Zavřít reklamu

Většina z nás je zvyklá spíše se přizpůsobit své klávesnici, než abychom se ji pokoušeli upravit podle vlastních potřeb. Vaše klávesnice v kombinaci s Macem ale představuje silnou dvojku, jejíž potenciál by bylo škoda nevyužít. Proto vám představíme šestici aplikací, se kterými si ji můžete dokonale přizpůsobit.

Karabiner-Elements

Aplikace, dříve známá jako „keyremap4macbook” nebo zkrátka jen „Karabiner“, přináší ve své nejnovější aktualizaci skvělou integraci s operačním systémem macOS Sierra a novějšími. Karabiner-Elements vám pomůže zkrotit jakoukoliv klávesnici, ať už je to klávesnice na MacBooku, jablečná Magic Keyboard nebo klávesnice zcela jiného výrobce. Karabiner-Elements nabízí opravdu široké možnosti přizpůsobení, počínaje přidělením jakýchkoliv funkcí všem klávesám a konče komplexní modifikací na základě vašich vlastních pravidel. Aplikace umožňuje vypnutí funkcí kláves pro ovládání hlasitosti nebo jasu obrazovky a následné přidělení jakékoliv jiné funkce, případně možnost ovládání jasu a hlasitosti zcela jinými klávesami, jako je Caps Lock nebo třeba Shift. V Karabiner-Elements můžete také vytvářet profily pro svou klávesnici, a střídat je v závislosti na tom, s čím zrovna pracujete. Aplikace je zdarma.

Thor

Thor je jednoduchý, odlehčení nástroj, s jehož pomocí si můžete na klávesnici nastavit zkratky pro přepínání mezi aplikacemi. Jednou z nejvýraznějších předností aplikace Thor je její jednoduchost: stačí si vybrat aplikaci, nastavit nahrávání klávesové zkratky a specifikovat kombinaci kláves. Thor umožní nejen přepínat mezi již běžícími aplikacemi, ale také spouštět nové aplikace. Zvolit si můžete i klávesovou zkratku, která Thor v případě potřeby vyřadí z provozu. Aplikace je zdarma.

screenshot 2018-06-07 v 10.39.35

Keyboard Maestro

Keyboard Maestro patří mezi nejvýkonnější aplikace pro správu a ovládání klávesnice. Kromě klasických klávesových zkratek nabízí Keyboard Maestro možnost náhrady textu, kterou můžete znát například z iOS zařízení. Keyboard Maestro zároveň nabízí funkci clipboard manageru, podporu AppleScript a XPath, možnost ovládání oken a kurzoru myši, funkci spouštěče aplikací a ovladače pro iTunes, podporu maker, integraci s Touch Barem a mnoho dalšího. Škále a kvalitě nabízených služeb odpovídá i cena aplikace $36, existuje ale také možnost bezplatné trial verze.

Fluor

Podobně jako Thor je Fluor jednoduchá aplikace s jedním přesně stanoveným cílem, kterým je definovat chování funkčních kláves v závislosti na aktuálně běžící aplikaci, což ocení jak uživatelé, používající Mac k práci, tak například i hráči. V aplikaci si můžete vytvořit nejrůznější pravidla a profily a přepínat mezi nimi prostřednictvím ikonky v menu baru v horní části obrazovky vašeho Macu. Aplikace je zdarma.

Kawa

Kawa patří mezi základní aplikace, které vám umožní přidělovat klávesové zkratky. Je přizpůsobená zejména potřebám vývojářů, kteří často přepínají mezi rozdílným rozložením klávesnice. Aplikace Kawa umožní uživatelům zaznamenat specifické klávesové zkratky pro rychlé přepínání. Aplikace je zdarma.

Shortcat

Aplikace Shortcat slibuje ušetření času a zvýšení produktivity uživatele. Řeší totiž problém s prodlevou, která vzniká, když musíte své ruce přesunout z klávesnice na myš nebo na trackpad. Po instalaci aplikace Shortcat stačí ji aktivovat a pak už jen začít zadávat název objektu, který se nachází na vaší obrazovce – Shortcat označí všechny objekty, vyhovující zadání, a vy si jen vyberete ten, se kterým právě potřebujete pracovat. Kliknutí  myší je nahrazeno dlouhým stiskem klávesy Ctrl. Aplikaci si můžete vyzkoušet v rámci bezplatné trial verze.

.