Zavřít reklamu

Před několika dny jsme se dočkali vydání nových operačních systémů od Applu. Pro připomenutí došlo k vypuštění iOS a iPadOS 15.5, macOS 12.4 Monterey, watchOS 8.6 a tvOS 15.5. Jestliže tedy vlastníte podporovaná zařízení, tak to znamená, že si tyto aktualizace na ně můžete stáhnout a nainstalovat. Pravdou ale je, že se prakticky po každé aktualizaci najdou nějací uživatelé, kteří se ocitnou v problémech. Nejčastěji si stěžují na horší výdrž či nižší výkon – a i těmto uživatelům se věnujeme. V tomto článku si ukážeme 5 tipů, které vám pomohou ke zrychlení Macu.

Vyhledejte a nechte opravit chyby na disku

Máte velké výkonnostní problémy s Macem? Dochází k tomu, že se váš jablečný počítač čas od času dokonce restartuje či vypne? Pokud jste si odpověděli kladně, tak pro vás mám zajímavý tip. Při dlouhodobém používání systému macOS se můžou na disku začít objevovat různé chyby. Dobrou zprávou je, že Mac tyto chyby dokáže najít a případně také opravit. Pro nalezení a opravu chyb přejděte do nativní aplikace Disková utilita, kterou otevřete skrze Spotlight, popřípadě ji najdete v Aplikacích ve složce Utility. Zde pak vlevo klepněte na interní disk, čímž jej označíte, a poté nahoře stiskněte Záchrana. Pak už se stačí jen držet průvodce.

Odstraňujte aplikace – správně!

Pokud chcete v macOS odstranit aplikaci, tak stačí, abyste ji chytili a přesunuli do koše. To je sice pravda, ve skutečnosti to ale rozhodně není tak jednoduché. Prakticky každá aplikace totiž v rámci systému vytváří různé soubory, které se ukládají mimo aplikaci. V případě, že tedy aplikaci chytnete a hodíte ji do koše, tak nedojde k odstranění těchto vytvořených souborů Pomoci vám každopádně s odstraňováním souborů může aplikace AppCleaner, která je k dispozici zdarma. Tu jednoduše spustíte, aplikaci do ni přesunete, následně se vám zobrazí veškeré soubory, které aplikace vytvořila, a můžete je odstranit.

Deaktivujte animace a efekty

Operační systémy od Applu vypadají prostě a jednoduše dobře. Kromě všeobecného designu za to mohou i animace a efekty, které však k vykreslení potřebují určitou dávku výkonu. U novějších jablečných počítačů to samozřejmě není problém, každopádně pokud vlastníte nějaký starší kousek, tak se vám hodí každá špetka výkonu. Animace i efekty každopádně můžete v macOS jednoduše deaktivovat. Stačí, abyste přešli do  → Předvolby systému → Zpřístupnění → Monitor, kde aktivujte Omezit pohyb a ideálně i Snížit průhlednost.

Vypněte aplikace náročné na hardware

Čas od času se může stát, že si nějaká aplikace s novou aktualizací nebude rozumět. To pak může vyústit k tomu, že dojde k tzv. zacyklení aplikace, což následně způsobuje nadměrné využívání hardwarových zdrojů a Mac se začne zasekávat. V macOS si však můžete veškeré náročné procesy nechat zobrazit a případně je vypnout. Stačí přejít do nativní aplikace Monitor aktivity, kterou otevřete skrze Spotlight, anebo jej najdete v Aplikacích ve složce Utility. Zde se v horním menu přesuňte do záložky CPU, následně si seřaďte veškeré procesy sestupně podle % CPU a sledujte první příčky. Nachází-li se zde nějaká aplikace, která nadměrně a bezdůvodně využívá CPU, tak ji klepnutím označte, poté stiskněte tlačítko X v horní části okna a nakonec akci potvrďte stisknutím Ukončit, popřípadě Vynutit ukončení.

Zkontrolujte aplikace spouštěné po startu

Když váš Mac zapnete, tak se na pozadí provádí nespočet různých akcí a procesů, což je důvod, proč je zpočátku po startu pomalý. Někteří uživatelé si navíc k tomu všemu nechávají automaticky po startu spouštět různé aplikace, čímž se Mac ještě více zpomalí. Rozhodně se tedy vyplatí prakticky všechny aplikace ze seznamu automatického spouštění po startu odstranit. Nejedná se o nic složitého – stačí přejít do  → Předvolby systému → Uživatelé a skupiny, kde vlevo klepněte na váš účet, a poté se nahoře přesuňte do záložky Přihlášení. Zde už se vám zobrazí seznam aplikací, které se automaticky po startu macOS spouští. Pro vyškrtnutí aplikace ji klepnutím označte, a poté klepněte vlevo dole na ikonu –. Některé aplikace se každopádně v tomto seznamu nezobrazují a je nutné jim automatické spouštění zakázat přímo v předvolbách.

.