Zavřít reklamu

Apple nám v tom dělá trošku guláš. Na své Keynote představil iPhony 15, které se zbavily Lightning konektoru a konečně přijaly USB-C. Spolu s nimi tak udělal i u druhé generace AirPodů Pro, kdy i jejich nabíjecí krabička přešla z Lightningu na tento nejrozšířenější standard. Pořád jsou ale označována jako AirPods Pro (2. generace), i když přinášejí novinek vlastně více. 

Do prodeje jdou nové AirPods Pro 2. generace 22. září (již nyní je lze předobjednat). Pokud o ně máte zájem a budete je kupovat z e-shopu, dejte si pozor na to, jakou specifikaci si pořizujete. Stejné označení totiž značí dva různé produkty, takže čtěte popisky, která sluchátka obsahují Lightning konektor a která USB-C. Prodejci zde nicméně už v názvu často uvádějí MagSafe/Lightning, MagSafe/USB-C nebo roky. Apple mimochodem nové AirPody 2. generace zlevnil, kdy za ně v jeho Online Storu zaplatíte 6 790 Kč.

Apple-AirPods-Pro-2nd-gen-USB-C-connection-230912

USB-C 

Samozřejmě je tou největší novinkou zmíněná změna konektoru nabíjecí krabičky. Tu lze pořád nabíjet bezdrátově, spolu s tím ale tedy nyní i veškerými USB-C kabely, a to i těmi, kterými nabíjíte Mac nebo iPad. Navíc je s USB-C na USB-C kabelem můžete z těchto zařízení nabít, což platí i pro iPhony 15. 

Stupeň krytí IP54 

Jak sluchátka, tak nabíjecí pouzdro nově nabízí vyšší odolnost vůči prachu, takže zvládnout i drsnější používání, ne ale to úplně nejdrsnější. Konkrétně jde o odolnost podle IP54, takže je zde pořád možnost vniknutí prachu, což je vzhledem k přítomným mřížkám poměrně logické. 100% prachuvzdornost zajišťuje až stupeň 6. Pokud jde o vodu, tak nové AirPody Pro odolají stříkající vodě.

Bezztrátový zvuk s Apple Vision Pro 

Je otázkou, do jaké míry může být bezdrátový přenos audia bezztrátový, protože zde pořád dochází k jasné konverzi, nicméně Apple k tomu konkrétně říká: „AirPods Pro (2. generace) s MagSafe nabíjecím pouzdrem (USB-C) nyní umožňují poslech bezztrátového zvuku s ultranízkou odezvou, takže v kombinaci s Apple Vision Pro představují dokonalou bezdrátovou kombinaci.“ 

Může za to čip H2, který mají jak sluchátka, tak jím bude osazen první headset společnosti, kterého se však na americkém trhu dočkáme až se začátkem příštího roku. Má k tomu dopomoci i nový a údajně neuvěřitelně kvalitní 20bitový 48kHz bezztrátový zvuk s masivně sníženou odezvou.

Životní prostředí 

Nové AirPody Pro používají materiály a technologie, které snižují jejich dopad na životní prostředí. Magnety jsou tak se 100% recyklovatelnými prvky vzácných zemin a v pokovení několika desek s plošnými spoji se 100% recyklovaným zlatem. Ze 100% recyklovaného cínu v pájce hlavní logické desky a 100% recyklovaného hliníku v pantu je vyrobeno zase pouzdro. Neobsahují také žádné potenciálně škodlivé látky jako je rtuť, BFR, PVC a beryllium. Přepracované balení již neobsahuje plastový obal a minimálně 90 % obalového materiálu je vyrobeno z vláken, díky čemuž se Apple přibližuje ke svému cíli kompletního odstranění plastů z obalů do roku 2025.

iOS 17 

A pak jsou zde ještě novinky, které do AirPods Pro 2. generace přijdou s iOS 17, kdy se jich dočká i předchozí verze s Lightning krabičkou. Jde o: 

Adaptivní zvuk: Tento nový poslechový režim dynamicky prolíná propustnost s aktivním potlačováním hluku a optimalizuje účinnost hlukového filtru podle toho, v jakém prostředí se uživatel nachází. Tento průlomový zážitek, umožněný pokročilým výpočetním audiem, dovoluje uživatelům být neustále ve spojení se svým okolím, zatímco sluchátka veškeré rušivé zvuky – jako povídání kolegů v kanceláři, vysavač doma nebo ruch v místní kavárně – odfiltrují. 

Detekce konverzací: Jakmile začne uživatel s někým mluvit – ať už jde o rychlý rozhovor s kolegou, nebo objednávku oběda v restauraci – systém Detekce konverzací sníží hlasitost, zaměří se na hlasy v bezprostřední blízkosti uživatele a sníží okolní ruch. 

Osobní nastavení hlasitosti: Díky strojovému učení, které Osobní nastavení hlasitosti používá k porozumění okolním podmínkám a volbám hlasitosti, dokáže funkce postupem času automaticky upravovat hlasitost médií podle preferencí uživatele. 

.