Zavřít reklamu

Živelné katastrofy jsou součástí našich životů dnes a denně. Někdy jsou většího rázu, někdy jen lokálního, ve většině z nich jde ale o život, ať už u nás nebo kdekoli po světě. Také proto iPhone a Apple Watch nabízejí informace o tísňových a vládních výstrahách. Moc uživatelů o tom ale neví. 

Minulý rok to bylo například tornádo, letos to je třeba aktuální požár v Českém Švýcarsku. Právě pro tyto a jim podobné události vznikl již v předchozích letech systém výstražných zpráv. Jejich úkolem je varovat obyvatele před extrémním ohrožením života či majetku, v USA ale např zahrnuje i systém AMBER, který upozorňuje na pohřešované děti.

Tyto zprávy podporují telefony s Androidem ale i iPhony s iOS. Jejich výhodou je jasné a okamžité cílení informací pro ty, kterých se to může týkat. Samozřejmě pokud hoří na severu Čech, tak obyvatelé na jihu republiky o tom zprávu nedostanou, protože se jich situace přímo netýká. Tyto notifikace navíc mohou informovat s možností svého opakování. Na rozdíl od běžných SMS a notifikací mají také speciální zvukové upozornění, aby bylo nezaměnitelné. Výhodou je i jejich dostupnost v případě přetížení sítě, nebo jejím aktuálním přetížení. Samozřejmě, že jsou tyto zprávy zdarma. Navíc pokud aktuálně vyřizujete telefonní hovor, zobrazí se vám až neprodleně po jeho ukončení, abyste ji nepřehlédli.

Aktivace vládních výstrah 

Apple uvádí, že tyto vládní výstrahy najdete v Nastavení -> Oznámení, kde ve spodní části obrazovky najdete sekci Vládní výstrahy. Zde by měla být možnost jejich zapnutí nebo vypnutí, ale ani na jednom našem redakčním iPhonu se tato možnost nenachází, i když Apple uvádí nutnost mít iOS 15.4, což máme. V každém ohledu by měly být standardně zapnuté. V prostředí Androidu se nacházejí v Nastavení -> Oznámení -> Rozšířené nastavení -> Bezdrátová nouzová oznámení. Tato tísňová, vládní nebo veřejná bezpečnostní výstraha se mohou zobrazovat v případě: 

  • Výstrahy od státu nebo místní samosprávy 
  • Výstrahy týkající se bezprostředního ohrožení bezpečnosti nebo života 
  • Upozornění na extrémní povětrnostní podmínky 
  • Výstrahy systému AMBER (americký systém pro hledání pohřešovaných) 
  • Veřejné bezpečnostní výstrahy 

Výstrahy fungují jenom při používání SIM karty od podporovaného operátora. Na Apple Watch budou chodit, pokud je může přijímat váš iPhone a máte ho zrovna u sebe, nebo když jsou Apple Watch připojené k Wi-Fi síti. Pokud máte mobilní tarif od podporovaného operátora, můžou vám výstrahy chodit na Apple Watch Series 3 (GPS + Cellular) nebo novější, i když samozřejmě nemáte iPhone u sebe.

Další možnosti jsou v aplikacích 

Je otázka, zda na vládní výstrahy spoléhat. Informovanost o jejich dostupnosti je prakticky nulová, a pokud člověk neví, že jeho telefon může podobné hlášení zobrazit, může to v něm vyvolat i nepatřičné a přehnané reakce. Pokud chcete být pány situace, jistě se vám může hodit aplikace FlashNews. V případě sledování obcí, tedy třeba té vaší, se zde totiž dozvíte všechny lokální zprávy ale i upozornění přesně z místa svého bydliště, a to včetně informací z městského úřadu atd. K tomu zde fungují i lokální notifikace, které by tedy měly fungovat vlastně stejně jako vládní upozornění. Dostat tak můžete třeba varování meteorologů na nebezpečné počasí, které vás skutečně zasáhne.

A pak je zde nativní aplikace Počasí. V ní se ostatně s iOS 16 chystají zase nějaké ty novinky. Uživatelé si konečně budou moci aktivovat upozornění na extrémní počasí i v Česku, a to i v těch nejmenších vesnicích. Tyto notifikace na extrémní počasí využívají informace z Českého hydrometeorologického ústavu, který může vydávat různé výstrahy v podobě silných dešťů a bouřek, silných větrů či možnostech požáru apod. Na iOS 16 si však budeme muset počkat do září, tak doufejme, že do té doby žádná další přírodní katastrofa nepřijde.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více