Zavřít reklamu

Operační systém iOS 16 vydal Apple pro veřejnost již v září, a to krátce po představení nejnovějších iPhonů 14 (Pro). Tento systém se opravdu velmi povedl a nabízí nespočet nových funkcí a vychytávek, kterým se na našem magazínu každodenně věnujeme – to jen potvrzuje fakt, že jich je opravdu více, než dost. Samozřejmě jsme se zpočátku potýkali s porodními bolestmi, každopádně v současné chvíli už je většina chyb opravených. Většina uživatelů tak momentálně čeká na vydání aktualizace iOS 16.2, která přinese ještě další očekávané novinky a funkce. Pojďme se společně v tomto článku podívat na 5+5 funkcí, kterých se v iOS 16.2 dočkáme, abyste věděli, na co se máte těšit. Vydání této aktualizace by mělo proběhnout za pár týdnů.

Dalších 5 funkcí, kterých se dočkáme v iOS 16.2, najdete zde

Nechtěná tísňová volání

Na iPhonu můžete v případě potřeby několika způsoby vyvolat tísňové volání. Buď můžete přejet posuvníkem v rozhraní pro vypnutí telefonu, anebo po nastavení můžete pouze podržet nebo pětkrát po sobě stisknout boční tlačítko. Uživatelům se občas stává, že tísňová volání zahájí nechtěně a omylem, čemuž se Apple bude v budoucnu snažit zabránit. Pokud tedy v iOS 16.2 zahájíte tísňové volání, které pak zrušíte, tak budete skrze oznámení dotázáni, zdali se jednalo o omyl, či nikoliv. Jestliže na tohle oznámení klepnete, tak navíc budete schopni Applu odeslat speciální diagnózu, podle které může dojít ke změně chování funkce.

oznámení sos hovory diagnoza ios 16.2

Rozšířená podpora ProMotion

iPhony 13 Pro (Max) a 14 Pro (Max) podporují technologii ProMotion, tedy adaptivní obnovovací frekvenci, a to až do 120 Hz. V případě, že je ProMotion s vysokou obnovovací frekvencí adaptivní, tak se skutečně jedná o slast pro oči. Problém je ale v tom, že některé aplikace nebo hry zkrátka ProMotion nepodporují, a tak často běží na klasických 60 Hz, což už je v dnešní době zkrátka nic moc. V novém iOS 16.2 však přijde rozšířená podpora ProMotion – Apple konkrétně uvedl, že veškerá rozhraní, která budou animovaná ve SwiftUI, budou od této verze automaticky podporovat obnovovací frekvenci 120 Hz, což potěší každého.

Widget spánku na zamknuté obrazovce

Jednou z největších novinek v iOS 16 je rozhodně kompletně přepracovaná zamknutá obrazovka, na kterou lze mimo jiné umístit widgety. Aktuálně můžete využít widgety nejen z nativních aplikací, ale i z aplikací třetích stran, což je rozhodně skvělé. Dostupnost widgetů je každým dnes větší a větší, a dobrou zprávou je, že ani Apple nezahálí. V novém iOS 16.2 se totiž dočkáme přidání nových widgetů, a to konkrétně ohledně spánku. Tyto widgety vám budou schopny zobrazit například statistiky posledního spánku, společně se zobrazením informací o rozvrhu spánku.

spánek widgety zamknutá obrazovka ios 16.2

Verze iOS a aktualizace

Apple se v iOS 16.2 rozhodl lehce přepracovat také sekce pro aktualizaci systému a pro zobrazení nainstalované verze. Co se týče první zmíněné sekce, kterou najdete v Nastavení → Obecné → Aktualizace softwaru, tak zde se pouze tučně zobrazí aktuální nainstalovaná verze iOS, aby tato informace byla ihned jasná. Nově však můžete také přejít do Nastavení → Obecné → Informace → Verze iOS, kde se vám zobrazí přesné označení aktuálně nainstalované verze iOS, a to společně s nainstalovanou verzí rychlé bezpečnostní reakce, kterou lze případně můžete také odstranit. Díky tomu si budete schopni kdykoliv ověřit, zdali máte nainstalovanou poslední verzi iOS a hlavně zmíněné bezpečnostní reakce. Ocení to také beta testeři, jelikož se zde zobrazuje přesné označení v závorce.

Stage Manager s externím displejem

I když se Stage Manager netýká systému iOS, ale iPadOS, tak považujeme za důležité tohle chystané vylepšení v rámci tohoto článku zmínit. S příchodem iPadOS 16 dostaly jablečné tablety funkci Stage Manager, která kompletně mění způsob jejich využívání. Na iPadech tak konečně můžeme provádět plnohodnotný multitasking s využitím vícero aplikací, u kterých lze měnit velikost, pozice a další. Naprosto parádní však měla být především možnost využití Stage Manageru na externím displeji připojeném k iPadu, bohužel ale došlo k odložení. Naštěstí se ale dočkáme právě v iPadOS 16.2, kdy už bude možné iPady využívat prakticky na úrovni desktopů, potažmo Maců.

ipad ipados 16.2 externí monitor

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.