Zavřít reklamu

Apple se z dlouhodobého hlediska chce zaměřit na zdraví svých uživatelů. To ostatně potvrzuje celkový vývoj Apple Watch, které již nyní disponují řadou užitečných senzorů a funkcí s potenciálem zachraňovat lidské životy. U chytrých hodinek to však končit nemusí. Podle nejnovějších úniků a spekulací jsou další na řadě AirPods. Jablečná sluchátka by se v budoucnu mohla dočkat řady zajímavých vychytávek pro ještě lepší monitoring zdravotních funkcí, díky čemuž by měl jablíčkář přístup k detailním datům nejen o své kondici, ale především o zmiňovaném zdraví.

Kombinace Apple Watch a AirPods má s ohledem na zdraví poměrně vysoký potenciál. Nyní je už jen otázkou, jakých novinek se vlastně dočkáme a jak budou ve finále fungovat. Podle nejnovějších zpráv by první zásadní vylepšení sluchátek od Applu mělo přijít již do dvou let. Jablečná společnost se ale s největší pravděpodobností u tohoto nezastaví a ve hře je tak řada dalších potenciálních novinek. Pojďme se proto společně zaměřit na zdravotní funkce, které by v budoucnu mohly dorazit do jablečných sluchátek Apple AirPods.

AirPods jako naslouchátka

Aktuálně se nejčastěji hovoří o tom, že by si jablečná sluchátka mohla polepšit jakožto naslouchátka. V tomto směru se shoduje hned několik zdrojů, podle nichž  půjde konkrétně AirPods Pro využít jako zmiňovaná naslouchátka. Nepůjde ale jen tak o ledajaké vylepšení. Dle všeho má Apple pojmout celou tuto záležitost oficiálně a pro svá sluchátka dokonce získat oficiální certifikaci od FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv), což by z jablečných sluchátek udělalo oficiálního pomocníka pro sluchově postižené uživatele.

Funkce Conversation Boost
Funkce Conversation Boost u AirPods Pro

Srdeční tep a EKG

Již před několika lety se objevily nejrůznější patenty, které popisovaly nasazení senzorů pro měření srdečního tepu ze sluchátek. Některé zdroje pak dokonce hovoří i o nasazení EKG. V tomto směru by se tak jablečná sluchátka mohly znamenitě přiblížit k Apple Watch, díky čemuž by měl uživatel hned dva zdroje dat, které by mohly pomoci zpřesnit celkové výsledky. Ve finále byste tak v nativní aplikaci Zdraví měli přesnější data, s nimiž by šlo následně lépe pracovat.

V souvislosti s měřením srdečního tepu došlo i na zmínku možného měření průtoku krve v uchu, případně také na měření impedanční kardiografie. Přestože se prozatím jedná o pouhé patenty, které nemusí nikdy spatřit světlo světa, ukazuje nám to alespoň, že si Apple s podobnými nápady přinejmenším pohrává a zvažuje jejich nasazení.

Apple Watch EKG Unsplash
Měření EKG za pomoci Apple Watch

Měření VO2 Max

Sluchátka Apple AirPods jsou skvělým parťákem nejen pro poslech hudby či podcastů, ale také pro cvičení. Ruku v ruce s tím jde potenciální nasazení senzorů pro měření známého ukazatele VO2 Max. Velice stručně řečeno, jedná se o ukazatel toho, jak je na tom uživatel se svou fyzičkou. Čím vyšší je hodnota, tím lépe na tom jste. V tomto ohledu by tak AirPody mohly opět o něco posunout monitorování zdravotních dat při cvičení a uživateli poskytnout přesnější informace díky měření hned ze dvou zdrojů, respektive z hodinek a případně i ze sluchátek.

Teploměr

V souvislosti s jablečnými produkty se již delší dobu hovoří o případném nasazení senzoru pro měření tělesné teploty. Po několikaletém čekání jsme se už konečně dočkali. Současná generace Apple Watch Series 8 totiž disponuje vlastním teploměrem, který může být nápomocný při sledování nemoci a v mnoha dalších oblastech. Stejné vylepšení je ve hře i pro sluchátka AirPods. Ta by se tak mohla zcela zásadně podílet na celkovém zpřesnění dat – jak už jsme zmínili v případě předchozích potenciálních vylepšení, i v tomto případě by uživatel získal hned dva zdroje dat, respektive jeden ze zápěstí a druhý z uší.

Detekce stresu

Apple by to vše mohl povznést na zcela novou úroveň s případnou schopností detekce stresu. Jablečná společnost totiž ráda klade důraz na důležitost nejen fyzického, ale i psychického zdraví, což bude mít příležitost prokázat rovnou svými produkty. AirPody by totiž mohly umět využít takzvanou galvanickou kožní odezvu, kterou lze označit za nejčastěji používaný signál nejen pro detekci stresu jako takového, ale i pro jeho měření. V praxi to funguje poměrně jednoduše. Vzrušením autonomní nervové soustavy totiž dochází ke zvyšování aktivit potních žláz, což následně vyústí nárůstem kožní vodivosti. Přesně tento způsob by teoreticky mohly být schopné využít i jablečná sluchátka.

Pokud by Apple tuto potenciální novinku propojil například s nativní aplikací Mindfulness, případně přinesl její ještě lepší verzi pro všechny své platformy, mohl by tak v rámci svých systémů nabízet solidního pomocníka pro zvládání stresových situací. Zdali se takovéto funkce dočkáme, případně kdy, je ale pochopitelně zatím ve hvězdách.

.