Zavřít reklamu

Jestliže se řadíte mezi beta testery operačních systémů od Applu, tak jistě víte, že nedávno došlo k vypuštění dalších verzí – u iPhonů je konkrétně řeč o iOS 16.2. Tato verze operačního systému opět přináší několik skvělých vylepšení, dále přichází s pár doposud nevydanými funkcemi, na kterých se ještě pracuje, a samozřejmě opravuje další chyby. Pokud byste chtěli zjistit, co všechno v iOS 16.2 přibylo, tak v tomto článku najdete 6 hlavních novinek, o kterých byste měli vědět.

Příchod aplikace Freeform

Rozhodně největší novinkou z iOS 16.2 je příchod aplikace Freeform. Hned při představení této aplikace Apple věděl, že nemá šanci ji dostat do prvních verzí iOS, a tak uživatele připravil na pozdní příchod. Aplikace Freeform konkrétně představuje jakousi nekonečnou digitální tabuli, na které můžete spolupracovat s ostatními uživateli. Vkládat na ni můžete náčrtky, text, lístečky, obrázky, odkazy, různé dokumenty a mnoho dalšího s tím, že všechen tento obsah vidí i ostatní účastníci. To se bude hodit různým týmům v zaměstnání, popřípadě lidem, kteří pracují na nějakém projektu apod. Díky Freeform tito uživatelé nebudou muset sdílet jednu kancelář, ale budou spolu schopni spolupracovat z každého koutu světa.

Widget ze Spánku na zamknuté obrazovce

V iOS 16 jsme se dočkali kompletního přepracování zamknuté obrazovky, na kterou si uživatelé mohou mimo jiné umisťovat widgety. Apple samozřejmě nabízí od počátku widgety ze svých nativních aplikací, kromě toho však neustále přibývají další a další aplikace třetích stran, které své widgety nabízí také. V novém iOS 16.2 rozšířil repertoár svých widgetů i kalifornský gigant, a to konkrétně o widgety ze Spánku. Konkrétně si můžete v těchto widgetech zobrazit informace o vašem spánku, společně s informacemi o nastavené večerce a buzení apod.

spánek widgety zamknutá obrazovka ios 16.2

Nová architektura v Domácnosti

Patříte mezi jedince, kteří milují chytrou domácnost? Jestliže ano, tak vám rozhodně v iOS 16.1 neuniklo přidání podpory standardu Matter. V novém iOS 16.2 pak Apple do nativní aplikace Domácnost nasadil novou architekturu, o které tvrdí, že je zkrátka lepší, rychlejší a spolehlivější, díky čemuž má být celá domácnost o mnoho více využitelná. Abyste však novou architekturu mohli využít, tak musíte všechna vaše zařízení, která domácnost ovládají, aktualizovat na nejnovější verze operačních systémů – konkrétně tedy iOS a iPadOS 16.2, macOS 13.1 Ventura a watchOS 9.2.

Sekce Aktualizace softwaru

V posledních aktualizacích Apple postupně lehce mění vzhled sekce Aktualizace softwaru, kterou najdete v Nastavení → Obecné. Aktuálně už je tato sekce svým způsobem přehlednější, a pokud jste na starší verzi iOS, tak vám může nabídnout buď aktualizaci stávajícího systému, anebo upgrade a nejnovější majoritní verzi. Součástí nového iOS 16.2 je pak malá změna v podobě zvětšení a ztučnění aktuální verze systému iOS, díky čemuž je tato informace viditelnější.

Oznámení nechtěných SOS hovorů

Jak jistě víte, tak váš iPhone může různými způsoby zavolat na tísňovou linku. Buď můžete podržet boční tlačítko s tlačítkem hlasitosti a přejet po posuvníku Tísňové volání, anebo lze využít zkratky v podobě podržení bočního tlačítka či jeho pětinásobném rychlém stisknutí. Některým uživatelům se však u těchto zkratek stává, že je využijí omylem, takže může z ničeho nic začít volání na tísňovou linku. Pokud k tomuto dojde, tak se vás Apple nově v iOS 16.2 prostřednictvím oznámení zeptá, zdali se jednalo o omyl, či nikoliv. Pokud na tohle oznámení klepnete, tak můžete přímo Applu odeslat speciální diagnózu, podle které může dojít ke změně funkce. Případně je možné, že do budoucna dojde ke kompletnímu překopání těchto zkratek.

oznámení sos hovory diagnoza ios 16.2

Podpora externích displejů u iPadů

Poslední novinka se netýká vyloženě iOS 16.2, ale iPadOS 16.2. Pokud jste váš iPad aktualizovali na iPadOS 16, rozhodně jste se těšili na to, až budete schopni využít nový Stage Manager, a to společně s externím displejem, se kterým dává novinka největší smysl. Apple však bohužel na poslední chvíli podporu externích displejů z iPadOS 16 odebral, jelikož ji nestihl kompletně otestovat a dokončit. Většinu uživatelů tohle naštvalo, jelikož sám o sobě bez externího displeje nedává Stage Manager tak úplně smysl. Dobrou zprávou každopádně je, že v iPadOS 16.2 už je tato podpora externích displejů pro iPady konečně opět k dispozici. Tak snad se Applu podaří nyní vše dokončit a za několik týdnů, až vyjde iOS 16.2 pro veřejnost, už si budeme schopni užít Stage Manager naplno.

ipad ipados 16.2 externí monitor
.