Zavřít reklamu

Pokud byste ve starších verzích macOS hledali nativní aplikaci Počasí, tak byste se nedohledali. Jedinou zmínku byste našli maximálně v rámci bočního panelu, do kterého bylo možné umístit widget s počasím, což mnoho z nás využívalo. Pro získání kompletní aplikace však bylo nutné sáhnout po řešení třetí strany. Apple si tedy s Počasím dal opravdu načas, nakonec jsme se ho však dočkali v rámci nedávno vydaného macOS Ventura. A je nutné zmínit, že se čekání opravdu vyplatilo, jelikož aplikace Počasí na Macu vypadá opravdu parádně. V tomto článku se tak společně podíváme na 5 tipů v Počasí z macOS Ventura, o kterých byste měli vědět.

Výstrahy počasí

Pokud hrozí nějaká forma extrémního počasí, o které bychom měli vědět, tak ČHMÚ vydá tzv. výstrahu počasí. Ta může obyvatele Česka informovat třeba o vysokých teplotách, požárech, bouřkách, záplavách, kroupách, náledí, hustém sněžení, silném větru apod. Skvělou zprávou je, že si všechny tyto výstrahy můžete jednoduše zobrazit přímo v nativní aplikaci Počasí, takže můžete být v obraze. Pokud je nějaká výstraha na konkrétní místo platná, zobrazí se hned nahoře v dlaždici Extrémní počasí. Klepnutím na dlaždici se pak zobrazí všechny výstrahy, pokud jich je vyhlášených více.

Upozornění na extrémní počasí

Jak jsem uvedl na předchozí stránce, tak váš nativní Počasí dokáže na Macu informovat o výstrahách a extrémním počasí. Pokud vám to ale nestačí, tak si můžete aktivovat upozornění na extrémní počasí, kdy vám vždy v případě vydání nějaké výstrahy přijde notifikace, díky čemuž budete mít informace prakticky z první ruky. Pro aktivaci této vychytávky stačí, abyste přešli do Počasí, kde pak v horní liště klepněte na Počasí → Nastavení. Zde už jen stačí, abyste jednoduše aktivovali upozornění na extrémní počasí, a to buď na současném místě, anebo na některém z oblíbených. Co se týče upozornění s hodinovými předpověďmi srážek, tak ta bohužel u nás nejsou nejsou k dispozici.

Srážkový radar

V aplikaci Počasí najdete samozřejmě veškeré základní informace o počasí na konkrétním místě, tj. například teplotu a další. Nechybí však ani rozšířené informace v podobě UV indexu, času východu a západu slunce, síly větru, intenzity srážek, pocitové teploty, vlhkosti, dohlednosti, tlaku apod. Tím to ale nekončí, jelikož je v Počasí nově k dispozici také srážkový radar, který najdete vždy u konkrétního místa dlaždici Srážky. Pokud na ni klepnete, otevře se samotné rozhraní, kde je možné srážkový radar ovládat. Přepnout se v tomto rozhraní můžete také na mapu teploty.

Přidání místa do oblíbených

Abyste nemuseli konkrétní místa neustále v Počasí vyhledávat, tak si je samozřejmě můžete přidat do oblíbených, abyste k nim měli okamžitý přístup. Nejedná se o bůhvíjak složitý způsob, každopádně pokud Počasí zapnete poprvé, dost možná budete z ovládání lehce zmateni. Pro přidání místa do oblíbených klepněte vpravo nahoře do vyhledávacího pole, a poté konkrétní místo vyhledejte a klepněte na něj. Jakmile se o něm zobrazí veškeré informace a data, tak stačí, abyste nalevo od vyhledávacího pole klepnuli na tlačítko +, čímž dojde k přidání do oblíbených.

Seznam míst

Na předchozí stránce jsme si řekli, jakým způsobem je možné přidat místo do oblíbených, jakým způsobem však tato oblíbená místa nyní zobrazit? Opět se nejedná o nic složitého, některým novějším uživatelům to ale jasné být nemusí. Konkrétně stačí, abyste v levém horním rohu klepnuli na ikonu bočního panelu. Následně už se seznam všech oblíbených míst zobrazí. Klepnutím na stejnou ikonu znova pak zase dojde ke skrytí, takže se vždy můžete přepnout, a poté boční panel skrýt, aby vás při prohlížení dat o počasí nevyrušoval.

Počasí v macOS 13 Ventura
.