Zavřít reklamu

Apple je jedna z mála společností, která se zajímá o zdraví svých zákazníků. Dokazuje nám to především různými funkcemi a technologiemi, které jsou součástí iPhonů, popřípadě samozřejmě Apple Watch. Díky těmto jablečným produktům si můžete jednoduše nechat změřit třeba spálené kalorie, vystoupaná patra a další informace o vaší aktivitě a fitness. Nechybí však ani například funkce pro ochranu sluchu, dobrý spánek či sledování menstruačního cyklu. Kalifornský gigant se neustále snaží nativní aplikaci Zdraví, ve které se veškeré zdravotní a fitness informace ukládají, vylepšovat. Mnoha vylepšení jsme se dočkali i v nejnovějším iOS 15 a společně se v tomto článku podíváme na 5 z nich.

Jaké aplikace využívají zdravotní data

Veškerá zdravotní data, která jsou součástí nativní aplikace Zdraví, jsou velmi osobní a asi nikdo z nás by nechtěl, aby se dostala do nepovolaných rukou. Nutno zmínit, že veškerá zdravotní data jsou na iPhonu šifrována, takže k nim nikdo přístup nezíská. Pravdou ale je, že k těmto datům mohou přistupovat různé aplikace, tedy pokud jim samozřejmě přístup povolíte. Přístup ke zdravotním datům je možné přidělit po startu nově stažené aplikace. V případě, že byste si chtěli zkontrolovat, k jakým datům mají aplikace přístup, tak nově v iOS 15 můžete. Prvně je nutné, abyste se přesunuli do Zdraví, kde pak vpravo nahoře klepněte na svůj profil. Následně přejděte v kategorii Soukromí do sekce Aplikace, kde už se seznam aplikací, které zdravotní data využívají, zobrazí. Po rozkliknutí aplikace si můžete přesně určit, k čemu bude mít přístup.

Nová data o stabilitě chůze

S příchodem nových verzí iOS a watchOS se kalifornský gigant neustále snaží měřit nová a nová data, díky kterým si pak můžete udělat obrázek o vašem zdraví či fitness. V rámci iOS 14 a watchOS 7 jsme se například dočkali přidání možnosti pro kompletní sledování spánku, po čemž uživatelé dlouho volali. I v iOS 15, respektive ve watchOS 8, jsme se dočkali rozšíření zdravotních dat, která jsou k dispozici, a to konkrétně v sekci Hybnost. Nově si tedy můžete zobrazit, jak je na tom vaše chůze co se týče stability. Tato data jsou vypočítávána z rychlosti chůze, délky kroku, dvouoporové fáze chůze a asymetrie chůze. Čím lepší stabilitu máte, tak tím je to pro vás samozřejmě lepší. Data o stabilitě chůze najdete ve Zdraví → Prohlížení → Hybnost, kde stačí sjet o kousek níž.

Sdílení zdravotních dat

Mezi jednu z největších novinek, kterých jsme se dočkali v aplikaci Zdraví z iOS 15, patří bezesporu možnost pro sdílení zdravotních dat s vybranou osobou. Tato funkce se může hodit například u starších lidí, pokud chcete mít jejich zdraví pod kontrolou také vy, popřípadě se to může hodit trenérům, kteří budou schopni jednoduše zjistit, jak si vede jejich sportovec s aktivitou. V případě, že byste chtěli někomu začít sdílet svá zdravotní data, tak stačí, abyste přešli do Zdraví, kde dole rozklikněte Sdílení, a poté možnost S někým sdílet. Následně si vyberte kontakt, kterému chcete data sdílet, a poté vyberte data určená ke sdílení – vybírejte pečlivě. Po dokončení průvodce stačí klepnout na tlačítko Sdílet, čímž sdílení dat potvrdíte. Druhá osoba si pak vaše data bude moci zobrazit v sekci Sdílení a bude s nimi moci dále pracovat, například je exportovat pro lékaře.

Sdílení zdravotních oznámení

Co se rýče sdílení zdravotních dat, tak se rozhodně jedná o skvělou funkci, která rozhodně dokáže opět zachránit další životy. Abyste však mohli něčemu předejít, tak je nutné, abyste konkrétní data sledovali, na což nemusíte mít vždycky úplně čas. Dobrou zprávou je, že ve Zdraví z iOS 15 si kromě sdílení zdravotních dat můžete nechat sdílet také zdravotní oznámení, což je taktéž parádní. Sdílení zdravotních oznámení je možné nastavit hned na první stránce průvodce pro sdílení zdravotních dat, tedy ve Zdraví → Sdílení → S někým sdílet, kde si následně vyberte, jaká oznámení chcete sdílet. Jednoduše tak můžete být informováni například o zvýšené či snížené tepové frekvenci, nepravidelném srdečním rytmu apod. Opět si stačí pouze vybrat.

Zobrazení trendů

Patříte mezi jedince, kteří velice rádi sledují to, jak se postupem času vyvíjí vaše zdravotní data? Pokud jste si odpověděli správně, tak pro vás mám naprosto skvělou zprávu. Ve Zdraví z iOS 15 jsou totiž nově k dispozici zobrazení trendů, takže si můžete zobrazit, zdali se vybraný ukazatel oproti předchozímu období zlepšuje či zhoršuje. V rámci trendů si můžete zobrazit vystoupaná patra, aktivní energie, chůze a běh, dechová frekvence, klidový srdeční tep, kroky, neprosezené hodiny, průměrný tep za chůze a spánek. A pokud chcete být v obraze pořád, tak si můžete nechat odesílat oznámení s informacemi o trendech. Pro zobrazení a případné nastavení trendů stačí přejít do aplikace Zdraví, kde sjeďte níže, a poté v kategorii Trendy rozklikněte Zobrazit zdravotní trendy, kde už se objeví. Pro nastavení oznámení klepněte na Spravovat oznámení.

.