Zavřít reklamu

Tak už je to jisté. Evropská unie udělala poslední krok k tomu, abychom zde měli jednotný napájecí standard. Tím není Lightning, ale USB-C. Návrh Evropské komise totiž nakonec Evropský parlament schválil a Apple má do roku 2024 čas zareagovat, jinak si jeho iPhony v Evropě už nekoupíme. S ohledem na toto, pomůže nám ale nějak přechod z Lightningu na USB-C v oblasti kvality přehrávané hudby? 

Bylo tomu v roce 2016, když Apple udal nový trend. Ten z počátku mnozí odsuzovali, poté jej ale následovali, dnes jej pak bereme jako samozřejmost. Řeč je o odstranění 3,5mm jack konektoru z mobilních telefonů. Toto ostatně dalo vzniknout trhu TWS sluchátek, a v dnešní době, pokud se na trhu objeví nějaký telefon s tímto konektorem, je považován za exota, přitom ještě před pěti lety to byla neodmyslitelná výbava.

Vyjma toho, že Apple vydal také své AirPody, poskytoval (a v Apple Online Store stále poskytuje) nejen sluchátka EarPod s Lightning konektorem, ale také redukci z Lightningu na 3,5mm jack, abyste mohli s iPhonem používat libovolná drátová sluchátka. Ten je k tomu ostatně třeba i dnes, protože v této oblasti se toho příliš nezměnilo. Lightning je ale sám o sobě poměrně zastaralý konektor, protože i když se USB-C pořád vyvíjí a jeho rychlosti přenosu dat rostou, Lightning se od svého uvedení v roce 2012, kdy se poprvé ukázal v iPhonu 5, nezměnil.

Apple Music a bezztrátová hudba 

Už v roce 2015 spustil Apple svou hudbu streamující službu Apple Music. 7. června loňského roku pak do platformy pustil bezztrátovou hudbu, tedy Apple Music Lossless. Tu si samozřejmě nevychutnáte s bezdrátovými sluchátky, protože při převodu dochází k jasné kompresi. Nicméně nejednoho napadne, že když USB-C pouští více dat, nebude pro konzumaci bezztrátového poslechu při použití drátových sluchátek lepší?

Apple přímo uvádí, že „Lightning adaptér Apple pro 3,5 mm sluchátkový jack slouží k přenosu zvuku přes konektor Lightning na iPhonu. Obsahuje digitálně-analogový převodník, který podporuje bezztrátový zvuk až do 24 bitů a 48 kHz.“ V případě AirPodů Max pak však říká, že „zvukový kabel s konektorem Lightning a 3,5mm jackem je určen k připojení AirPodů Max k analogovým zdrojům zvuku. AirPods Max můžete připojit k zařízením přehrávajícím Lossless a Hi-Res Lossless nahrávky s výjimečnou kvalitou. Vzhledem k analogově-digitálnímu převodu v kabelu však nebude přehrávání zcela bezztrátové.“

Jenže Hi-Res Lossless pro maximální rozlišení je 24 bitů / 192 kHz, což už právě ani digitálně-analogový převodník v redukci Applu nezvládne. Pokud jej zvládne USB-C, pak bychom se tedy teoreticky měli dočkat i kvalitnějšího poslechu. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Jednak to není až tak úplně o konektoru lightning vs. USB-C, ale ani není úplně jasné to, jak se k tomu Apple vlastně postaví. Sám si ani nevzpomínám, kdy naposledy jsem dobíjel iPhone drátově přes lightning, takže Evropa se klidně může postavit na hlavu, ale Apple k nabíjení iPhonů vůbec USB-C nepotřebuje. A tohle se týká pouze napájecího konektoru. Jaké kdo bude používat datové konektory, to už Evropa neřeší.

celý text

Čtěte více.