Zavřít reklamu

Fanoušci konceptu chytré domácnosti mají pořádný důvod k radosti. Po dlouhém čekání totiž došlo k oficiálnímu uvolnění velice očekávaného standardu Mattter! Tuto skvělou novinku včera oznámilo sdružení Connectivity Standards Alliance informující o příchodu první verze Matter 1.0. Co se týče Applu, ten jeho podporu přidá již v nadcházející aktualizaci svého operačního systému iOS 16.1. Celá koncepce chytré domácnosti se s touto novinkou posouvá o několik kroků vpřed, přičemž jejím cílem je znatelně zjednodušit výběr a přípravu domácnosti jako takové.

Za novým standardem stojí hned několik technologických špiček, které se v rámci vývoje spojily a přišly s univerzálním a multiplatformním řešením Matter, které by mělo jasně definovat budoucnost segmentu Smart Home. Ruku k dílu samozřejmě přiložil i Apple. V tomto článku si proto posvítíme na to, co vlastně standard představuje, jaká je jeho role a vysvětlíme si, proč se do celého projektu zapojil právě i Apple.

Matter: Budoucnost chytré domácnosti

Koncept chytré domácnosti si během posledních let prošel pořádným vývojem. Už dávno totiž nejde o pouhá chytrá světla, která by šla nechat zautomatizovat či ovládat prostřednictvím telefonu, ba naopak. Jde o komplexní systém umožňující správu celé domácnosti, a to od osvětlení, přes vytápění, až po celkové zabezpečení. Dnešní možnosti jsou zkrátka na míle daleko a záleží už na každém uživateli, jak si svou domácnost utvoří. I přesto to však celé má jeden poměrně zásadní problém spočívající v kompatibilitě. Předem si totiž musíte jasně uvědomit, na jakém „systému“ chcete stavět a podle toho také vybírat konkrétní produkty. Jablíčkáři jsou pochopitelně limitováni na Apple HomeKit, a proto mohou sáhnout pouze po produktech, které jsou s jablečnou chytrou domácností kompatibilní.

Právě tento neduh slibuje vyřešit standard Matter. Ten má znatelně překračovat limitace jednotlivých platforem a naopak je spojovat. Právě proto se na přípravě standardu podílely i naprosté technologické špičky. Celkově jde o více než 280 společností, přičemž mezi ty nejvýznamnější můžeme zařadit právě Apple, nebo třeba Amazon a Google. Budoucnost zní tedy jasně – uživatelé už nebudou muset vybírat podle platformy a celkově se tak neustále přizpůsobovat. Naopak bude stačit sáhnout po produktu kompatibilním se standardem Matter a máte vyhráno, nehledě na to, zda chytrou domácnost stavíte na Apple HomeKit, Amazon Alexa či Google Assistant.

mpv-shot0355
Aplikace Domácnost

Určitě také nesmíme zapomenout zmínit, že Matter funguje jakožto komplexní standard opřený o nejmodernější technologie. Jak uvádí přímo Connectivity Standards Alliance ve svém vyjádření, Matter kombinuje bezdrátové možnosti Wi-Fi pro jednoduché ovládání napříč sítí, klidně i z cloudu, a Thread zajišťující energetickou efektivitu. Již z počátku bude Matter podporovat nejdůležitější kategorie spadající pod chytrou domácnost, kde můžeme zařadit osvětlení, ovládání vytápění/klimatizace, ovládání žaluzií, bezpečnostní prvky a senzory, dveřní zámky, televizory, ovladače, mosty a řadu dalších.

Apple a Matter

Jak už jsme zmínili hned v úvodu, oficiální podpora pro standard Matter dorazí společně s operačním systémem iOS 16.1. Implementace této technologie je pro Apple nesmírně důležitá, především z hlediska kompatibility. Většina produktů spadající pod koncept chytré domácnosti totiž disponuje podporou Amazon Alexa a Google Assistant, avšak na jablečný HomeKit se čas od času zapomíná, což může jablíčkáře znatelně omezovat. Matter však přináší skvělé řešení tohoto problému. Není se proto čemu divit, že je standard označován za jednu z nejdůležitějších změn v segmentu Smart Home, která by mohla výrazně podpořit celkovou popularitu.

Ve finále však bude záležet na jednotlivých výrobcích a jejich implementaci standardu Matter do svých výrobků. Jak už jsme ale uvedli, na jeho příchodu se podílelo přes 280 společností, včetně těch největších hráčů na trhu, podle čeho lze očekávat, že problém s podporou či celkovou implementací spíše nehrozí.

.