Zavřít reklamu

Safari je nativní webový prohlížeč od Applu, který najdete v prakticky všech jeho zařízeních. Pro většinu uživatelů je Safari zcela dostačující a využívají ho, někteří jedinci však raději sáhnou po nějaké alternativě. Apple se každopádně neustále snaží Safari vylepšovat a přichází s novými funkcemi, které rozhodně stojí za to. Určitých vylepšení se Safari dočkalo i v iOS 15 a v tomto článku se podíváme na celkově 5 z nich. Vrhněme se přímo na věc.

Přepnutí zobrazení

Patříte-li mezi uživatele iPhonu již delší dobu, tak jistě víte o tom, že se v Safari adresní řádek nachází v horní části obrazovky. S příchodem iOS 15 se však tohle změnilo – konkrétně došlo k přemístění adresního řádku směrem dolů. Když Apple s touto novinkou přišel v beta verzi, tak schytal obrovskou vlnu kritiky. Nové rozhraní však neodstranil a v systému jej ponechal i pro veřejnost. Dobrou zprávou ale je, že si uživatelé mohou manuálně nastavit původní zobrazení, byť tedy přijdou o možnost využívání některých gest, o kterých si řekneme více na další stránce. Pokud byste chtěli zobrazení Safari přepnout zpět na to původní, tedy s adresním řádkem nahoře, tak stačí přejít do Nastavení → Safari, kde níže v kategorii Panely zaškrtněte Jeden panel.

Využívání gest

V případě, že v Safari na iPhonu využíváte nové zobrazení s řádkem panelů, tak můžete používat různá gesta. Pokud například na stránce vyjedete nahoru, tak ji můžete jednoduše aktualizovat, podobně jako například nějaké aplikace. Jestliže po řádku panelů přejedete prstem doleva či doprava, tak se můžete rychle přesouvat mezi otevřenými panely. Přejetím prstu z levé či pravé hrany displeje se pak můžete přesunout o stránku vpřed, respektive zpět. A pokud položíte prst na řádek panelů s tím, že vyjedete směrem nahoru, tak si můžete nechat zobrazit přehled všech otevřených panelů, což se může hodit. Kompletní postup pro využití gest najdete ve článku, který přikládám níže.

Ochrana soukromí

Kromě nových systémů představil Apple po jejich boku také „novou“ službu iCloud+, kterou mají automaticky k dispozici všichni předplatitelé iCloudu. Tato služba nabízí především několik bezpečnostních funkcí, které dokáží ochránit vaše soukromí. Kalifornský gigant však nenechal klasické uživatele, kteří si iCloud nepředplácí, jen tak. I těm zpřístupnil jednu novou bezpečnostní funkci, kterou mohou jednoduše využít. Konkrétně si díky ní můžete nechat před trackery skrýt vaši IP adresu, díky čemuž nebude možné zjistit vaši polohu a další informace. Pro zapnutí stačí přejít do Nastavení → Safari, kde níže v kategorii Soukromí a zabezpečení rozklikněte kolonku Skrýt IP adresu. Zde pak zaškrtněte možnost Před trackery.

Přizpůsobení úvodní stránky

V rámci macOS si uživatelé již delší dobu mohou upravit úvodní stránku. Konkrétně si na ní můžete nechat zobrazit třeba oblíbené stránky, dále zprávu o soukromí, panely otevřené na jiných zařízeních, sdíleno s vámi, návrhy Siri, seznam četby a mnoho dalšího. V rámci iOS však možnost pro úpravu úvodní stránky chyběla, a to až do příchodu iOS 15. Pokud byste si na vašem iPhonu v Safari chtěli úvodní stránku změnit, tak stačí přejít do Safari, kde se na ni přesuňte. Poté zde sjeďte úplně dolů a klepněte na tlačítko Upravit, čímž se ocitnete v režimu úprav, kde si můžete pomocí přepínačů nechat zobrazit jednotlivé prvky. Jejich přetažením pak můžete samozřejmě měnit pořadí. Níže se pak ještě nachází sekce pro změnu pozadí, naopak nahoře najdete funkci, díky které se vaše nastavení úvodní stránky může aplikovat a synchronizovat s ostatními zařízeními.

Využívání rozšíření

Rozšíření jsou pro většinu z nás nedílnou součástí webového prohlížeče. Na iPhonu můžete rozšíření využívat již nějakou dobu, avšak až do příchodu iOS 15 se nejednalo o nic extra příjemného a intuitivního. Nově veškerá rozšíření můžete jednoduše spravovat přímo v Safari, bez nutnosti otevření nějaké aplikace. Pokud byste si chtěli do Safari na iPhonu nějaká rozšíření stáhnout, tak stačí přejít do Nastavení → Safari, kde v kategorii Obecné otevřete Rozšíření. Pak už jen stačí klepnout na Další rozšíření, čímž se ocitnete v App Storu, kde je možné rozšíření stáhnout. Jakmile nějaké rozšíření stáhnete, tak ho právě v předem zmíněné sekci uvidíte a budete schopni spravovat.

.