Zavřít reklamu

Hlasová virtuální asistentka Siri je součástí operačního systému macOS již řadu let. Přestože na její českou verzi stále ještě marně čekáme, existuje řada věcí, které lze se Siri na macOS dělat. Dnes se podíváme na to, jak vám Siri na Macu může ušetřit čas a práci tím, že některé akce vykoná za vás.

Spuštění aplikace

O možnosti spuštění aplikace prostřednictvím Siri na Macu jistě většina uživatelů ví, pro jistotu zde ale tento bod také uvádíme. Pokud chcete prostřednictvím Siri na Macu spustit aplikaci nebo utilitu, vyslovte příkaz „Launch [název aplikace]“. Siri ale můžete využít také k vyhledávání, a to třeba vyslovením povelu „Google [požadovaný výraz]“.

Plánování schůzek a událostí

Kvůli plánování příští schůzky nemusíte na Macu nutně spouštět nativní Kalendář. Stačí, když Siri zadáte ten správný příkaz – například „Hey Siri, schedule a meeting with XY for tomorrow [přesný čas]“. Pokud si netroufáte vyslovit všechny údaje v jednom příkazu, nic se neděje. Stačí vyslovit „Hey Siri, schedule a meeting,“ a počkat na další upřesňující dotazy, které vám Siri položí.

Spuštění časomíry

Pokud pro lepší produktivitu a soustředění využíváte techniku pomodoro, určitě vás potěší, že – v případě, že si vystačíte s naprostými základy – pro tyto účely nemusíte stahovat žádné speciální aplikace. Stačí Siri říct „Set the timer for XY minutes“, a jakmile uplyne časový limit pro soustředění, můžete stejným způsobem zadat časový limit pro oddechový čas. Siri vás následně upozorní na uplynutí časového limitu prostřednictvím Připomínek.

Pořizování poznámek a vytváření seznamů

Siri na Macu můžete využívat také k pořizování poznámek v příslušné nativní aplikaci – bohužel stále ještě platí, že na češtinu můžeme v tomto směru zapomenout. Pokud vám ale nedělá problémy psaní či diktování poznámek v angličtině, není nic lehčího, než na Macu aktivovat Siri a vyslovit příkaz „Hey Siri, not that [text poznámky]“.

Telefonáty, zprávy a e-maily

Siri za vás zvládne také vytočit číslo vybrané osoby z vašich kontaktů, zaslat někomu zprávu nebo napsat e-mail. V případě psaní e-mailů a textových zpráv zde ale je opět bohužel jazyková bariéra, co se češtiny týče. Pro zahájení telefonátu vyslovte příkaz „Call XY“, pro zaslání zprávy „Send a message to XY and say XX“.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.