Zavřít reklamu

Společnosti Apple se postupně daří svůj operační systém macOS Monterey čím dál více vylepšovat. Operační systém pro Macy díky tomu nabízí spoustu možností využití a přizpůsobení. V dnešním článku vám přinášíme pět tipů, na které jste možná zapomněli.

Rychlá kontrola rychlosti připojení

K tomu, abychom zjistili informace o rychlosti našeho připojení, obvykle většina z nás využívá nejrůznější nástroje třetích stran. Na Macu s macOS Monterey je ale možné tyto údaje zjistit z Terminálu. Spusťte Terminál (například tak, že stiskem kláves Cmd + mezerník aktivujete Spotlight a zadáte do něj výraz „Terminál“), a poté stačí už jen do příkazové řádky napsat příkaz networkQuality a stisknout Enter.

Režim snížené spotřeby

Majitelé iPhonů nebo třeba Apple Watch důvěrně znají režim snížené spotřeby, který řada z nás na svých zařízeních aktivuje ve chvíli, kdy nemá přístup k nabíječce a potřebuje ušetřit baterii. Tuto možnost ale nabízí také Mac, a najde se poměrně dost uživatelů, kteří o ní nevědí. Pokud se zrovna s vaším Macem nacházíte mimo zdroj nabíjení, klikněte v levém horním rohu obrazovky vašeho Macu na  menu -> Předvolby systému -> Baterie. V levém sloupci zvolte položku Baterie a poté zaškrtněte možnost Režim nízké spotřeby.

Změna barvy kurzoru myši

Bez aplikací třetích stran nemáte příliš mnoho možností, jak v macOS Monterey výrazněji změnit vzhled kurzoru myši, jistý způsob zde ale přece jenom je. Pokud chcete změnit barvu kurzoru myši na Macu, klikněte v levém horním rohu obrazovky na  menu -> Předvolby systému -> Zpřístupnění. V levém panelu klikněte na Monitor, zvolte kartu Ukazatel a můžete provést potřebná přizpůsobení.

Přizpůsobení horní lišty v Safari

Operační systém macOS Monterey nabízí také možnost změny vzhledu lišty v prohlížeči Safari. Spusťte Safari a poté na nástrojové liště v horní části obrazovky klikněte na Safari -> Předvolby. Zvolte kartu Panely a poté v horní části okna předvoleb vyberte, zda dáte přednost kompaktnímu nebo samostatnému uspořádání.

Interaktivní zeměkoule v Mapách

Nativní aplikace Apple Maps nabízí v macOS Monterey mimo jiné možnost prohlédnout si virtuální glóbus. Nejprve spusťte nativní Mapy a poté v horním panelu klikněte na tlačítko 3D. Za pomoci posuvníku vpravo dole nakonec stačí už jen oddalovat mapu na maximum, dokud se neobjeví požadovaný glóbus.

.