Zavřít reklamu

Novější verze operačních systémů společnosti Apple nabízí pokročilé možnosti vytváření, přizpůsobení a nastavení režimu Soustředění. Tento režim můžete samozřejmě používat také na Macu, a právě režimu Soustředění v macOS bude věnován náš dnešní článek.

Automatizace

Stejně jako v iPadOS nebo iOS můžete i v Soustředění na Macu nastavit automatizace pro automatické spuštění tohoto režímu. V levém horním rohu obrazovky klikněte na Apple menu -> Předvolby systému -> Oznámení a soustředění -> Soustředění. V levé části okna vyberte režim, u kterého chcete nastavit automatizaci, a v sekci Zapnout automaticky klikněte na „+“. Na závěr stačí jen zadat podrobnosti automatizace.

Neodkladná oznámení

Může se stát, že i v režimu Soustředění budete chtít dostávat vybrané notifikace a oznámení. Pro tyto účely slouží možnost povolení neodkladných oznámení u vybraných aplikací. V levém horním rohu klikněte na Apple menu -> Předvolby systému -> Oznámení a soustředění -> Soustředění. V levém panelu vyberte požadovaný režim, vpravo nahoře klikněte na Volby, a aktivujte položku Povolit neodkladná oznámení.

Nerušit při hraní

Patříte mezi ty, kteří na Macu hrají hry, a nepřejete si být rušeni při skórování v NBA, bezhlavém střílení v DOOMovi nebo farmaření ve Stardew Valley? Můžete si přizpůsobit režim Soustředění při hraní. V levém horním rohu klikněte na Apple menu -> Předvolby systému -> Oznámení a Soustředění -> Soustředění. V levém dolním rohu okna klikněte na „+“, zvolte Hraní her, a pokud chcete, můžete ve spodní části okna nastavit automatické spuštění tohoto režimu po připojení herního ovladače.

Zobrazení stavu ve Zprávách

Pokud chcete, může se ostatním majitelům Apple zařízení zobrazovat v iMessage, že máte právě aktivovaný režim Soustředění. Díky tomu budou například vědět, že si o vás nemusí dělat starost v případě, že byste jim delší dobu neodpovídali na zprávu. Pokud chcete aktivovat zobrazení o stavu, klikněte v levém horním rohu obrazovky na Apple menu -> Předvolby systému -> Oznámení a soustředění -> Soustředění. Vyberte příslušný režim v levé části okna a poté aktivujte položku Sdílet stav soustředění.

Povolená volání

Stejně jako u aplikací můžete v rámci režimu Soustředění v macOS udělit výjimky i povoleným kontaktům nebo opakovaným hovorům. Klikněte v levém horním rohu obrazovky na Apple menu -> Předvolby systému -> Oznámení a soustředění -> Soustředění. Vyberte požadovaný režim, vpravo nahoře klikněte na Volby, a poté podle potřeby aktivujte povolená a/nebo opakovaná volání.

.