Zavřít reklamu

Apple oficiálně oznámil své příjmy za 1. fiskální čtvrtletí roku 2022, které zahrnuje měsíce říjen, listopad a prosinec loňského roku. Jedná se o nejdůležitější období roku, protože do něho spadají Vánoce, a tedy také největší prodeje. Jakých 5 nejzajímavějších věcí toto ohlášení přineslo? 

123,95 miliardy dolarů 

Analytici měli velká očekávání a předpovídali rekordní tržby a zisk společnosti. Apple ale před těmito informacemi sám varoval, protože předpokládal, že bude negativně ovlivněn omezením dodávek. Nakonec to ustál poměrně dobře. Vykázal totiž rekordní tržby ve výši 123,95 miliardy dolarů, což je meziroční nárůst o 11 %. Společnost pak vykázala zisk 34,6 miliardy dolarů a zisk na akcii 2,10 dolarů. Analytici předpokládali, že růst bude 7% a tržby 119,3 miliardy dolarů.

1,8 miliardy aktivních zařízení 

Během hovoru k výsledkům společnosti poskytli generální ředitel Tim Cook a finanční ředitel Luca Maestri aktuální informace o počtu aktivních zařízení Applu na celém světě. Nejnovější počet používaných zařízení společnosti je prý 1,8 miliardy, a pokud se v roce 2022 podaří Applu dosáhnout o něco většího růstu než v posledních několika letech, mohl by letos překročit hranici 2 miliard aktivních zařízení. Podle amerického úřadu pro sčítání lidu žilo k 1. 11. 2021 na Zemi 7,9 miliardy lidí. Dá se tedy říci, že skoro každý čtvrtý člověk používá nějaký produkt společnosti.

Růst počítačů Mac, pád iPadů 

Apple již delší dobu nevykazuje jednotkové prodeje žádného ze svých produktů, ale uvádí rozdělení tržeb podle jejich kategorií. Podle toho v 1. fiskálním čtvrtletí roku 2022 jasně vyplývá, že i když byly iPhony 12 zpožděny, modely 13, které přišly včas, je v prodejích nijak razantně neválcovaly. Rostly „jen“ o 9 %. Extrémně se ale dařilo počítačům Mac, které vystřelily o čtvrtinu svých prodejů, uživatelé také začínají více utrácet za služby, které rostly o 24 %. Zásadní pád ale zažily iPady. 

Rozdělení příjmů podle kategorií produktů: 

  • iPhone: 71,63 miliardy dolarů (meziroční nárůst o 9 %) 
  • Mac: 10,85 miliardy dolarů (meziroční nárůst o 25 %) 
  • iPad: 7,25 miliardy dolarů (meziroční pokles o 14 %) 
  • Nositelná zařízení, domácnost a příslušenství: 14,70 miliardy dolarů (meziroční nárůst o 13 %) 
  • Služby: 19,5 miliardy USD (meziroční nárůst o 24 %) 

Omezení dodávek stálo Apple 6 miliard dolarů 

V rozhovoru pro Financial Times Luca Maestri uvedl, že omezení dodávek během předvánoční sezony stálo Apple více než 6 miliard dolarů. Jedná se o vyčíslení ztrát, tedy částku, o kterou by byly prodeje vyšší, čehož nešlo dosáhnout, protože nebylo zákazníkům co prodávat. Společnost očekává, že ztráty budou přítomny i ve 2. čtvrtletí roku 2022, i když už by měly být nižší. Je to ostatně logické, protože nižší jsou i samotné prodeje.

luca-maestri-icon
Luca Maestri

Maestri rovněž upřesnil, že Apple skutečně očekává, že tempo růstu jeho příjmů se ve 2. čtvrtletí 2022 ve srovnání s 1. čtvrtletím 2022 razantně zpomalí kvůli náročnému meziročnímu srovnání. Důvodem je pozdější uvedení řady iPhone 12 na trh v roce 2020, které část této poptávky přesunulo do druhého čtvrtletí roku 2021.

V metaverzu je velký potenciál 

Během rozhovoru s analytiky a investory o výdělcích společnosti Apple za 1. čtvrtletí 2022 se generální ředitel společnosti Apple Tim Cook zabýval i myšlenkou metaverza. V odpovědi na otázku analytičky Morgan Stanley Katy Huberty vysvětlil, že společnost vidí „v tomto prostoru“ skutečně velký potenciál.

„Jsme společnost, která podniká v oblasti inovací. Neustále zkoumáme nové a vznikající technologie a toto je oblast, která nás velmi zajímá. V App Store máme 14 tisíc aplikací s platformou ARKit, které dnes milionům lidí poskytují neuvěřitelné zážitky v AR. V tomto prostoru vidíme velký potenciál a podle toho také investujeme své prostředky,“ řekl Cook. V odpovědi na další otázku o několik okamžiků později vysvětlil, že když se rozhoduje, kdy má Apple vstoupit na nový trh, hledá oblast na pomezí hardwaru, softwaru a služeb. Žádné konkrétní informace sice nezmínil, ale řekl, že jednoduše existují oblasti, které Apple „více než zaujaly“.

.