Zavřít reklamu

Když Apple spolu s iPhonem jablka  představil osobní hlasovou asistentku Siri, dokázal tím doslova všem vyrazit dech. Lidé byli z této novinky nadšení. Najednou měl totiž telefon schopnost komunikovat s uživatelem a zodpovědět mu jeho dotazy, případně něco rovnou zajistit. Samozřejmě postupem času se Siri vyvíjela a logicky vzato by měla být stále chytřejší a lepší. Jenže když ji srovnáme s konkurencí, zase tak velkou radost z ní mít nebudeme.

Siri má řadu chyb a mnohdy si ani nedokáže poradit s relativně obyčejnými pokyny, které by například pro Google Assistant či Amazon Alexa nepředstavovaly žádný problém. Pojďme se proto zaměřit na to, proč vlastně Siri za svou konkurencí stále zaostává, v čem jsou její největší chyby a co by Apple mohl například změnit.

Nedokonalosti Siri

Bohužel hlasová asistentka Siri není bezchybná. Za její největší problém bychom jednoznačně mohli označit fakt, že na ni Apple nepracuje tak, jak bychom si asi jako uživatelé přáli. Případných aktualizací a novinek se totiž dočkáváme nanejvýš jednou ročně, s příchodem operačního systému iOS. I kdyby tedy Apple chtěl něco vylepšit, tak to vlastně ani neudělá a s novinkou bude čekat. Jedná se o obrovskou přítěž zpomalující inovace. Hlasoví asistenti od konkurence se totiž neustále vylepšují a snaží se svým uživatelům nabídnout jen to nejlepší. Gigant z Cupertina se svou Siri zvolil jinou taktiku – takovou, která nedává zrovna dvakrát smysl.

Když se podíváme na samotnou Siri a operační systém iOS, uvidíme mezi nimi jednu vzájemnou a zcela zásadní podobnost. V obou případech se jedná o uzavřené platformy. Zatímco u našich iPhonů si toho víceméně ceníme, jelikož tak máme větší jistotu o vlastí bezpečí, u hlasové asistentky už tak šťastní být nemusíme. V tomto případě vycházíme z konkurence, která je aplikacím třetích stran nakloněna a výrazně ji to posouvá vpřed. Jedná se o jednu z největších sil asistentky Amazon Alexa. Díky tomu si tak každý uživatel může prostřednictvím hlasu zkontrolovat například zůstatek na bankovním účtu, objednat kávu ze Starbucks, nebo ji propojit s čímkoliv jiným, co nabízí podporu. Siri si jednoduše s žádným rozšířením nerozumí, a my se proto musíme spoléhat jen na to, co nám zpřístupnil Apple. Ačkoliv nejde úplně porovnávat „jablka s hruškami“, zkuste si představit, že byste si žádnou aplikaci třetí strany nemohli nainstalovat na váš iPhone, Mac či jiné zařízení. Podobná situace je i se Siri, i když úplně doslova to brát samozřejmě nemůžeme.

siri iphone

Soukromí, nebo data?

V závěru ještě musíme zmínit jednu poměrně důležitou věc. Na diskuzních fórech se už totiž delší dobu objevují zprávy o tom, že jsou Google Assistant a Amazon Alexa napřed díky jedné, poměrně zásadní skutečnosti. O svých uživatelích sbírají podstatně více dat, které následně mohou vylepšit pro své zlepšení, případně podle dat natrénovat dobré odpovědi a podobně. Na druhé straně tady pak máme Apple se svou jasně vyhraněnou politikou zdůrazňující soukromí a zabezpečení uživatelů. Právě proto, že Siri nesbírá tolik dat, nemá ani tolik prostředků pro své vylepšení. Z tohoto důvodu se před jablíčkáře staví poměrně náročná otázka. Uvítali byste lepší Siri za cenu silnějšího sběru dat, nebo se naopak raději spokojíte s tím, co máme k dispozici nyní?

.