Zavřít reklamu

29. června 2007 představil Apple, potažmo Steve Jobs, vůbec první iPhone, který doslova změnil svět a určil, jakým směrem se budou v následujících letech ubírat telefony. První jablečný telefon byl nesmírně populární, stejně tak jako prakticky všechny následující generace, až dodnes. Po 15 letech vývoje před sebou aktuálně máme iPhone 13 (Pro), který je ve všech ohledech nesrovnatelně lepší. Pojďme se společně v tomto článku podívat na 5 věcí, ve kterých byl první iPhone nadčasový a stal se tak úspěšným.

Bez stylusu

Pokud jste před přestavením prvního iPhonu využívali dotykovou obrazovku, vždy jste se jí dotýkali stylusem, tedy jakousi tyčinkou, díky které displej reagoval na dotyk. To bylo nutné z toho důvodu, jelikož většina zařízení v té době využívala rezistvní displej, který na dotyk prstu nereagoval. iPhone následně jako první přišel s kapacitním displejem, který díky elektrickým signálům dokázal rozpoznat dotyky prstem. Navíc k tomu, kapacitní displej prvního iPhonu podporoval také multi-touch, tedy možnost provedení více dotyků najednou. Díky tomu se tak stalo příjemnějším třeba psaní či hraní her.

Pořádný fotoaparát

Vůbec první iPhone disponoval zadním fotoaparátem s rozlišením 2 MP. Co si budeme nalhávat, s nejnovějšími „třináctkami“, které disponují dvěma či třemi 12 MP objektivy, se kvalita rozhodně nedá srovnávat. Před 15 lety se však jednalo o něco naprosto nepředstavitelného a iPhone tak kvalitním zadním fotoaparátem kompletně potopil veškerou konkurenci. Již před přestavením prvního jablečného telefonu už samozřejmě existovaly telefony s fotoaparátem, rozhodně ale nebyly schopné tvořit tak kvalitní fotografie. Díky tomu se z focení telefonem stal také koníček mnohých uživatelů, kteří začali fotit čím dál tím častěji, kdykoliv a kdekoliv. Díky na tu dobu kvalitnímu displeji jste si pak fotografii mohli jednoduše prohlédnout přímo na něm, navíc k tomu jste mohli využívat gesta pro přiblížení, posouvání se mezi fotografiemi apod.

Neměl fyzickou klávesnici

Pokud jste se narodili před rokem 2000, tak jste s největší pravděpodobností vlastnili telefon s fyzickou klávesnicí. I na těchto klávesnicích se po létech praxe dalo psát opravdu velmi rychle, psaní na displeji však dokáže být ještě rychlejší, přesnější a pohodlnější. Již před představením prvního iPhonu se tak nějak o možnosti psaní na displeji vědělo, výrobci však této možnosti nevyužívali, a to právě kvůli rezistivním displejům, které navíc nebyly přesné a už vůbec ne schopné okamžité odezvy. Když pak přišel iPhone s kapacitním displejem, který nabízel podporu multi-touch a obrovskou přesnost, jednalo se o revoluci. Z klávesnice na displeji bylo prvně mnoho jedinců skeptických, nakonec se ale ukázalo, že se jednalo o naprosto správný krok.

Byl bez zbytečností

Na začátku „nultých“ let, tedy od roku 2000, byl každý telefon jednoduše nějakým způsobem jiný a měl nějakou odlišnost – některé telefony byly vysouvací, jiné vyklápěcí apod. Když ale přišel první iPhone, tak žádnou takovou zvláštností nedisponoval. Jednalo se o placku, bez jakýchkoliv pohyblivých části, která měla na přední straně displej s tlačítkem a vzadu fotoaparát. iPhone sám o sobě byl na tu dobu nezvyklý a rozhodně k tomu nepotřeboval nevšední design, jelikož zaujmul právě tím, jak jednoduchý byl. A žádné zvláštnosti ani nebyly na místě, jelikož Apple chtěl, aby byl iPhone co možná nejjednodušší na použití, a aby dokázal zjednodušit každodenní fungování. Kalifornský gigant jednoduše iPhone dotáhl k dokonalosti – nejednalo se například o první telefon schopný připojení k internetu, jednalo se však o telefon, se kterým jste se k internetu reálně připojit chtěli. Na nevšední telefony ze začátku milénia samozřejmě rádi vzpomínáme, současné telefony bychom však za nic nevyměnili.

first iphone 1

Jednoduchý design

Již na předchozí stránce jsem se zmínil o tom, že měl první iPhone opravdu jednoduchý design. Většina telefonů z „nultých“ let by rozhodně cenu za nejlépe vypadající zařízení nevyhrála. I přesto, že se výrobci snažili produkovat telefony s určitým designem, tak často upřednostňovali formu před funkčností. První iPhone byl představen v éře vyklápěcích telefonů a představoval kompletní změnu. Nedisponoval žádnou pohyblivou částí, nijak se nepohyboval a zatímco ostatní výrobci na telefonech šetřili využíváním levných materiálů v podobě plastů, tak iPhone si razil cestu hliníkem a sklem. První iPhone byl tak na svou dobu velmi elegantní a změnil styl, kterým se mobilní průmysl v následujících let ubíral.

.