Zavřít reklamu

Pořídili jste si nejnovější iPhone 14 (Pro)? Jestliže ano, tak by vás možná mohlo zajímat, jakým způsobem můžete maximalizovat životnost jeho baterie. To přijde vhod ve všech případech, ať už si nový iPhone chcete nechat rok, a poté jej zase vyměnit, anebo ať už počítáte s tím, že si ho necháte několik dlouhých let. Existuje hned několik tipů, pomocí kterých lze maximální životnost baterie nejen iPhonu 14 (Pro) zajistit a v tomto článku se společně na 5 z nich podíváme. Pusťme se do toho.

Pozor na teplotu

Pokud bychom měli zmínit jedinou věc, která bateriím iPhonů a dalších zařízení nejvíce škodí, tak je to vystavování extrémním teplotám, a to jak těm vysokým, tak i nízkým. Chcete-li tedy zajistit, aby baterie vašeho nejnovějšího jablečného telefonu vydržela co nejdéle, tak jej tedy musíte používat výhradně v optimální teplotní zóně, která je podle Applu v rozmezí od 0 do 35 °C. Tato optimální zóna neplatí jen pro iPhony, ale také pro iPady, iPody a Apple Watch. Vyhněte se tedy vystavování přímému slunci či mrazu a zároveň nenoste zbytečně hrubé kryty, které mohou způsobovat zahřívání.

optimální teplota iphone ipad ipod apple watch

Příslušenství s MFi

V balení každého iPhonu se aktuálně nachází již pouze Lightning – USB-C kabel, adaptér byste v něm už hledali marně. Pořídit lze příslušenství ze dvou kategorií – s certifikací MFi (Made For iPhone), anebo bez ní. Pokud chcete zajistit maximální životnost baterie vašeho iPhonu, tak je nutné, abyste využívali příslušenství certifikované. Příslušenství bez certifikace totiž může způsobit rychlejší pokles kondice baterie, v minulosti už se navíc dokonce objevily případy, kdy došlo ke způsobení požáru, a to z důvodu špatné komunikace iPhonu s adaptérem. Certifikované příslušenství je dražší, máte však jistotu toho, že bude fungovat zcela bez problémů, a to několik dlouhých let. Pokud byste si chtěli pořídit levné MFi příslušenství, můžete sáhnout po značce AlzaPower.

AlzaPower příslušenství můžete koupit zde

Nevyužívejte rychlonabíjení

Prakticky každý novější iPhone lze rychle nabíjet s využitím rychlonabíjecích adaptérů. Konkrétně díky rychlonabíjení dokážete nabít baterii iPhonu z nuly na 50 % za pouhých 30 minut, což rozhodně může přijít vhod. Je ale důležité zmínit, že při rychlonabíjení dochází, vzhledem k vyššímu nabíjecímu výkonu, ke zřetelnému zahřívání zařízení. Pokud navíc k tomu budete iPhone nabíjet třeba pod polštářem, tak je zahřívání ještě větší. A jak už jsme si řekli na jedné z předchozích stránek, tak nadměrná teplota má negativní vliv na životnost baterie iPhonu. Pokud tedy rychlé nabíjení nepotřebujete, využívejte klasický 5W nabíjecí adaptér, který nadměrné zahřívání iPhonu a baterie nezpůsobuje.

Aktivujte optimalizované nabíjení

Pro zajištění maximální životnosti baterie je dále nutné, aby se co nejvíce pohybovala v rozmezí nabití od 20 do 80 %. Samozřejmě baterie bez problémů funguje i mimo tohle rozmezí, avšak dlouhodobě zde může docházet k rychlejšímu poklesu její kondice. Aby nabití baterie nekleslo pod 20 % si musíte hlídat sami, každopádně vám systém iOS může pomoci s omezením nabíjení na 80 % – stačí využít Optimalizované nabíjení. Tuto funkci lze aktivovat v Nastavení → Baterie → Kondice baterie. Pokud Optimalizované nabíjení aktivujete a dojde ke splnění potřebných podmínek, tak se nabití omezí na 80 % s tím, že k dobití posledních 20 % dojde automaticky předtím, než iPhone odpojíte z nabíječky.

Maximalizujte výdrž baterie

Čím více budete baterii využívat, tak tím rychleji se bude opotřebovávat. Prakticky se tak dá říct, že pro zajištění maximální životnosti byste baterii měli co nejméně zatěžovat. Samozřejmě je ale nutné se zamyslet nad tím, že iPhone by měl primárně sloužit vám, a nikoliv vy jemu, takže rozhodně zbytečně nezacházejte do extrémů. Pokud byste ale i přesto chtěli baterii ulevit maximalizovat tak její životnost, tak níže přikládám článek, ve kterém najdete 5 tipů pro šetření baterie.

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.