Zavřít reklamu

iOS 16 si prakticky okamžitě dokázal získat přízeň samotných jablíčkářů, čemuž vděčí řadě užitečných novinek. Apple nám při prezentaci nových systémů na WWDC 2022 ukázal zcela přepracovanou zamykací obrazovku, skvělé změny pro nativní Zprávy (iMessage) a Mail, větší zabezpečení s pomocí Passkeys, lepší diktování a poměrně výrazný posun u režimů soustředění.

Režimy soustředění se do jablečných operačních systémů dostaly teprve loni s příchodem iOS 15 a macOS 12 Monterey. Ačkoliv si je jablíčkáři poměrně rychle oblíbili, tak stále v nich něco chybí, na což se tentokrát zaměřil i Apple a oznámil řadu vymodlených změn. V tomto článku se proto společně zaměříme na veškeré novinky týkající se soustředění a podíváme se na jejich fungování.

Propojení se zamykací obrazovkou

Poměrně zásadním vylepšením je propojení režimu soustředění s přepracovanou zamykací obrazovkou. Zamykací obrazovka se totiž dokáže měnit na základě aktivovaného režimu, což může značně podpořit produktivitu a obecně tak uživatele posunout vpřed. Obě novinky jsou jednoduše vzájemně provázané a celkově usnadňují práci jablíčkáři.

Určitě také nesmíme zapomenout zmínit návrhy, které pro nás zařídí rovnou samotný systém. Ten na základě aktivního režimu dokáže na zamykací obrazovku promítnout související údaje. Například v pracovním režimu zobrazí nejnutnější informace, které je dobré mít neustále na očích, zatímco v osobním vyobrazí pouze fotografii.

Návrhy ploch a nastavení filtrů

Stejně jako u návrhů pro zamykací obrazovku se nám iOS bude snažit pomoct i s klasickými plochami a tím, co vlastně zobrazují. Zde můžeme zařadit jednotlivé aplikace a widgety. Ty by se pak měly zobrazovat s maximální relevancí k dané činnosti, respektive k aktivnímu režimu soustředění. Například pro práci se pak budou zobrazovat appky primárně s pracovním zaměřením.

iOS 16 Focus z 9to5Mac
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

S tím také lehce souvisí možnost nastavení filtrů. Konkrétně si budeme moci nastavit doslova hranice pro nejrůznější aplikace jako Kalendář, Mail, Zprávy nebo Safari, a to opět pro každý jednotlivý režim soustředění, se kterým pracujeme. V praxi to pak bude fungovat poměrně jednoduše. Skvěle si to můžeme ukázat především na Kalendáři. Například při spuštěném pracovním režimu se nám bude zobrazovat pouze pracovní kalendář, zatímco ten osobní či rodinný bude v danou chvíli skrytý nebo naopak. Podobně je tomu samozřejmě i v Safari, kde se nám může ihned nabídnout relevantní skupina panelů.

Nastavení povolených/ztišených kontaktů

V operačním systému iOS 15 si u režimů soustředění můžeme nastavit, které kontakty nás mohou kontaktovat. Tyto možnosti se s příchodem iOS 16 rozšíří, akorát nyní z úplně opačné strany. Nově si totiž budeme moci nastavit i seznam takzvaně ztišených kontaktů. Tito lidé nás pak při aktivaci daného režimu nebudou moci kontaktovat.

iOS 16 režimy soustředění: Ztišení kontaktů
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Jednodušší nastavení a otevřenost

Zcela zásadní novinkou ale bude podstatně jednodušší nastavení samotných režimů. Již v iOS 15 se jednalo o poměrně skvělou vychytávku, která bohužel ztroskotala na tom, že si ji řada uživatelů zkrátka nenastavila, nebo neupravila podle vlastních potřeb. Apple tedy slíbil zlepšení tohoto problému a celkové zjednodušení samotného nastavování.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Skvělou zprávou pro nás jablíčkáře je i integrace Focus Filter API do iOS 16. Díky tomu mohou celý systém režimů soustředění využít i vývojáři a zakomponovat jejich podporu do vlastních aplikací. Ty pak mohou rozpoznat, jaký režim máte aktivní a případně s danou informací nadále pracovat. Stejně tak přibude i možnost pro automatické zapnutí daných režimů na základě času, lokace či aplikace.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více