Zavřít reklamu

Mezi jablíčkáři se začaly objevovat informace o potenciálních změnách týkajících se klávesnic MacBooků. O těch konkrétně hovoří nově získaný patent, o jehož registraci Apple požádal již v roce 2017. Tento patent poměrně detailně popisuje možné změny, výzvy a nevýhody současného řešení. Na tom ale ve finále zase tolik nezáleží. Technologičtí giganti si totiž doslova registrují jeden patent za druhým, přičemž většina z nich se nikdy nedočká své realizace.

I přesto se ale jedná o poměrně zajímavou informaci. Apple tím dává nepřímo najevo, že jeho experimentování s klávesnicemi MacBooků nekončí, ba naopak. Své klávesnice by chtěl posunout na novou úroveň. Ačkoliv na první pohled to vypadá na pozitivní zprávu, jablíčkáři se naopak strachují a mají k tomu poměrně zásadní důvod.

Experimenty s klávesnicí

Pokud by Apple skutečně vsadil na změnu v podobě přepracovaných klávesnic, tak by se vlastně nejednalo o nic úplně nového. První experimenty totiž přišly v roce 2015, konkrétně s 12″ MacBookem. Tehdy gigant z Cupertina přišel se zbrusu novou klávesnicí zakládající si na motýlkovém mechanismu, od níž sliboval slabší hluk, menší zdvih a celkově daleko komfortnější psaní. Bohužel tak se klávesnice prezentovala nanejvýš tak na papíře. Její provedení totiž bylo diametrálně odlišné. Naopak takzvaná butterfly keyboard byla vysoce poruchová a selhávala na spoustě zařízení, kdy přestala fungovat buďto specifická klávesa, nebo přímo celá klávesnice. Bohužel aby toho nebylo málo, tak ji ani nešlo jednoduše vyměnit. Při opravě tak muselo dojít k její výměně a baterie.

Applu nezbyla jiná možnost, než spustit bezplatný servisní program, který řešil poruchovost těchto klávesnic. I přesto v ně ale věřil a snažil se eliminovat její nedostatky tak, aby z ní udělal běžnou součást jablečných laptopů. Přestože se poruchovost postupně snižovala, tak problémy i nadále přetrvávala v poměrně velké míře. V roce 2019 Apple přinesl konečně pořádné řešení. Než aby neustále vylepšoval svou „přelomovou“ motýlkovou klávesnici, vrátil se ke kořenům neboli zpět k nůžkovému mechanismu, který od té doby najdeme na všech přenosných Macích.

Koncept Magic Keyboard s Touch Barem
Dřívější koncept externí klávesnice Magic Keyboard s Touch Barem

Právě z těchto důvodů mají někteří jablíčkáři z jakéhokoliv dalšího experimentování strach. Zmiňovaný patent dokonce myšlenku posouvá hned o několik úrovní dál. Podle něj by se klávesnice mohla kompletně zbavit fyzických (mechanických) tlačítek a nahradit je tlačítky pevnými. To znamená, že by je nešlo normálně zmáčknout. Naopak by fungovaly podobně jako trackpad nebo například domovské tlačítko z iPhonu SE 3. O zpětnou vazbu simulující stisknutí/stlačení by se tak staral vibrační motorek Taptic Engine. Zároveň by tedy nešlo klávesy nijak zmáčknout ve chvíli, kdy by bylo zařízení zcela vypnuté. Na druhou stranu je také možné, že by tato změna zůstala exkluzivní jen pro vybrané modely, pravděpodobně pro MacBooky Pro.

Uvítali byste takovouto změnu, nebo naopak zastáváte opačný názor a nejraději byste byli, kdyby Apple přestal experimentoval a vsadil na to, co funguje? Tím máme na mysli konkrétně současné klávesnice, které si zakládají na nůžkovém mechanismu kláves.

.