Zavřít reklamu

Face ID je biometrická ochrana, kterou najdete u všech nejnovějších iPhonů, zároveň ale také u iPadu Pro. Vůbec poprvé se tato technologie objevila před téměř pěti lety u revolučního iPhonu X, kterým Apple určil, jak budou jeho jablečné telefony několik dalších let vypadat. Z počátku nebylo Face ID příliš oblíbené, a to kvůli Touch ID, které uživatelé milovali a byli na něj zvyklí. Několik takových uživatelů existuje dodnes, většina si však na Face ID rychle zvykla a poznala jeho výhody, byť je pravdou, že v době pandemie a nošení roušek úplně ideální nebylo – i na tom ale Apple zapracoval. Pojďme se společně v tomto článku podívat na to, jak Apple v posledních letech vylepšil.

Všeobecné zrychlení

Jestliže byste si vedle sebe položili iPhone X a například nejnovější iPhone 13 (Pro), tak byste při odemykání poznali nepatrný rozdíl v rychlosti. Je pravdou, že už u prvního jablečného telefonu s Face ID je ověřování a odemykání velice rychlé, v technologiích je však prakticky neustále místo pro zlepšování a postupně se Applu podařilo Face ID ještě více zrychlit, což ocení naprosto každý. U nejnovějšího iPhonu 13 (Pro) je tak rozpoznání naprosto bleskové. Nedošlo však ale k vylepšení Face ID jako takového – největší zásluhu má na tom hlavní čip jablečného telefonu, který je každým rokem rychlejší a zvládne vás tak ještě rychleji autorizovat.

Možnost odemčení přes Apple Watch

Když před dvěma roky začala pandemie koronaviru a začaly se nosit roušky, tak prakticky všem uživatelům iPhonů s Face ID došlo, že tato biometrická ochrana není pro tohle období úplně ideální. Rouška totiž zakryje prakticky půlku vašeho obličeje, což je pro Face ID problém, jelikož s takto zakrytým obličejem nemůže rozpoznat váš obličej. Apple tak po nějaké době přišel s prvním vylepšením a možností, jak můžete Face ID s nasazenou rouškou využívat. Konkrétně je tato funkce určená pro všechny majitele Apple Watch – pokud je máte, tak si můžete nastavit, aby iPhone při nasazené roušce provedli autorizaci právě přes ně. Stačí, abyste je měli nasazené na ruce a odemknuté. Tuto funkci lze aktivovat v Nastavení → Face ID a kód, kde sjeďte níže ke kategorii Apple Watch a funkci aktivujte.

Rouška už konečně není problém

Na předchozí stránce jsem se zmínil o možnosti, díky které můžete svůj iPhone odemknout i s nasazenou rouškou, a to pomocí Apple Watch. Co si však budeme nalhávat, ne každý uživatel iPhonu nutně musí jablečné hodinky vlastnit. V takovém případě mají obyčejní uživatelé bez Apple Watch jednoduše smůlu. Dobrou zprávou ale je, že Apple v rámci aktualizace iOS 15.4, která vyjde již brzy, konečně přišel s funkcí, díky které vás Face ID dokáže s nasazenou rouškou rozpoznat, a to detailním skenem okolí očí. Bohužel ale tato funkce bude k dispozici jen pro iPhony 12 a novější. Pro aktivaci bude stačit přejít do Nastavení → Face ID a kód, kde se bude nacházet funkce Používat Face ID s rouškou.

Rozpoznání i s brýlemi

Apple při vývoji Face ID musel počítat také s tím, že lidé mohou v určitých fázích dne vypadat trošku jinak. U žen můžete odlišný vzhled způsobit make-up, někteří jedinci pak nosí brýle. Právě tyto změny by mohly způsobit, že vás Face ID nebude schopné rozpoznat, což je samozřejmě problém. Nastavit si však u Face ID již dlouhodobě můžete také alternativní vzhled, kde nahrajete svůj druhý sken obličeje, třeba s brýlemi, make-upem apod. V rámci zmíněné aktualizace iOS 15.4 se kromě odemykání pomocí roušky bude nacházet také možnost pro vytvoření skenu s vícero brýlemi, takže vás Face ID rozpozná snad v každé situaci. Tuto funkci bude opět možné zapnout a nastavit v Nastavení → Face ID a kód.

Zmenšení výřezu

Aby mohlo Face ID fungovat, tak je nutné, aby se v horní části displeje nacházel výřez. Od představení vůbec prvního iPhonu s Face ID v roce 2017 se tvar, velikost či vlastnosti tohoto výřezu nijak nezměnily, tedy až do vydání nejnovějších iPhonů 13 (Pro). Konkrétně Apple u této generace přišel se zmenšením Face ID, přesněji došlo k jeho zkrácení. Určitého zmenšení výřezu jsme se měli dočkat již u předchozí generace, nakonec však Apple s vylepšením přišel až o rok později – takže jsme se opravdu dočkali. U budoucího iPhonu 14 (Pro) se očekává, že by měl Apple výřez pro Face ID ještě více zúžit, popřípadě by měl kompletně změnit jeho vzhled. Uvidíme, s čím kalifornský gigant přijde.

iphone_13_pro_recenze_foto119
.