Zavřít reklamu

Apple svou nativní aplikaci Soubory představil již s příchodem operačního systému iOS 11. Od té doby ji neustále vylepšuje, a se Soubory se tak dá pracovat čím dál lépe a efektivněji. V dnešním článku vám představíme několik tipů, se kterými pro vás bude používání nativních Souborů ještě pohodlnější.

Komprese souborů

Nativní aplikace Soubory nabízí spoustu možností práce s obsahem včetně funkce archivace. Zkomprimováním více souborů do jednoho jediného archivu si usnadníte například sdílení souborů. Pro zkomprimování souborů otevřete složku, ve které se dané soubory nachází. V pravém horním rohu klepněte na Vybrat. Označte soubory, které chcete přidat do archivu, a vpravo dole klepněte na ikonku tří teček v kroužku. V menu, které se vám zobrazí, zvolte Komprimovat – archiv ve formátu *.zip najdete ve stejné složce.

Sdílení složek a souborů a spolupráce

Aplikace Soubory umožňuje také sdílení obsahu. To probíhá – ostatně stejně jako kdekoliv jinde v iOS – velice jednoduše. Stačí jen dlouze stisknout položku, kterou chcete sdílet, z menu vybrat položku Sdílet, a poté pokračovat obvyklým způsobem. Další možností je klepnout na Vybrat v pravém horním rohu, vybrat danou položku a v liště ve spodní části displeje vybrat sdílení. U vybraných typů souborů (dokumenty, tabulky…) můžete z aplikace Soubory zahájit i spolupráci. Položku, u které chcete někoho přizvat ke spolupráci, dlouze stiskněte. V menu zvolte sdílení a poté klepněte na Přidat lidi. Pak už jen stačí vybrat uživatele, se kterými chcete na dané položce spolupracovat.

Spolupráce s jinými úložišti

Aplikace Soubory nabízí také spolupráci s ostatními cloudovými službami, jako je třeba DropBox, Google Drive, OneDrive a jiné. Zatímco soubory z iCloudového úložiště se vám v nativních Souborech zobrazí automaticky, u jiných služeb je zapotřebí aktivace – ta naštěstí není nijak složitá. Pro přidání cloudové služby jiného poskytovatele spusťte nativní aplikaci Soubory, v liště ve spodní části displeje klepněte na Prohlížení a v pravém horním rohu obrazovky klepněte na ikonku tří teček v kroužku. Zvolte Upravit – objeví se vám seznam dostupných umístění. Pak už jen stačí vybrat úložiště, která chcete přidat do nativních Souborů, a zapnout je.

Oblíbené

Spolu s tím, jak se obsah v rámci nativních Souborů rozrůstá, se může snadno stát nepřehledným. Hromadí se složky a úložiště a může být snadné se v nabídce ztratit. Vy si ale můžete v Souborech vytvořit seznam oblíbených položek, díky kterému budete mít vždy snadný a rychlý přístup k obsahu, který nejčastěji používáte. Zařazení do oblíbených není v Souborech nic těžkého – ikonku složky, kterou chcete přidat do oblíbených, dlouze stiskněte. V menu, které se vám zobrazí, zvolte Oblíbené. Složku s oblíbenými položkami najdete po spuštění aplikace v sekci Prohlížení.

Úprava dokumentů

Nativní aplikace Soubory v iOS umožňuje také základní úprav a anotace souborů. Z hlediska efektivity práce se jedná o výhodnou funkci, která vám ušetří čas i práci s přecházením do jiných aplikací, určených pro úpravu souborů. Otevřete složku se souborem, který chcete upravit. V pravém horním rohu klepněte na Upravit, označte vybraný soubor a v levém dolním rohu klepněte na ikonku pro sdílení. V menu, které se vám zobrazí, vyberte Anotovat – otevře se vám nástroj pro anotace, se kterým pak můžete pohodlně a efektivně pracovat.

.