Zavřít reklamu

I přesto, že nový operační systém od Applu na první pohled nepřinesl tolik zásadních novinek, tak ve finále je to spíše naopak. V systému najdete nespočet nových funkcí a vychytávek, které vám usnadní život a zpříjemní používání telefonu. A právě na ty, na které v níže přiloženém článku nezbyl prostor, se dnes zaměříme.

Zmínky ve Zprávách

Pokud ve skupinových konverzacích dáváte přednost iMessage před jinými chatovacími aplikacemi jako je Messenger či WhatsApp, zajisté moc dobře víte, že v nich můžete adresovat zprávu určitému kontaktu tím, že jej zmíníte. Od příchodu nových operačních systémů tuto funkci do iOS Apple implementoval – a dle mého názoru již bylo na čase. Pro adresování zprávy určitému kontaktu stačí do textového pole napsat znak pro zavináč a za něj začít psát jméno dané osoby. Nad klávesnicí pak uvidíte návrhy, na ten správný stačí pouze kliknout, popřípadě stačí napsat za zavináč přesné jméno uživatele, třeba @Benjamin.

zprávy v ios 14
Zdroj: Apple.com

Akce po poklepání na zadní stranu telefonu

Pokud vlastníte iPhone 8 a novější, můžete si nastavit určité akce, které budou vyvolány po poklepání či trojím klepnutí na zadní stranu přístroje. To je užitečné například tehdy, pokud chcete rychle vyvolat zkratku, učinit snímek obrazovky nebo přejít na plochu. Přesuňte se do Nastavení, zde sjeďte k sekci Zpřístupnění, níže otevřete Dotyk a dole zvolte akce, které budou po poklepání či trojím klepnutí na záda telefonu vyvolány.

Prostorový zvuk s AirPods Pro

Jedna ze zajímavých funkcí z iOS 14, která potěší nejednoho audiofila, je možnost nastavení prostorového zvuku u AirPods Pro. Tuto vychytávku využijete zejména při sledování filmů, kdy se zvuk přizpůsobuje tomu, jak zrovna otočíte hlavu. Pokud tedy někdo mluví zepředu a vy otočíte hlavu směrem doprava, hlas se začne ozývat z levé strany. Pro aktivaci přejděte do Nastavení, otevřete Bluetooth, u vašich AirPods Pro vyberte ikonu dalších informací a aktivujte přepínač Prostorový zvuk. Ujistěte se však, že máte ve vašich sluchátkách firmware 3A283 – to učiníte v Nastavení -> Bluetooth -> další informace u AirPods.

Obraz v obrazu

I přesto, že v jablečných tabletech je funkce Obraz v obrazu k dispozici již poměrně dlouhou dobu, iPhony jí až do příchodu iOS 14 nedisponovaly, a to je oproti konkurenci minimálně škoda. V iOS 14 nově můžete Obraz v obraze aktivovat tak, že spustíte nějaké video na celou obrazovku, a poté se vrátíte se na domovskou obrazovku, popřípadě stačí ručně Obraz v obraze klepnutím na ikonu aktivovat. Některým se však automatické spuštění funkce Obraz v obrazu může zdát otravné. Pro (de)aktivaci se přesuňte opět do Nastavení, rozklikněte sekci Obecné a zde otevřete Obraz v obrazu. Přepínač Automatický obraz v obrazu (de)aktivujte.

Vyhledávání emotikonů

Jako v mnohých částech systému, tak i v tomto případě se Apple inspiroval u konkurence a konečně přinesl možnost, jak mohou uživatelé pohodlně vyhledávat emotikony. I v tomto případě již bylo na čase, jelikož se momentálně v systému nachází se všemi variantami přes tři tisíce emoji a přiznejme si, zorientovat se v nich opravdu není snadné. Emoji můžete vyhledávat samozřejmě ve všech aplikacích, kde se dá nějakým způsobem psát, a to tak, že zobrazíte klávesnici s emotikony a nahoře klepnete na vyhledávací políčko. Pokud například někomu chcete poslat srdíčko, do políčka zadejte srdce‚ a systém najde všechny emotikony se srdcem. Jediná nevýhoda této funkce je ta, že ji Apple z neznámého důvodu nepřidal do systému pro iPady.

vyhledávání emoji v ios 14
Zdroj: iOS 14
.