Zavřít reklamu

I přesto, že jsou jablečné produkty všeobecně považovány za velice spolehlivé, tak se čas od času můžete ocitnout v situaci, kdy nefungují úplně podle představ. Pravdou je, že v posledních letech se výskyt chyb napříč jablečnými systémy zvětšil, Apple každopádně dělá vše co může pro to, aby je postupně opravoval. Tento článek jste si nejspíše otevřeli z toho důvodu, jelikož na Macu nemůžete přistupovat k některým, popřípadě všem, webovým stránkám. Pojďme se společně podívat na 5 tipů, co v takové situaci můžete dělat.

Vynuceně ukončete Safari

Ještě před tím, než se vrhnete do nějakých složitých úkonů, tak proveďte klasické vynucené ukončení Safari. Osobně se v poslední době často setkávám s tím, že Safari po delší době spuštění přestane fungovat správně a právě vynucené ukončení může pomoci. Pro jeho provedení stačí, abyste v Docku klepnuli pravým tlačítkem (dvěma prsty) na ikonu Safari, následně podrželi klávesu Option (Alt), a poté klepnuli na Vynutit ukončení. Pokud to nepomůže, zkuste využít jiný prohlížeč a popřípadě restartuje Mac.

safari vypnout mac

Restartujte router

Pokud se vám nedaří přejít na vybrané webové stránky ani po ukončení Safari, využití jiného prohlížeče a restartu Macu, tak je možné, že je problém v routeru. Dobrou zprávou ale je, že existuje mnoho případů, kdy k vyřešení problému stačí provést klasický restart routeru. Ten můžete provést několika způsoby – buď skrze rozhraní v prohlížeči, anebo přímo fyzicky. Většina routerů má na svém těle k dispozici tlačítko, takže pomocí něj můžete router vypnout, následně minutu počkat, a poté jej opětovně zapnout. Popřípadě samozřejmě router můžete jednoduše vypojit ze zásuvky.

router xiaomi

Vypněte Soukromý přenos

Před několika měsíci Apple představil novou službu iCloud+, která je k dispozici pro všechny předplatitele služby iCloud. Kromě toho, že díky této službě získáte cloudové úložiště, tak se může pochlubit také různými bezpečnostními funkcemi – mezi tu hlavní patří Soukromý přenos, potažmo Private Relay. Tato funkce dokáže kompletně skrýt vaši IP adresu a další informace před stránkami a trackery, a to s využitím proxy serverů, které slouží jakožto „prostředníci“, kteří vás dokáži anonymizovat. Tato funkce je však stále v beta verzi a někteří uživatelé si při jejím využívání stěžují na to, že nemohou přistupovat k některým stránkám. V takovém případě stačí Soukromá přenos vypnout, a to v  → Předvolby systému → Apple ID → iCloud, kde u Soukromý přenos (beta) klepněte na Volby… Následně v dalším okně stiskněte vpravo nahoře Vypnout…

Deaktivujte omezení sledování IP adresy

Apple je jedna z mála technologických společností, která se stará o bezpečnost a ochranu soukromí svých zákazníků. Přichází tak s různými funkcemi, díky kterým se můžete při využívání internetu a různých služeb cítit bezpečněji. Na Macu je ve výchozím nastavení aktivní funkce pro omezení sledování IP adresy v rámci Safari a aplikace Mail. I tato funkce však může v určitých případech způsobovat problémy s nemožností načtení některých webových stránek. Často stačí, abyste tuto funkci jednoduše vypnuli. Toho docílíte tak, že přejdete do  → Předvolby systému → Síť, kde vlevo klepněte na Wi-Fi, a poté odškrtněte možnost Omezit sledování IP adresy.

Proveďte diagnostiku sítě

Provedli jste nespočet různých úkonů, ale ani jeden vám nepomohl a vy se stále nemůžete problém s otevíráním stránek vyřešit? Pokud ano, tak byste měli vědět, že je součástí macOS speciální utilita, která dokáže provést kompletní diagnostiku vaší Wi-Fi sítě a následně vám sdělit, kde by mohl být problém. Tuto diagnostiku spustíte jednoduše tak, že na klávesnici podržíte Option (Alt), a poté v horní liště klepnete na ikonu Wi-Fi. Z menu, které se pak zobrazí, vyberte možnost Otevřít Diagnostiku bezdrátové sítě… Následně se otevře nové okno, kde stiskněte tlačítko Pokračovat a vyčkejte na provedení diagnostiky. Po dokončení testu se vám objeví informace o možných příčinách špatně fungujícího připojení.

.