Zavřít reklamu

Nedílnou součástí každého iPhonu a dalších Apple zařízení je také hlasová asistenta Siri, bez které si mnoho jablíčkářů nedokáže představit fungovat. Tak stejně mnoho uživatelů využívá diktování, které lze brát jako rychlejší alternativu psaní. Obě dvě tyto „hlasové funkce“ jsou jednoduše parádní a Apple se samozřejmě snaží o jejich neustále vylepšování. Několika novinek jsme se dočkali i v iOS 16 a v tomto článku se na 5 z nich společně podíváme.

Pozastavení Siri

Siri zatím bohužel stále není k dispozici v češtině, byť se o tomto vylepšení mluví čím dál čím častěji. Pro mnoho uživatelů to ale není problém, jelikož se Siri komunikují v angličtině, popřípadě v jiném podporovaném jazyce. Pokud však patříte mezi jedince, kteří se teprve angličtinu či jiný jazyk učí, tak by se vám možná hodilo, kdyby Siri trošku zpomalila. V iOS 16 je totiž nově k dispozici funkce, díky které se Siri pozastaví po vyslovení vašeho požadavku, takže máte čas na „srovnání se“. Tuto novinku nastavíte v Nastavení → Zpřístupnění → Siri, kde v kategorii Čas pozastavení Siri nastavte požadovanou volbu.

Offline příkazy

Pokud vlastníte iPhone XS a novější, tak můžete k některým základním úkonům využít Siri také offline, tedy bez připojení k internetu. V případě, že máte starší iPhone, popřípadě pokud chcete vyřešit nějaký komplikovanější požadavek, tak už k internetu připojení být musíte. Co se však týče offline příkazů, tak ty Apple v iOS 16 lehce rozšířil. Konkrétně tak můžete bez připojení k internetu ovládat část domácnosti, odesílat intercom a hlasové zprávy a další.

Veškeré možnosti aplikací

Siri toho umí opravdu mnoho, a to nejen v nativních aplikacích, ale také v těch od třetích stran. Většina jablíčkářů využívá naprosto základní funkce a o těch komplikovanějších nemá často ani nejmenší ponětí. Přesně z tohoto důvodu přidal Apple v rámci iOS 16 pro Siri novou funkci, díky které se můžete dozvědět, jaké možnosti v konkrétní aplikaci s využitím jablečné hlasové asistentky máte. Stačí, abyste řekli přímo v aplikaci příkaz „Hey Siri, what can I do here“, popřípadě mimo aplikaci „Hey Siri, what can I do with [název aplikace]“. 

Diktování ve Zprávách

Většina uživatelů využívá diktování především v aplikaci Zprávy, kde samozřejmě dává největší smysl právě pro diktování zpráv. Doposud jsme mohli diktování ve Zprávách spustit pouze klepnutím na mikrofon v pravé spodní části klávesnice. V iOS 16 tato možnost i nadále zůstává, nově však můžete diktování spustit také klepnutím na mikrofon v pravé části textového pole pro zprávu. Bohužel však tohle tlačítko nahradilo původní tlačítko pro zaznamenání zvukové zprávy, což je rozhodně škoda vzhledem k tomu, že diktování je nyní možné aktivovat dvěma způsoby a pro spuštění záznamu zvukové zprávy musíme přejít do speciální sekce skrze lištu nad klávesnicí.

zprávy diktování ios 16

Vypnutí diktování

Jak už jsem zmínil výše, tak diktování je možné v jakékoliv aplikaci zapnout klepnutím na ikonu mikrofonu v pravé dolní části klávesnice. Naprosto stejným způsobem pak uživatelé mohli diktování také vypnout. Nově se však nabízí také druhý způsob pro vypnutí probíhajícího diktování. Konkrétně stačí, abyste po dokončení diktování jednoduše klepnuli na ikonu mikrofonu s křížkem, který se objeví v místě kurzoru, tedy přesně tam, kde končí diktovaný text.

vypnout diktování ios 16
.