Zavřít reklamu

Koncept chytré domácnosti se rok co rok rozrůstá. Díky tomu dnes máme k dispozici rozsáhlou řadu nejrůznějších doplňků, které dokážou zpříjemnit či zjednodušit každodenní život. Už dávno se totiž nejedná o pouhé osvětlení – k dispozici jsou totiž například chytré termohlavice, zásuvky, prvky zabezpečení, meteostanice, termostaty, různé ovladače či spínače a mnoho dalších. Pro správné fungování je však zcela klíčový systém. Apple proto nabízí svůj HomeKit, s jehož pomocí si můžete postavit svou vlastní chytrou domácnost, která si bude rozumět s vašimi jablečnými produkty.

HomeKit tedy sdružuje jednotlivé doplňky a umožňuje vám je ovládat prostřednictvím jednotlivých zařízení – například skrze iPhone, Apple Watch či hlasem přes chytrý reproduktor HomePod (mini). Jak navíc známe cupertinského giganta, přitom je kladen velký důraz na míru zabezpečení a důležitost soukromí. Přestože se ale chytrá domácnost HomeKit těší velké oblibě, o takzvaných routerech s podporou HomeKitu se pro změnu tolik nemluví. Co routery v porovnání s běžnými modely vlastně nabízí, k čemu slouží a co stojí za jejich (ne)popularitou? Přesně na tohle si nyní společně posvítíme.

HomeKit routery

Apple oficiálně odhalil příchod HomeKit routerů při příležitosti vývojářské konference WWDC 2019, kdy zároveň kladl důraz na jejich největší benefit. S jejich pomocí lze totiž o to více posílit zabezpečení celé chytré domácnosti. Jak Apple přímo na dané konferenci zmínil, takovýto router totiž automaticky vytváří firewall pro zařízení spadající pod jablečnou chytrou domácnost, čímž se snaží docílit maximální zabezpečení a předejít případným problémům. Zcela hlavní benefit tedy spočívá v bezpečnosti. Potenciální problém totiž spočívá v tom, že HomeKit produkty připojené k internetu jsou teoreticky náchylné ke kybernetickým útokům, čímž pochopitelně vzniká riziko. U některých výrobců příslušenství se navíc zjistilo, že bez svolení uživatele tyto produkty odesílaly data. Právě to je něco, čemu HomeKit routery, které staví na technologii HomeKit Secure Router, dokážou hravě předcházet.

HomeKit Secure Router

Ačkoliv je zabezpečení v dnešní době internetu nesmírně důležité, žádné další výhody u HomeKit routerů už bohužel nenajdeme. Chytrá domácnost Apple HomeKit vám bude bez sebemenších limitací fungovat i v případech, kdy tímto zařízením nedisponujete, což z routerů nedělá žádnou povinnost. S trochou nadsázky lze tedy říct, že se většina uživatelů bez HomeKit routeru obejde. V tomto směru se zároveň přesouváme k další zásadní otázce týkající se popularity.

Popularita a rozšířenost

Jak už jsme naznačili v samotném úvodu, routery s podporou chytré domácnosti HomeKit nejsou zase tolik rozšířené, ba právě naopak. Lidé je spíše přehlížejí a mnoho jablíčkářů dokonce ani neví, že vůbec existují. To je vzhledem k jejich možnostem vcelku pochopitelné. V zásadě se totiž jedná o zcela běžné routery, které navíc nabízejí jen zmiňovanou vyšší míru zabezpečení. Zároveň nejsou ani nejlevnější. Když zavítáte do nabídky Apple Store Online, objevíte pouze jediný model – Linksys Velop AX4200 (2 uzly) – který vás vyjde na 9 990 Kč.

Nadále je ještě k dispozici jeden router s podporou chytré domácnosti HomeKit. Jak Apple přímo na svých stránkách podpory uvádí, kromě modelu Linksys Velop AX4200 se tímto benefitem nadále pyšní AmpliFi Alien. Ačkoliv s HomeKitem si rozumí například i Eero Pro 6, Apple jej na svém webu nezmiňuje. Tím to každopádně končí. Cupertinský gigant žádný další router zkrátka nejmenuje, což jasně vypovídá o dalším nedostatku. Nejen že tyto produkty nejsou příliš oblíbené mezi jablíčkáři, ale zároveň se do nich nehrnout ani samotní výrobci routerů. To lze odůvodnit drahým licencováním.

.