Zavřít reklamu

Produkty od Applu se za poslední roky výrazně posunuly vpřed. To samozřejmě platí napříč celým portfoliem, od populárních iPhonů, přes Apple Watch či Macy, až po dalších chytrá zařízení. S každou generací se tak jablíčkáři mohou radovat z vyššího výkonu, nového softwaru a mnoha dalších výhod. Zařízení od cupertinského giganta jsou pak také postavena na dvou základních pilířích, respektive tedy na důrazu na soukromí a zabezpečení.

Právě díky tomu jsou „jablíčka“ častokrát označována za obecně bezpečnější produkty než konkurence, což se nejčastěji zmiňuje v souvislosti nekonečného souboje iOS vs. Android. U výkonu, soukromí a zabezpečení se však gigant nehodlá zastavovat. Z nedávného vývoje totiž vyplývá, v čem Apple spatřuje další dlouhodobý cíl. Řeč je totiž o důrazu na zdraví uživatelů.

Apple Watch jako hlavní protagonista

V nabídce Applu již delší dobu najdeme produkty, které dávají svým způsobem pozor na zdraví svých uživatelů. V tomto ohledu nepochybně narážíme na Apple Watch. Právě jablečné hodinky mají totiž na zdraví jablíčkářů zcela největší dopad, kdy slouží nejen pro zobrazení příchozích notifikací, zpráv a hovorů, ale také pro detailní monitorování fyzických aktivit, zdravotních dat a spánku. Hodinky díky svým senzorům dokážou spolehlivě měřit srdeční tep, EKG, saturaci kyslíku v krvi, tělesnou teplotu, případně hlídat pravidelnost srdečního rytmu nebo automaticky detekovat pád či autonehodu.

Tím to však rozhodně nekončí. Apple totiž v průběhu posledních několika let přidat řadu dalších vychytávek. Od již zmiňovaného monitorování spánku, přes měření hluku či hlídání správného umývání rukou, až po pomoc s psychickým zdravím prostřednictvím nativní aplikace Mindfulness. Z toho tedy jasně vyplývá jediné. Chytré hodinky Apple Watch jsou poměrně šikovným pomocníkem, který se nejen že postará o zjednodušení každodenního života uživatele, ale zároveň pohlídá i jeho zdravotní funkce. Data ze senzorů jsou následně dostupná všechna na jednom místě – v rámci nativní aplikace Zdraví, kde si jablíčkáři mohou prohlédnout nejrůznější atributy či obecně vlastní stav.

Apple Watch měření tepu

Hodinkami to nekončí

Jak už jsme zmínili výše, za hlavního protagonistu v důrazu na zdraví bychom mohli označit jablečné hodinky Apple Watch, a to především díky několika důležitým senzorům a funkcím, které mají potenciál klidně i zachraňovat lidské životy. Hodinkami to však končit nemusí, ba právě naopak. Důležitou roli pro zdraví uživatelů hrají i některé další produkty. V tomto ohledu nesmíme zmínit nic jiné, než telefon iPhone. Ten je totiž pomyslnou centrálou pro bezpečné ukládání všech důležitých dat. Jak už jsme uvedli, ta jsou dostupná v rámci Zdraví. Stejně tak s příchodem řady iPhone 14 (Pro) se i jablečné telefony dočkaly funkce pro detekci autonehody. Je ale otázkou, zda se dočkají většího rozšíření a nabídnou v budoucnu něco jako Apple Watch. S tím bychom však (aktuálně) počítat neměli.

Spíše než iPhone pravděpodobně důležitý posun již brzy zaznamenáme u trošku jiného produktu. Již delší dobu se totiž objevují různé spekulace, které hovoří o nasazení zajímavých senzorů a funkcí se zaměřením na zdraví do sluchátek Apple AirPods. Tyto spekulace jsou nejčastěji skloňovány v souvislosti s modelem AirPods Pro, ale je možné, že se ve finále dočkají i ostatní modely. Některé úniky hovoří například o nasazení senzoru pro měření tělesné teploty, což by mohlo celkově zlepšit kvalitu zaznamenaných dat. Aktuálně se však na povrch dostala další zajímavá informace. Mark Gurman, reportér agentury Bloomberg, totiž přišel s poměrně zajímavou zprávou. Podle jeho zdrojů půjde sluchátka Apple AirPods využít jakožto kvalitní naslouchátka. Sluchátka již touto funkcí disponují od samotného začátku, ale pravdou je, že se nejedná o certifikovaný produkt, tudíž o nich nelze mluvit jakožto o pravých naslouchátkách. To by se všem v následujícím roce až dvou mělo změnit.

1560_900_AirPods_Pro_2

Z toho tedy plyne jasná myšlenka. Apple se snaží stále více tlačit na zdraví a vylepšovat podle toho i své produkty. To je alespoň patrné z nedávného vývoje a současně dostupných úniků a spekulací. O tom, že Apple spatřuje důležitost ve zdraví a chce se mu věnovat hlouběji, promluvil Tim Cook, CEO Applu, již koncem roku 2020. Bude proto zajímavé sledovat, jaké novinky nám cupertinský gigant představí a s čím se vlastně ukáže.

.