Zavřít reklamu

Apple ve svých operačních systémech nabízí několik nativních aplikací, z nichž mnoho rozhodně stojí za vyzkoušení. Někteří uživatelé tyto nativní aplikace využívají primárně, najdou se ale i takoví, kteří nimi jednoduše pohrdají. Mezi jednu z nativních aplikací, které uživatelé buď milují, anebo nenávidí, patří také Poznámky. Pojďme se společně v tomto článku podívat na celkově 5 tipů a triků v Poznámkách, které Apple přidal v rámci iOS 15.

Změna zobrazení poznámek

Přesunete-li se do nativní aplikace Poznámky a otevřete si nějakou složku, tak se vám veškeré poznámky zobrazí klasicky v seznamu pod sebou, seřazené od nejnovější po nejstarší. Tohle zobrazení nejspíše většině uživatelům vyhovuje, avšak v některých konkurenčních aplikacích jste si možná všimli zobrazení, kdy se veškeré poznámky zobrazí v mřížce, společně s náhledem. Mnoho uživatelů však neví, že na tohle zobrazení můžete přepnout i Poznámky. Stačí se tedy přesunout do konkrétní složky, poté vpravo nahoře klepnout na ikonu tří teček v kroužku a následně zvolit možnost Zobrazit jako galerii.

Aktivita poznámky

Mezi jednu ze skvělých funkcí, které Poznámky nabízí, patří bezesporu možnost sdílení. Jakoukoliv poznámku můžete pomocí pár klepnutí sdílet s kýmkoliv, kdo vlastní nějaké Apple zařízení. Dotyčný pak můžete v poznámkách různě pracovat – přidávat a odebírat obsah a provádět další úpravy. Avšak pokud nějakou poznámku sdílíte s vícero uživateli, tak po nějaké době může být složité zjistit, jaké všechny změny dotyční provedli. V rámci iOS 15 si však můžete nově zobrazit aktivitu poznámky, ve které se vám přehledně veškeré změny zobrazí. Pro zobrazení aktivity poznámky se do ní přesuňte, a poté vpravo nahoře klepněte na ikonu panáčka se sdílením. Z menu pak stačí stisknout možnost Zobrazit veškerou aktivitu. Popřípadě můžete využít také možnost Zobrazit zvýraznění.

Využívání značek

Stejně jako v nativní aplikaci Připomínky jsou i v Poznámkách nově k dispozici značky. Ty fungují naprosto stejně jako na sociálních sítích a sdružují tedy pod sebe veškeré záznamy, které značkou disponují. Pokud tedy v rámci vícero poznámek řešíte vaše auto a přidáte do nich značku #auto, tak si následně díky označení můžete veškeré poznámky s touto značkou zobrazit pospolu. Značku můžete umístit kdekoliv do těla poznámky, a to využitím křížku, tedy #, za který napíšete vystihující slovo. Veškeré poznámky opatřené vybranou značkou si můžete zobrazit tak, že na domovské stránce klepnete dole v kategorii Značky na konkrétní značku.

Tvorba dynamických složek

Na předchozí stránce jsem uvedl, že je možné v Poznámkách z iOS 15 využívat značky. Ty souvisí s ještě jednou novou funkcí, kterou jsou dynamické složky, které se značkami přímo pracují. Dynamické složky se oproti těm klasickým liší v tom, že se v nich automaticky zobrazují ty poznámky, které jsou opatřené předem určenými značkami. Jednoduše si tak můžete vyfiltrovat poznámky, ve kterých řešíte právě již zmíněné auto, popřípadě můžete filtrovat i poznámky, které jsou opatřené vícero značkami najednou. Dynamickou složku vytvoříte tak, že na hlavní stránce v Poznámkách klepnete vlevo dole na ikonu složky s ikonou +. Pak si vyberte, kam se má poznámka uložit, a následně klepněte na možnost Nová dynamická složka. Složku si pak pojmenujte, vyberte značky a klepněte na Hotovo vpravo nahoře.

Zobrazení všech příloh

Kromě textu můžete do jednotlivých poznámek přidávat také jinou formu obsahu, například různé obrázky, videa, dokumenty a další přílohy. Čas od času se můžete ocitnout v situaci, kdy potřebujete rychle najít nějakou konkrétní přílohu. Klasicky byste nejspíše otevírali jedno poznámku po druhé a konkrétní přílohu začali hledat. Tento postup je však zbytečně složitý, jelikož si můžete jednoduše zobrazit veškeré přílohy ze všech poznámek vedle sebe. Postup je jednoduchý – stačí přejít do konkrétní složky, a poté vpravo nahoře klepnout na ikonu tří teček v kroužku. Z menu pak vyberte Zobrazit přílohy, čímž dojde k zobrazení všech příloh ze složky.

.