu USB-C u iPhonu 15 opravdu frustruje, je rychlost nabíjení. Všichni očekávali, že Apple při změně portu upraví i rychlost nabíjení, ale to se nestalo. Stále tak musíme spoléhat na oficiální 20W nabíječky a neoficiální 27W nabíječky, které byly doposud k dispozici, což rozhodně nejsou hodnoty, kterými by se dalo chlubit. Ano, nechci desítky nebo stovky wattů, které se stávají standardem v androidím světě, ale zvýšení na 35 nebo 40W by bylo vítané. Když totiž potřebujete rychle nabít telefon, každá minuta se počítá, a je škoda, že se v této oblasti nic nezměnilo.

Naopak, obrovským posunem je kompatibilita s příslušenstvím třetích stran, včetně monitorů, televizí a podobně. Dříve jsme museli používat různé adaptéry pro Lightning, ale teď to zvládnete jednoduše připojením přes USB-C. Právě tento konektor je výrazně více využíván v příslušenství. Nejvíce jsem si oblíbil propojení s externím monitorem, a to buď přes USB-C hub s HDMI, nebo přímo přes USB-C/USB-C kabel. Propojení je okamžité, monitor rychle reaguje na ovládání telefonu, což přináší zábavu. Na velké obrazovce si tak můžete užívat hry, aplikace a videa z iPhonu. Ano, vím, že to bylo možné i dříve pomocí adaptérů, ale snadnější cesta posiluje využitelnost. A kdo ví, Apple by mohl přidat „desktop mode“ pro iOS, který by systém změnil v počítačovější verzi, kde by bylo snazší vyřizovat e-maily a používat další aplikace. I když to lze již nyní, iOS je primárně určen pro dotykové ovládání, což může znamenat omezení.

Celkově musím po týdnu testování říci, že výměna Lightningu za USB-C je pozitivním krokem. Některá očekávání nebyla naplněna, což je škoda, ale celkově to přináší více výhod než nevýhod.

Výdrž neurazí ani nenadchne

A co výdrž baterie? V tomto ohledu nemáme žádnou revoluční změnu, ale není to ani žádný zklamání. Apple uvádí, že telefon vydrží až 20 hodin přehrávání videa, což je stejný údaj jako u iPhonu 14 a o hodinu více než u iPhonu 13. Jak to ve skutečnosti vypadá? Přesně tak, jak byste čekali – v podstatě srovnatelně s iPhonem 14. Během jednoho nabití telefon zvládne aktivní používání po celý den, přičemž večer vám zpravidla zůstane stále 20 % a více baterie. Pokud ho však používáte jen občas a kontrolujete ho jen několikrát denně, můžete se dostat až na třídenní výdrž. Je třeba zdůraznit, že takového výdrže dosáhnete jen při minimálním používání, kdy je telefon v režimu úspory a neprovádí náročné úkoly, například při celodenním výletu nebo dovolené. Celkově bych řekl, že iPhone 15 má slušnou výdrž baterie, zvláště s ohledem na jeho výkonný procesor a kvalitní displej. Jen byste měli mít na paměti, že fotografování může spotřebovat dost energie, a pokud máte v plánu fotit celý den, baterie se může rychle vybít.

Resumé

Musím říci, že po loňském rozporuplném iPhonu 14, kdy jsem tak trochu začal ztrácet víru v to, že budou dávat základní iPhony do budoucna smysl, mě letos iPhone 15 neskutečně mile překvapil. Jedná se totiž o telefon, který není jen o píď, ale naopak o pořádný kus lepší než jeho předchůdce. Jasně, pár věcí, které u něj člověka nepotěší, se zde samozřejmě najde. Ostatně, mnou několikrát připomínaná absence ProMotion displeje je toho příkladem, stejně jako bych mohl znovu oprášit rámečky kolem displeje či nulovou změnu ve výdrži. Když si však uvědomím, jaké peníze chtěl Apple loni za iPhone 14 a jaké chce letos za iPhone 15, přijde mi letošní generace jednoduše skvělá. Pokud tedy vyloženě nelpíte na potřebě vlastnit model Pro, garantuji vám, že s iPhonem 15 budete velmi spokojení, protože už se v žádném případě nejedná o telefon pro nenáročné či středně náročné uživatele, ale jen o mírně horšího bratříčka iPhonů 15 Pro.

iPhone 15 si můžete zakoupit přímo zde.

.