Zavřít reklamu

Aktualizace na pozadí

Naprostá většina aplikací aktualizuje svůj obsah na pozadí. Díky tomu máte jistotu, že se vám po každém otevření aplikace zobrazí nejnovější možný obsah, tj. například příspěvky na sociálních sítích apod. Jak ale můžeme poznat z názvu, tak tato funkce pracuje na pozadí, takže využívá hardwarové zdroje, což může hlavně u starších iPhonů způsobit zpomalení. Z toho důvodu se vyplatí aktualizace na pozadí u některých aplikací omezit, anebo kompletně vypnout. Učiníte tak v Nastavení → Obecné → Aktualizace na pozadí.

Data aplikací

Aby váš iPhone fungoval co možná nejrychleji, tak je nutné, aby měl dostatek volného místa v úložišti. Zatímco uživatelé novějších iPhonů s tím nejspíše nebudou mít problém, tak jablíčkáři využívající starší jablečný telefony, které mají v základu také menší úložiště, už se do problémů v dnešní době mohou jednoduše dostat. Místo můžete v úložišti uvolnit různými způsoby, například smazáním dat aplikací. Nejjednodušeji to lze provést u Safari, kdy stačí přejít do Nastavení → Safari a klepnout na Smazat historii a data stránek. Tato možnost je k dispozici i v mnohých dalších aplikacích a prohlížečích, najdete ji však přímo v předvolbách aplikace.

Animace a efekty

Při používání iPhonu si můžete všimnout všemožných animací a efektů, které se nachází snad na každém rohu. Díky animacím a efektům vypadá systém iOS zkrátka dobře, každopádně se při vykreslování využívají hardwarové zdroje, což může u starších iPhonů vést ke zpomalení. Dobrou zprávou ale je, že uživatelé mohou animace a efekty omezit, čímž dojde k okamžitému zrychlení systému. Učiníte tak jednoduše v Nastavení → Zpřístupnění → Pohyb, kde aktivujte Omezit pohyb.

Stahování aktualizací

Chcete-li být při používání iPhonu v maximálním bezpečí, tak je nutné, abyste měli nainstalovanou nejnovější verzi operačního systému iOS a všech aplikací. Ve výchozím nastavení se aktualizace iOS a aplikací stahují automaticky na pozadí, což ale může z hlediska činnosti na pozadí zpomalovat systém, a to hlavně u starších iPhonů. Pokud jste ochotni si aktualizace iOS a aplikací vyhledávat manuálně, můžete provést deaktivaci automatického stahování na pozadí. V případě iOS tak učiníte jednoduše v Nastavení → Obecné → Aktualizace softwaru → Automatická aktualizace, v případě aplikací pak v Nastavení → App Store, kde v kategorii Automatická stahování vypněte funkci Aktualizace aplikací.

Průhlednost

Kromě toho, že si při používání iPhonu můžete všimnout animací a efektů, tak lze na různých místech pozorovat také efekt průhlednosti – stačí se přesunout třeba do ovládacího nebo oznamovacího centra. Při vykreslování tohoto efektu je však ve skutečnosti nutné vynaložit výkon ke zpracování „dvou obrazovek“, z nichž se ještě jedna na pozadí musí rozmazat. To může hlavně u starších iPhonů způsobit zpomalení systému vzhledem k větší náročnosti na hardware. I průhlednost lze však jednoduše deaktivovat, a to v Nastavení → Zpřístupnění → Displej a velikost textu, kde zapněte funkci Snížení průhlednosti.

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.