Zavřít reklamu

V posledních dnech se na našem magazínu věnujeme funkcím z iOS 15, které vám možná unikly. I v rámci tohoto článku se na další takové funkce podíváme – konkrétně se ale nezaměříme na nějakou aplikaci, nýbrž na oznámení, se kterými na iPhonu a dalších Apple zařízeních pracujeme každý den. Pokud byste tedy chtěli zjistit, co je v rámci oznámení z iOS 15 nového, tak stačí, abyste dočetli tento článek až do konce.

Souhrny oznámení

Udržet v dnešní moderní době pozornost a být produktivní je čím dál tím těžší. Existuje mnoho různých věcí, které nás mohou vyrušit od práce – například oznámení. Při práci některým uživatelům k vyrušení stačí, aby jim na iPhone přišlo jakékoliv oznámení. Automaticky si jej totiž vezmou do ruky, podívají se na ní a během chvíle skončí třeba na nějaké sociální síti. Apple se rozhodl s tímto problémem bojovat, a to konkrétně souhrny oznámení. Pokud si je aktivujete, tak si můžete nastavit časy, ve které vám budou oznámení doručeny najednou. Z vybraných aplikací se tak budou oznámení sbírat s tím, že jakmile nastane nějaká hodina, tak vám přijdou všechna oznámení najednou. Souhrny oznámení lze v iOS 15 aktivovat a nastavit v Nastavení → Oznámení → Naplánovaný souhrn.

Ztišení oznámení

Čas od času se můžete ocitnout v situaci, kdy vám nějaká aplikace začne odesílat hodně oznámení – nejčastěji může se jednat například o nějakou komunikační aplikaci. V určitý moment už si můžete říct, že oznámení máte dost a právě v tuto chvíli přichází na řadu nová funkce z iOS 15. U oznámení si totiž můžete nastavit jeho ztišení, a to zcela jednoduše. Stačí, abyste otevřeli ovládací centrum, kde si notifikaci, kterou chcete ztišit, najděte. Poté po ní přejeďte prstem zprava doleva a stiskněte možnost Volby. Následně už si stačí vybrat způsob ztišení. Kromě toho vám systém může automaticky ztišení nabídnout, a to například tehdy, když vám ze Zpráv začnou chodit notifikace a vy s nimi nebudete nijak interagovat.

Přepracovaný design

Oznámení se v rámci iOS 15 dočkala také grafického přepracování. Nejedná se tedy o kompletní změnu designu, nýbrž spíše o menší vylepšení, které ale rozhodně potěší. Pokud už iOS 15 využíváte, tak jste si dost možná nového vzhledu všimli. Konkrétně jej můžete pozorovat u ikon aplikací, které se zobrazují vždy na levé straně oznámení. Pro názorný příklad si vezmeme notifikace z nativní aplikace Zprávy. Zatímco ve starších verzích iOS se v levé části oznámení zobrazila ikona aplikace, tak v iOS 15 se namísto této ikony zobrazí fotografie kontaktu s tím, že ikona Zpráv se zobrazí v menší podobě v pravé dolní části fotografie. Díky tomu můžete rychle a jednoduše určit, od koho vám přišla zpráva. Dobrou zprávou je, že je tato změna k dispozici i aplikacím třetí strany a postupně se bude více a více rozšiřovat.

oznámení ios 15 nový design

Neodkladná oznámení

Jak jistě většina z vás ví, tak součástí operačního systému iOS 15 jsou režimy Soustředění – jedná se o jednu z největších novinek. S příchodem Soustředění jsme se však dočkali také úprav v oznámeních. Konkrétně nově existují tzv. neodkladná oznámení, která dokáží „přebít“ aktivní režim Soustředění a zobrazí se za každou cenu. Neodkladná oznámení se mohou hodit například u aplikace Domácnost, která vás dokáže informovat o tom, když je na bezpečnostní kameře zaznamenán pohyb, popřípadě třeba u Kalendáře, která vás dokáže upozornit na schůzku i skrze aktivní režim Soustředění. Pokud byste chtěli neodkladná oznámení u aplikace aktivovat, tak stačí přejít do Nastavení → Oznámení, kde rozklikněte vybranou aplikaci a proveďte aktivaci možnosti Neodkladná oznámení. Popřípadě je možné neodkladná oznámení aktivovat také po prvním spuštění aplikace, která je podporuje. Nutno zmínit, že možnost pro aktivaci neodkladných oznámení není k dispozici u naprosto všech aplikací.

API pro vývojáře

Na jedné z předchozích stránek jsem se zmínil o přepracovaném designu oznámení, konkrétně tedy o fotce a ikoně, která se zobrazuje v levé části notifikace. Tento nový styl notifikací je k dispozici v aplikaci Zprávy, postupně jej však mohou využívat i samotní vývojáři. Apple totiž všem vývojářům zpřístupnil API nových oznámení, díky kterým mohou využívat nový styl oznámení. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že je nový design již k dispozici například v e-mailovém klientovi s názvem Spark. Kromě toho mohou vývojáři díky API u svých aplikací také pracovat s neodkladnými oznámeními, což se může hodit právě u bezpečnostních aplikací třetí strany apod.

.